میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۳
 
 
وقتی ماهیگیر بوشهری قربانی مواضع ضد ایرانی عربستان می‌شود
اقدام انقلابی دستگاه دیپلماسی در برابر آتش‌بازی سعودی‌ها
اقدام انقلابی دستگاه دیپلماسی در برابر آتش‌بازی سعودی‌ها
 

موضوع کشته شدن یک صیاد بوشهری به دست گارد مرزبانی عربستان بیش از آنکه یک اتفاق در چارچوب حراست از مرزها از سوی کشور مقابل باشد، به نظر می‌رسد که یک موضوعی سیاسی است و سران سعودی می‌خواهند آتش‌بازی در منطقه راه بیندازند! به اعتقاد ناظران سیاسی شکست‌های سنگین آل‌سعود در منطقه این رژیم را افسار گسیخته کرده و سبب شده تا هربار دست به اقدامات نامتعارفی بزنند. البته گستاخی‌های اخیر سران این کشور در قبال ملت ایران نیز حکایت از تلخی رو به زوال رفتنشان در منطقه است.
آنطور که کارشناسان مسائل منطقه می‌گویند این رژیم خود را درگیرمسائل پیچیده‌ای کرده که پاسخی برای آن ندارد، از این رو برای انحراف افکار عمومی مجبور است اقدامات ناخوشایندی از جمله برخورد با کشور قطر انجام دهد.
شاید پاسخ صریح و قاطعانه دستگاه دیپلماسی کشورمان بعد از آن همه عقب‌نشینی و سکوت در برابر این متجاوزان نقطه عطفی جدی برای رفتار انقلابی و دیپلماسی مقتدرانه در برابر این رژیم متحجر سعودی باشد.
دو شب پیش يك صياد ايراني به دست گارد مرزباني عربستان كشته شد. اصل ماجرا این بوده که مأموران ساحلی عربستان جمعه‌شب با تیراندازی به یک قایق و دو صیاد بوشهری، یک نفر را کشتند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در واکنش به اخبار منتشر شده مبنی بر این‌که یک صیاد بوشهری در تیراندازی گارد مرزبانی عربستان کشته شده است، با اظهار تاسف از این موضوع، گفت: موضوع مورد اشاره در حال بررسی است.
بهرام قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که این موضوع توسط ارگان‌های ذی‌ربط و مرزبانی کشور نیز تایید شده است، ادامه داد: همان‌طور که اشاره کردم این موضوع در حال بررسی است و بعد از مشخص شدن نتایج بررسی‌های اولیه توسط دستگاه‌های مربوطه، این واقعه تلخ به شکل مقتضی و با جدیت تمام مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
وی اظهار کرد: ما در حال حاضر منتظر دریافت نتایج بررسی و تحقیقات در این زمینه هستیم.
گرفتارشدن صيادان ايراني در آب‌هاي عربستان، موضوع تازه‌اي نيست و پيش از اين نيز بارها لنج‌هاي ايراني كه به دلايلي مثل توفان يا به‌اشتباه وارد آب‌هاي اين كشور شده‌ بودند، بازداشت شدند. يك نمونه آن سه سرنشين يك قايق ايراني هستند كه تير سال گذشته از سكوي مرجان حركت كرده و به وسیله شناورهاي سعودي بازداشت شدند. نه خودشان آمدند و نه خبري از آنها رسيد. خانواده‌هايشان ماه‌ها پيگيري كردند و تنها جوابي كه شنيدند اين بود: «در حال پيگيري هستيم».
دو ماه قبل‌تر، يعني در ارديبهشت سال قبل نيز يك پدر و پسر به دريا رفته و برنگشته بودند. اواخر سال ٩٤ نیز چهار صیاد جزیره شیف، از سوی نیروهای نظامی عربستان، به اتهام تجاوز مرزی بازداشت شده بودند. مدتي بعد جسد يكي از صيادان ايراني حوالی سکوهای نفتی جزیره خارك پیدا شد. بر‌اساس اخبار رسمي تا تابستان گذشته ١٦ صياد بوشهري به اتهام تجاوز مرزي در عربستان بازداشت بودند. اين اتفاق براي آن مي‌افتد كه صيادان در آب‌هاي داخلي آن‌قدر كه صيد به‌صرفه باشد ماهي پيدا نمي‌كنند و ناگزير به عبور از حريم دريايي كشور مي‌شوند.
البته مدیرکل امور مرزی وزارت کشور نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده است: دو قایق ایرانی که در حال ماهی‌گیری در آب‌های خلیج فارس بودند، بر اثر امواج دریا از مسیر خود خارج می‌شوند.
وی در این ارتباط اعلام کرده است: بر این اساس و بدون تایید این مسئله که قایق‌های ایرانی وارد مرزهای عربستان شوند، تیراندازی از سوی گارد مرزبانی این کشور به سوی قایق‌های ایرانی صورت می‌گیرد و یک صیاد ایرانی بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته می‌شود.
وی تاکید کرده است: این کار عربستان مطابق با اصول انسانی نبوده و حتی با فرض ورود قایق‌های ایرانی به مرزهای عربستان بر اثر امواج دریا، آن‌ها مجاز به شلیک به سوی قایق‌های ایرانی نبودند.
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور تصریح کرد: حتی با فرض ورود قایق‌های ایرانی به آبهای عربستان بر اثر امواج دریا، آنها مجاز به شلیک نبودند. وی با بیان اینکه این کار عربستانی‌ها مطابق با اصول انسانی و دریانوردی نبود، گفت: ما در حال پیگیری این موضوع هستیم تا مشخص شود که آیا قایق‌های ایرانی وارد مرز عربستان شده بودند یا خیر.

