میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
ظریف در دیدار با معاون نخست وزیر مجارستان مطرح کرد؛
فهم مشترک میان ادیان نیاز امنیتی برای مبارزه با تروریسم است
فهم مشترک میان ادیان نیاز امنیتی برای مبارزه با تروریسم است
 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هر چه بتوانیم به گفت وگو و فهم مشترک میان ادیان مختلف کمک کنیم به تأمین امنیت بین‌المللی کمک کرده‌ایم و امروز این نیاز امنیتی است.
به گزارش مهر، «ژولت شمین» معاون نخست وزیر مجارستان که به همراه یک هیأت بلند پایه از جمله معاون رئیس پارلمان مجارستان و نیز قائم مقام وزیر انرژی آن کشور در ایران بسر می‌برند، قبل از ظهر دیروز با حضور در وزارت امور خارجه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت وگو کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با بیان اینکه از گسترش روابط دو کشور استقبال می‌کنیم، به حوزه‌های مختلف همکاری‌ها از جمله انرژی، حمل و نقل، آموزش، گردشگری و ارتباطات مردمی اشاره کرد و افزود: همکاری ایران و مجارستان در حوزه‌های دو جانبه و هم با اتحادیه اروپا بخوبی پیش می‌رود و ما مایل به گسترش و تعمیق این روابط هستیم. وی افزود: در سفر چندی پیش نخست وزیر محترم مجارستان به ایران چارچوب‌های همکاری مشخص شد و تفاهمات بسیار خوبی صورت گرفت که در حال پیگیری و اجرایی شدن است.
ظریف همچنین اظهار داشت: برای اینکه روابط و همکاری‌ها بویژه در حوزه‌های اقتصادی پایدارتر شود نیارمند حضور و مشارکت بخش‌های خصوصی دو کشور هستیم که لازمه این کار هم تقویت همکاری‌های بانکی است.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به خطر گسترش تروریسم و افراطی‌گری در جهان اظهار داشت: با توجه به خطر افراطیون هر چه بتوانیم به گفت وگو و فهم مشترک میان ادیان مختلف کمک کنیم به تأمین امنیت بین‌المللی کمک کرده‌ایم و امروز این گفت وگو قبل از اینکه نیازی فرهنگی باشد، یک نیاز امنیتی است.
وی با اشاره به حوادث روزهای اخیر در سوریه نیز گفت: دو حادثه مهم اتفاق افتاد که یکی قربانی شدن تعدادی از مردم سوریه براثر استفاده از سلاح‌های شیمیایی است که برای ما بسیار دردناک بود و آنرا همیشه محکوم می‌دانیم و حادثه دوم حمله موشکی آمریکا به سوریه بود که برخلاف موازین حقوق بین‌الملل و یک بدعت خطرناک است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: سوریه پیشتر توسط سازمان منع سلاح شیمیایی خلع سلاح شده بود اما تروریست‌ها را خلع سلاح نکردند.
ظریف گفت: سوری‌ها هیچگاه گاز سارین نداشتند اما تروریست داشتند. از طرفی دولت سوریه در شرایطی نبود که نیازمند استفاده از سلاح شیمایی باشد. نه نیاز سیاسی و نه نیاز نظامی داشتند و نه عقل حکم می کرد و نه اساسا دارای سلاح شیمیایی هستند. در ماههای گذشته ارتش سوریه وضع خوبی داشت و معارضین در استیصال بودند. اما اقدام آمریکا علاوه بر اینکه خلاف حقوق بین‌الملل است خطای بزرگتری داشت و آن اینکه بدون تحقیق انجام شد و این بعدها موجب سوء استفاده تروریست خواهد شد تا هر وقت در موضع ضعف قرار گرفتند دست به چنین اقداماتی بزنند و پای دیگران را به منازعات باز کنند. اگر تروریست‌ها احساس کنند با یک اتهام، آمریکا وارد عمل می‌شود باز هم فجایع خود را تکرار می‌کنند.
در ادامه این دیدار معاون نخست وزیر مجارستان هم ضمن تشکر از میزبانی جمهوری اسلامی ایران، روابط دو کشور را رو به گسترش و بسیار خوب توصیف کرد و بر تعمیق و گسترش هر چه بیشتر آن تاکید کرد. وی افزود: همکاری‌های دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی و بانکی بخوبی در حال پیشرفت است و توافقات خوبی که در سفر نخست وزیر ما به ایران انجام شد و با تبادل هیات‌هایی که بین دو کشور داشتیم در حال اجرایی شدن است. بانک‌های مجاری هم سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه‌های انرژی و حمل و نقل را حمایت می‌کنند.
شمین با تاکید بر لزوم مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری بر استفاده از تجارب و عبرت‌های گذشته برای داشتن جهانی امن تر تاکید کرد و افزود: بحران سوریه راه حلی جز گفت وگو ندارد.
دیدار ظریف فقط به ملاقات با نخست وزیر مجارستان ختم نشد بلکه وی با وزیر مشاور در امور خارجه و دفاع سنگاپور نیز در خصوص گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجاری، بانکی و سرمایه‌گذاری و همچنین مسائل سوریه و منطقه به گفت‌وگو پرداخت در این ملاقات طرفین در خصوص گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجاری، بانکی و سرمایه‌گذاری گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.
مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، بررسی اوضاع در سوریه و چگونگی مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه و جهان نیز از دیگر محورهای تبادل نظر دو مقام بود.

کد مطلب: 98900
 
Share/Save/Bookmark