میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۷
 
 
معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد اعلام کرد
توزیع گوشت تنظیم بازاری برای دهک‌های پایین

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد با اشاره به مدل جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری گفت: وزارت صنعت مسئول توزیع شده است.
علی‌اکبر مهرفرد گفت: در مدل جدید توزیع گوشت قرمز مسئولیت تامین برعهده وزارت جهاد کشاورزی و مسئولیت توزیع برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی اظهار داشت: در بخش توزیع گوشت قرمز وارداتی قرار شده که گوشت با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومان براساس شاخص‌های تعیین شده وزارت صنعت بین گروه‌های هدف تقسیم شود نه اینکه هر کسی بیشتر برای خرید مراجعه کرد و در صف ایستاد گوشت بیشتری بگیرد و کسی که کمتر آمد گوشت گیرش نیاید.
مهرفرد با اشاره به گروه‌های هدف دریافت‌کننده گوشت وارداتی تنظیم بازاری گفت: اینها شامل دهک‌های کم درآمد جامعه از جمله خانوارهای کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، شبکه‌های تعاونی‌های کارگری، فرهنگیان، نظامی و کارمندی می‌شود.
معاون وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: در کنار این نوع عرضه قرار است بخشی از گوشت مورد نیاز کشور با ارز نیمایی وارد کشور شود و خارج از شبکه تنظیم بازار و در کنار گوشت تولید داخل در اختیار بازار قرار گیرد تا بازار متعادل شود که مبنای قیمتی آن نرخ تمام شده کالا خواهد بود.
وی با بیان اینکه عمده مسئولیت تامین کالا برعهده وزارت جهاد کشاورزی است، ادامه داد: در بخش تامین کالا در سال ۹۷ بهتر از ۹۶ عمل کرده ایم به طور مثال در بحث گوشت قرمز تا امروز حدود ۱۵ هزارتن بیش از کل نیاز سال ۹۶ گوشت قرمز وارد کشور شده است. امسال در واردات گوشت گوساله و منجمد ۲۰ درصد افزایش و در واردات گوشت گوسفندی دو برابر رشد نسبت به سال ۹۶ داشته ایم.
وی اضافه کرد: تولید داخلی گوشت قرمز تفاوتی نداشته است منتهی چون اختلاف زیادی در نرخ ارز پیش آمد با مقداری قاچاق دام زنده در مرزها مواجه ایم که قیمت‌ها را برهم زده است البته آمار اکتشافات قاچاق مشخص نیست و باید نیروی انتظامی آنها را اعلام کند.
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی درباره وجود مشکل در توزیع کالا در بازار گفت: تنظیم بازار یک کلمه کلی نیست بلکه دارای شاخص‌های تامین، توزیع و نظارت است؛ یکی از این شاخص‌ها بحث تامین کالا به شمار می‌رود که از محل تولید داخلی و واردات انجام می‌شود؛ در برخی موارد بازار تنها با کالای تولید داخل تنظیم می‌شود اما گاهی از کالاهای وارداتی نیز کمک می‌گیریم.
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزیاظهار داشت: در بخش توزیع کالا نیز وقتی بازار متعادل است هیچ رانتی وجود ندارد اختلاف قیمتی نیست، بنابراین خود به خود نظام بازار یعنی عرضه و تقاضا به درستی عمل می‌کند اما وقتی که در شرایط وجود ارز دو نرخی به طور طبیعی این امکان وجود دارد که مثلا کالایی که وارد کشور می‌شود با ارز ۴۲۰۰ تومانی صادر و یا جلوی صادرات گرفته شود و قاچاق صورت بگیرد که شرایط خاصی را ایجاد می‌کند.

جبران کمبود گوشت قرمز با آبزیان
مهرفرد گفت:‌ ظرفیت افزایش تولید گوشت قرمز در کشور به دلیل محدودیت‌های علوفه‌ای بیش از این امکان‌پذیر نیست و بهتر است، برای تامین کمبود از آبزیان کمک بگیریم. وی تاکید کرد که بهتر است تکلیفی هم برای بخش شیلات ترسیم شود و در آن به سقف پروتئینی که باید تامین شود، نیز اشاره کنند. چراکه تعیین سقف می‌تواند اجرا را بهتر و مسئولیت را سنگین‌ کند.
معاون توسعه بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی در عین حال تاکید کرد که نباید جبران پروتئین گوشت توسط آبزیان وارد مسئله تنظیم بازاری شود. یعنی اگر بخواهیم ارز ۴۲۰۰ تومانی برای این بخش تعیین کنیم محصولات این بخش هم به حوزه تنظیم بازاری وارد می‌شود و وزیر جهاد کشاورزی با این مسئله مخالف است.
مهرفرد با اشاره به صحبت‌های یک ماه پیش آقای رئیس‌جمهور در وزارت کشور گفت:‌ روحانی در جلسه‌ای که با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در محل ساختمان وزارتخانه داشت اشاره کرد که یک روز جمهوری اسلامی ایران در سبد پروتئین تولید بیشتر مرغ را انجام داد تا فشار بر گوشت قرمز کمتر شود و اکنون جای آن است که ماهی در الگوی غذایی مردم بیشتر شود.
وی گفت: چون به صورت اقلیمی تولید علوفه در کشور ما زیاد نیست، نمی‌توانیم تولید گوشت قرمز حرفی برای گفتن داشته باشیم.
معاون توسعه بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تولید سالانه گوشت قرمز در کشور با احتساب ۱۰۰ الی ۱۵۰تن واردات حدود ۹۵۰ هزار تن است و سرانه آن در کشور حدود ۱۲ کیلوگرم است.
مهرفرد گفت:‌ در کشور ایران سالانه ۲.۲ میلیون تن هم مرغ تولید می‌شود که سرانه مصرف آن ۲۵ کیلوگرم است. بنابراین باید بخشی از تامین نیاز محصولات پروتئینی را از طریق شیلات تامین کنیم. وی با اشاره به محدودیت‌های علوفه در کشور گفت: ‌۹۴ درصد خوراک برای دام استفاده می‌شود ذرت و کنجاله سویاست که در هر دو مورد وابسته است.
به گفته معاون توسعه بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی کشور سال گذشته ۷.۵ میلیون تن ذرت وارد کردیم و تا ۱۰۰ سال دیگر هم نمی‌توانیم ذرت به اندازه کافی در کشور تولید کنیم چون آب‌بر است و اگر بخواهیم این محصول را تولید کنیم، یک محصول دیگر را باید حذف کنیم.

کد مطلب: 108009
 
Share/Save/Bookmark