میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
رژیم سعودی همزمان با اجرای منع آمد و شد به اخراج مردم می‌پردازد
نابودسازی عوامیه با پروژه آواره‌سازی
نابودسازی عوامیه با پروژه آواره‌سازی
 

فعالان سعودی از اعمال قانون منع آمد و شد در منطقه شیعه‌نشین «العوامیه» واقع در شرق عربستان و درپی تشدید درگیری‌های اخیر خبر دادند در حالی که همزمان رژیم سعودی طرح اخراج و آواره‌سازی ساکنان این منطقه را اجرا می‌کند که طرحی کاملا صهیونیستی است.
منابع اطلاع‌رسانی غیررسمی عربستان گزارش دادند که مسئولان سعودی در منطقه شیعه‎نشین العوامیه قانون منع آمد و شد اعمال کردند. فعالان توئیتری عربستان خبر دادند که ورودی و خروجی العوامیه با دیوارهای بتنی بسته و برق این منطقه نیز قطع شد. خودروهای پلیس سعودی در ورودی و خروجی منطقه العوامیه واقع در شرق عربستان و روستاهای مجاور آن اعم از «الناصره، الحسین، البحاری، القدیح و صفوی» مستقر شده‌اند.مناطق شرقی عربستان به ویژه قطیف به دلیل حملات نظامیان آل‎سعود بویژه طی ماه‌های اخیر همواره شاهد درگیری‌ها مسلحانه است و تاکنون ده‌ها نفر از اهالی این منطقه شیعه‎نشین کشته و صدها نفر از شهروندان و فعالان مدنی و سیاسی دستگیر شدند.
مناطق شیعه نشین شرق عربستان از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون صحنه اعتراضات مردمی برای پایان دادن به سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم سعودی است، اما دولت عربستان هر بار برای ساکت کردن صدای حق و عدالت دست به اقدامات سرکوبگرانه می‎زند و مخالفان خود را به اتهامات مختلف از جمله اتهامات تروریستی بازداشت و اعدام می‎کند.
اقدامات خشونت‌آمیز دولت عربستان علیه ساکنان شرق این کشور و صدور احکام قضایی به اتهام شرکت در تظاهرات و اغتشاش بویژه طی ماه‌‌های اخیر همزمان با تشدید حملات نظامیان سعودی به محله «المسوره» زادگاه شهید شیخ نمر روحانی برجسته شیعی این کشور که در ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد، افزایش یافت.
فعالان اطلاع‌رسانی عربستان از تیراندازی کورکورانه نظامیان سعودی در شمال منطقه العوامیه و همچنین شهادت یک جوان عربستانی به دست تک تیراندازان ارتش عربستان خبر دادند. منابع اطلاع رسانی گزارش دادند که «علی مهدی السبیتی» به دست نیروهای «تک تیرانداز» وابسته به ارتش عربستان در العوامیه به شهادت رسید. ساکنان شهر عوامیه عربستان برای در امان ماندن از حملات توپخانه‌ای نظامیان سعودی و به علت محاصره این منطقه در حال کوچ اجباری به مناطق دیگر هستند. منابع اعلام این خبر در عوامیه گفتند مقامات امنیتی تمامی اتباع خارجی را وادار کردند تا از عوامیه خارج شوند ضمن اینکه جریان برق این منطقه را قطع کردند. وقتی محسن العوجمی، چهل و دو ساله، پس از بازگشت به منزل خود در عوامیه از خودروی شخصی پیاده شد بارانی از گلوله نیروهای امنیتی سعودی بر سر او فرود آمد و به عمرش پایان داد. یکی از خویشاوندان العوجمی درباره شیوه شهادت و باقی ماندن دو ساعته جسدش در محل شهادت به خبرگزاری رویترز اطلاعاتی داده است.
در همین حال وزارت خارجه کانادا با صدور بیانیه‌ای از گزارشاتی مبنی بر استفاده عربستان سعودی از خودروهای زرهی ساخت کانادا در عملیات‌های سرکوب شیعیان منطقه «القطیف» ابراز نگرانی شدید کرد.
وزارت امور خارجه کانادا اعلام کرده است که «کریستیا فریلند» وزیر امور خارجه این کشور «عمیقاً نگران است» که حاکمان عربستان سعودی ظاهراً خودروهای زرهی ساخت کانادا را در درگیری‌ها علیه شهروندان سعودی مورد استفاده قرار دهند.روزنامه «گلوب اند میل» در این زمینه گزارش کرد، فریلند از مقامات کانادا درخواست کرده تا در این زمینه تحقیقاتی را صورت دهند.
وزارت امور خارجه کانادا درست بعد از انتشار گزارش گلوب ‌اندمیل درخصوص استفاده عربستان از خودروهای زرهی کانادا در مقابله با شهروندان سعودی، بیانیه‌ای را منتشر کرد.
برای اولین‌بار، تصاویر ویدئویی و عکس‌هایی که بر روی شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته بود، عربستان سعودی را درحالی نمایش می‌داد که از تجهیزات نظامی ساخت کانادا علیه شهروندان عربستان استفاده می‌کرد.در همین حال فعال توئیتری سعودی که به افشاگری اسرار خاندان این رژیم مشهور است، اعلام کرد که در نتیجه اجرای سند اقتصادی ۲۰۳۰ محمد بن‌سلمان، تاکنون ۲۸۰ هزار نفر از شهروندان عربستانی از کار اخراج شده‌اند.» فعال توئیتری سعودی که به افشاگری اسرار خاندان این رژیم مشهور است، در یک پست توئیتری از وخامت اوضاع اقتصادی عربستان سعودی خبر داد.
وی گفت: در نتیجه اجرای سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ که توسط محمد بن سلمان طراحی شده است، تاکنون ۲۸۰ هزار نفر از شهروندان عربستانی از کار اخراج شده‌اند. این فعال توئیتری همچنین تأکید کرد: در ادامه پیش‌بینی می‌شود که ۸۰۰ هزار نفر دیگر از کارمندان دولتی عربستان در نتیجه اجرای سند چشم‌انداز اقتصادی ۲۰۳۰ از کار اخراج شوند.

کد مطلب: 100269
 
Share/Save/Bookmark