میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
سیاست فریب

طی سال‌هایی که فدراسیون روسیه در منطقه و سوریه حضور پیدا کرده و به جنگ علیه تروریست‌ها پرداخته، رژیم صهیونیستی همواره یکی از مهمترین عواملی بوده که ائتلاف بین روسیه و مقاومت را تحت تاثیر قرار داده است.
در بحران هفت ساله سوریه، مقاومت و روسیه حدود چهار سال است که با یکدیگر همکاری داشته و علیه ترویست‌های بین‌المللی و همچنین حامیان آنها دست به اقدام زده‌اند. ائتلافی که منجر به تضعیف داعش و سپس شکست آن در سوریه شده است. اگر چه بازمانده‌هایی از داعش هنوز در این منطقه حضور دارند و به دنبال بازسازی همکاری با متحدان و حامیان خود هستند،‌ اما عصاره داعش در این منطقه بخصوص سوریه به آخر رسیده است.
همزمان دیده می‌شود که ائتلاف منطقه‌ای رژیم صهیونیستی، خانواده سعودی و طایفه حاکم در امارات از این شکست نگران هستند. دلیل عمده آنها این است که توازن منطقه‌ای به ضرر آنها تمام شده و حامی اصلی بین‌المللی‌شان یعنی آمریکا نیز دست آورد چندانی نداشته است. بنابراین طبیعی است که راضی به وضعیت موجود نباشند. آنها در این راه حتی دنبال قربانی کردن قطر بوده‌اند زیرا معتقد هستند که دوحه به همراه دیدگاه اخوانی ترکیه گام‌هایی بر ضدشان برداشته است. اما در هر صورت هدف اصلی، مقاومت و تضعیف آن است و قطر و ترکیه در مرحله بعدی قرار دارند.
به همین دلیل همواره به دنبال جدا کردن ائتلاف شرقی و اختلاف‌افکنی و توطئه‌چینی بین ایران و روسیه بوده‌اند. رژیم صهیونیستی جدای از بحث صورتبندی جدید منطقه غرب آسیا که به نفع مقاومت شکل گرفته،‌ نگران موجودیت خود نیز می‌باشد. به همین منظور در سفرهای متعدد به مسکو همواره درپی متقاعد کردن مقامات روس برای اقدام عملیات‌های پراکنده علیه مقاومت در سوریه بود.
با توجه به اینکه روسیه حوزه و میزان نفوذ خود را در سوریه افزایش داده، مقامات صهیونیستی برای تضعیف مقاومت به عنوان عامل اصلی حفظ‌کننده دولت و سرزمین سوریه،‌ همواره خواهان حملات هوایی و شکل‌دهی توطئه‌های مختلف در سوریه بوده است. به همین منظور در موارد متعدد دیده شده که به خاک سوریه حمله کرده است.
میزان و سطح حملات رژیم صهیونیستی به سوریه باعث شد تا دمشق اعلام کند که نسبت به اقدامات جنگجویانه اسراییل واکنش نشان خواهد داد. این فعل و انفعالات شرایطی را فراهم کرد تا ارتش و پدافند هوایی سوریه در یک مورد هواپیمای نظامی روسیه را به اشتباه هدف قرار دهد. روسیه معتقد است که اسراییلی‌ها به عمد فضای فریب را ایجاد کرده‌اند. با سرنگونی هواپیمایی نظامی روسیه که ۱۵ کشته به همراه داشت،‌ ایران و مقاومت می‌توانست مورد بدبینی قرار بگیرد. علت اصلی آن نیز است که ایران مستشار نظامی در اختیار سوریه قرار داده و به ظاهر مظنون اصلی تلقی می‌شود.
روسیه با «تحریک‌ عمدی» خواندن اقدام اسراییل برای سرنگونی هواپیمای نظامی خودش، به تل‌آویو پیام هشدارآمیز داده و در اقدامی دیگر سوریه را به سامانه دفاعی اس۳۰۰ مجهز می‌کند. اما مسئله مهمتر این است که روس‌ها بعد از این به راحتی اقدامات نظامی صهیونیست‌ها را نادیده نگرفته و سخت‌گیرانه‌تر با آن برخورد خواهند کرد. به این دلیل که با تداوم اقدامات اسراییل، منافع استراتژیک روس‌ها در منطقه با چالش مواجه خواهد شد و مسکو باید اقدامی جدید در برابر این تحرکات مخرب صهیونیست‌ها انجام دهد.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106164
 
Share/Save/Bookmark