اقدام عربستان در کشتن صیاد بوشهری آتش‌بازی در منطقه است
رئیس کمیته روابط خارجی کشته شدن صیاد بوشهری در تیراندازی از سوی گارد مرزبانی عربستان سعودی را آتش‌بازی در منطقه حساس کنونی دانست.
"مرتضی صفاری‌نطنزی" در واکنش به کشته شدن صیاد بوشهری در تیراندازی از سوی گارد مرزبانی عربستان سعودی گفت: اینگونه اقدامات در حقیقت آتش‌بازی در منطقه حساس کنونی است. وی تصریح کرد: اهداف این کشورها مشخص است لذا ما نباید خود را درگیر بازی‌های آن‌ها کنیم اگرچه باید نسبت به این اقدام برخورد و موضع‌گیری مناسب داشته باشیم.
صفاری‌نطنزی تأکید کرد: منطقه امروز آبستن حوادث مختلفی بوده و باید کاملا حواسمان را جمع کنیم زیرا بسیاری دوست دارند ما را درگیر کارهایی کنند که به نفع ما نیست.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: اکنون نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود هستند اما ما و وزارت امور خارجه پیگیر این مسئله هستیم تا به تبع آن یک موضع‌گیری مناسب نسبت به این اقدام عربستان سعودی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه اکنون عربستان سعودی در منطقه دچار شکست‌های پی در پی شده است، گفت: عربستان بعد از سفر ترامپ به این کشور گمان می‌کند موضع قوی پیدا کرده و خواهان کمی خودنمایی است اما نمی‌تواند با این‎گونه اقدامات پاسخ‌گوی شکست‌های خود در منطقه سوریه، یمن و... باشد.
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس خاطرنشان کرد: عربستان خود را درگیر مسائل پیچیده‌ای کرده که پاسخی برای آن ندارد لذا برای انحراف افکار عمومی مجبور است اقدامات ناخوشایندی از جمله برخورد با کشور قطر انجام دهد.

با عربستان مقابله به مثل می‌کنیم
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: ما در برابر اقدامات ایذایی عربستان علیه ایران مقابله به مثل جدی خواهیم کرد.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در رابطه با کشته شدن صیاد بوشهری در گارد مرزبانی عربستان اظهار داشت: شلیک به یک صیاد بی‌دفاع که هیچ ابزار نظامی در اختیار ندارد، خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی و اصل همجواری در خلیج فارس است.
وی تاکید کرد: این اقدام عربستان باعث انزجار بیش از پیش ایرانیان از دولت سعودی خواهد شد.
فلاحت‌پیشه با اشاره به اینکه عربستانی‌ها طی سالیان اخیر به اقداماتی دست زده‌اند که در تاریخ مناسبات بین ایران و عربستان بی‌سابقه است، تصریح کرد:‌ بنده این اقدامات را بهانه‌سازی‌های عربستان برای اقدامات ایذایی علیه ایران تلقی می‌کنم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:‌ عربستانی‌ها در میدان نبرد با مردم یمن کشته‌های زیادی داده‌اند و انتقام آن را از ایران و مظلومانی می‌گیرند که هیچ نقشی در جنگ واقعی یمن ندارند.
وی یادآور شد:‌ کشتار زائران ایرانی در منا، اقدامات نیابتی عربستان در حمایت از تروریست‌ها برای انجام عملیات خرابکارانه علیه ایران و کشتار مظلومانی چون صیاد بی‌دفاع نشان می‌دهد که عربستانی‌ها راهبرد تحریک ایران را در پیش گرفته‌اند. فلاحت‌پیشه با تأکید بر اینکه ایران باید برخورد قاطعی در مقابل اقدامات عربستان انجام دهد، اظهار داشت: لازم است جمهوری اسلامی هشداری جدی و پیشگیرانه به عربستان بدهد که ما در برابر این اقدامات مقابله به مثل جدی خواهیم کرد.
عضو فراکسیون ولایت با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی حتما این قضیه را پیگیری خواهد کرد، خاطرنشان کرد:‌ علی رغم تعطیلی مجلس، کمیسیون امنیت ملی هفته آینده با برگزاری جلسه این موضوع را پیگیری می‌کند.

کد مطلب: 99710
 
Share/Save/Bookmark