میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۱
 
 
ابوترابی‌فرد در نماز جمعه تهران:
شهردار تهران در مدیریت شهری از دانشگاه استفاده کند
شهردار تهران در مدیریت شهری از دانشگاه استفاده کند
 

خطیب نماز جمعه تهران خواستار فراهم شدن نقش دانشگاه در مدیریت شهری تهران شد.
حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی‌فرد، در خطبه‌های نماز جمعه تهران ضمن تبریک ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، گفت: امت اسلامی دعوت شدند که در کنار هم به ریسمان توحید چنگ زنند و تاکید بر تمسک جمعی است.
وی با بیان اینکه تمسک جمعی باعث رواج آموزه‌های دینی و وحیانی در جامعه می‌شود، ادامه داد: در سایه اصلاح جامعه راه برای اصلاح افراد باز می‌شود و اگر این اتفاق نیفتند، اصلاح فرد و جامعه به خطر می‌افتد.
خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه در جامعه وحیانی انسجام و وحدت امت نقش مهمی دارد، افزود: آموزه‌های دینی بدون استثنا زمینه انسجام و وحدت جامعه انسانی را هموار می‌کند.
ابوترابی‌فرد با بیان اینکه عدالت بستر ایجاد انسجام است، تصریح کرد: در هر کجا هستیم باید به دنبال عدالت باشیم، عدالت دلها را به هم نزدیک و زمینه انسجام را فراهم می‌کند. بسط عدالت، رسالت انقلاب اسلامی است.
وی یادآور شد: هر کجا اختلاف وجود دارد، دانش و علم را فصل الخطاب قرار دهیم. اگر هوس‌ها و گرایش‌های سیاسی و جناح‌ها کنار گذاشته شود، علم و دانش زمینه‌های انسجام و وحدت را هموار می‌کند.
ابوترابی‌فرد با بیان اینکه امروز در پناه عمود ولایت فقیه، راه برای وحدت افتخارآفرین و عزت بخش هموار شده است، گفت: بسیج مستضعفین در ایران اسلامی در عراق، سوریه، فلسطین و لبنان تحت فرماندهی رهبر معظم انقلاب در برابر دنیای استکبار با قدرت ایستاده است.
خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌های دوم نماز جمعه ضمن گرامیداشت هفته بسیج، اظهار داشت: از نیروهای بسیج و نیروهای مسلح کشور که با رشادت، تجربه و دانش خود نقش تعیین کننده‌ای در نظام اسلامی دارند، تقدیر و تشکر می‌کنیم.
وی با بیان اینکه امروز نیروهای مسلح کشورمان به ویژه نیروی دریایی به معنای کلمه نیروی مقتدر، بازدارنده و امنیت آفرین هستند، افزود: نیروهای اسلامی باید هر روز بر اقتدار و توانایی خویش بیفزایند. با این اقتدار است که ما در کنار ملت مظلوم فلسطین ایستاده‌ایم. جبهه مقاومت پیروزی‌هایی به دست آورد و رژیم صهیونیستی در برابر مردم مقاوم غزه تسلیم شد.
ابوترابی‌فرد با اشاره به انتخاب شهردار جدید تهران، عنوان کرد: از شهردار منتخب که دانش‌آموخته دانشگاه در رشته معماری است و در این حوزه صاحب نظر است، انتظار می‌رود نظرات رهبر انقلاب را در حوزه شهری مورد توجه قرار دهد. با تکیه بر صاحبان فکر، دانش و علم و زمینه فراهم کردن نقش دانشگاه در مدیریت شهری در تهران را فراهم کند.
خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه نیازمند شهری هستیم که نقشه‌اش با علم و دانش طراحی و اجرا شود و مدیریتش مبتنی بر دانش باشد، ادامه داد: برای مدیریت کلانشهری مانند تهران نیازمند حضور همه نهادهای موثر و دارای نقش در این عرصه هستیم. باید زمینه اجماع مسئولان در مدیریت شهر تهران فراهم شود.
ابوترابی‌فرد در ادامه با بیان اینکه از دولت انتظار داریم که با صرف وقت و استماع دغدغه‌ها زمینه مشارکت دلسوزان و دانشگاهیان در مدیریت کشور را فراهم کند، اضافه کرد: این راه رسیدن به اقتدار و عزت است.
وی با تاکید بر اینکه باید ارتقاء بهره‌وری در دستور شهردار جدید تهران باشد، گفت: شهرداری و دولت، قبل از اینکه به فکر افزایش در‌آمد‌ها باشند باید به فکر کاهش هزینه‌‌ها باشند، این راه حل معظلات کشور است؛ باید هزینه مدیریت کشور کاهش پیدا کند.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران ضمن انتقاد از تراکم فروشی از سوی شهرداری تهران در چند سال گذشته، افزود:کدام کشور و شهردار در جهان معماری شهر را تخریب و موجبات عدم رضایتمندی شهروندان را فراهم می‌کند و از آن طریق در‌آمدزایی می‌کند.
ابوترابی‌فرد تخریب محیط زیست شهری را از طریق تراکم فروشی، تضییع حقوق شهروندی دانست و افزود: کدام نهاد علمی تائید کرده‌ است، تهران باید رشد عمودی داشته باشد و در آن آسمان‌خراش‌ها ساخته شود.
وی با اشاره به وضعیت حمل و نقل شهر تهران در سال‌های گذشته اظهار داشت: مدیران نالایق، پیش از انقلاب کشور را در مترو‌سازی یک صد سال از کشورهایی که دارای مترو هستند، دور کرده بودند که به حمدالله پس از انقلاب کارهای بزرگی در این حوزه انجام شده است.
ابوترابی‌فرد با بیان اینکه امروز تنها در تهران حدود ۳۰۰ کیلومتر خطوط مترو داریم، افزود: روزانه حدود ۳ میلیون سفر با مترو شکل می‌گیرد و ما در کنار کشورهایی قرار گرفته‌ایم که از ۱۵۰ سال قبل مترو داشتند. در این میان نیز ۶۰ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.
وی با بیان اینکه پسماند تهران ۲ برابر کلان‌شهرهای مشابه است، اظهار داشت: روزانه در تهران ۸ تا ۹ هزار تن پسماند تولید می‌شود که این شایسته مردم تهران نیست که در دوران تحریم این مقدار پسماند تولید کنند. با پول این پسماندها می‌توان برخی از خطوط مترو تکمیل کرد. تسنیم

کد مطلب: 107000
 
Share/Save/Bookmark