میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۳
 
 
کرمانشاه دوباره زلزله را تجربه کرد اما خوشبختانه کسی جان نداد
لرزیدن دوباره دل‌های ترک‌خورده
لرزیدن دوباره دل‌های ترک‌خورده
 

گروه زیست‌بوم پارسال، وقتی سوز پاییزی آخرهای آبان توی شهرها پیچیده بود، خبر دادند که «کرمانشاه لرزید».
و با همین خبر دو کلمه‌ای چه قلب‌هایی که در سینه لرزید. چه خانواده‌هایی که عزیزی را زیر خاک گم کردند. چه مردمانی که عروسی‌شان عزا شد. چه آدم‌هایی که «خانه خراب» شدند. چه اشک‌هایی که روی گونه لغزید. حالا دوباره خبر می‌آورند که «کرمانشاه لرزید» و تو ناخودآگاه باز یاد پارسال می‌افتی. وقتی چشم هم‌وطنانت را خیس دیدی و خانه‌هایی که دیگر نبود.
اما این‌بار یک اتفاق دیگر افتاده است. خانه‌ها خراب شده، اما خدا را شکر «جان» کسی زیر آوار نمانده است. دیوارها و سقف‌ها ترک برداشته،‌ اما «مردم» کرمانشاه «زنده» هستند. خدا را شکر.

۷۲۹ مصدوم در زمین‌لرزه کرمانشاه
مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور از افزایش مراجعات در مناطق زلزله زده به اورژانس خبر داد و گفت: از مجموع ۷۲۹ نفر تعداد ۳۷ نفر بستری شدند.
خالدی افزود: از مجموع این مراجعین به مراکز درمانی، سرپل ذهاب ۳۷۲ مراجعه، قصر شیرین ۱۰۹ مراجعه، گیلانغرب ۱۷۰ مراجعه، اسلام آبادغرب ۵۴ مراجعه، دالاهو ۶ نفر مراجعه و ثلاث باباجانی ۵ مراجعه و جوانرود ۱ نفر مراجعه داشته است.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: از ۳۷ نفری که بستری هستند،۳۲ نفر در بیمارستان طالقانی، یک نفر در بیمارستان امام خمینی(ره)، یک نفر در بیمارستان امام رضا (ع) و ۳ نفر در بیمارستان امام حسین (ع) بستری هستند.
وی توضیح داد: ۴۴ دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در مناطق زلزله زده مشغول ارائه خدمت هستند و به هیچ عنوان کشته‌ای از مراجع رسمی گزارش نشده است.

ارسال بسته‌های غذایی ۷٢ ساعته و یک ماهه به مناطق حادثه‌دیده
دبیرکل جمعیت هلال احمر از ارسال بسته‌های غذایی ۷٢ ساعته و یک‌ماهه به مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: به علاوه تا این لحظه ١۴ هزار و ١٢۴ دستگاه چادر در استان کرمانشاه توزیع شده است.
محمود محمدی‌نسب ‌درباره آخرین جزئیات زمین‌لرزه یک‌شنبه شب گذشته در کرمانشاه، اظهارداشت: ۸۷ تیم ارزیاب در مناطق زلزله زده از استان‌های معین کردستان، همدان، لرستان و ایلام تیم‌های واکنش سریع، آوار برداری، جست و جو و اسکان و تغذیه را به سرپل ذهاب، گیلان غرب و قصر شیرین اعزام کرده‌اند.

مردم از سفر یا تردد در مناطق زلزله‌زده خودداری کنند
با توجه به وقوع زلزله ۶.۳ریشتری در کرمانشاه، روابط عمومی جمعیت هلال احمر در اطلاعیه‌ای ضمن تأکید بر لزوم حفظ آرامش و خونسردی، از هموطنان خواست به شایعات توجه نکرده و اخبار را تنها از منابع رسمی پیگیری کنند.
در این اطلاعیه با اشاره به لزوم حفظ آرامش و خونسردی در مواجهه با زلزله، تأکید شده است که: از مردم درخواست می‌شود ضمن خودداری از سفر و یا تردد در مناطق زلزله‌زده، اخبار را تنها از منابع رسمی پیگیری کنند و از دامن زدن به شایعات و بازنشر اخبار بدون منبع موثق خودداری کرده تا آرامش روانی به جامعه بازگردد.

کد مطلب: 106966
 
Share/Save/Bookmark