میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۱
 
 
شیوع گسترده بیماری‌های واگیردار ازجمله وبا و دیفتری در یمن شدت گرفته است
یمنی‌ها زیر‌ آتش سیاسی‌کاری انگلیسی
یمنی‌ها زیر‌ آتش سیاسی‌کاری انگلیسی
 

یمن با تشدید حملات ائتلاف سعودی - آمریکایی در حالی با شیوع گسترده بیماری‌های واگیردار مواجه است و انگلیس که این روزها ادعای طراحی برای حل بحران این کشور را سر می‌دهد با سیاسی‌کاری‌هایش زمینه‌ساز تشدید این بحران‌ها شده است.
انگلیس در طول ۳ سال اخیر تسلیحات بسیاری را با نام جنگ یمن به سعودی فروخته چنانکه وزیر خارجه این کشور رسما اعلام می‌کند که مخالفت با جنگ یمن هزینه‌های اقتصادی برای انگلیس دارد و نباید این کار صورت گیرد. اما در هفته‌های اخیر با آشکارتر شدن شکست ائتلاف سعودی در یمن، تحرکات جدیدی از سوی انگلیس در حال شکل‌گیری است که محور آن را ادعای رایزنی‌های سیاسی تشکیل می‌دهد حال آنکه در عمل سیاسی کاری انگلیس با هدف نجات سعودی از باتلاق یمن و نیز پیگیری سیاست اتهام‌زنی به ایران و جبهه مقاومت و به نوعی انتقام‌گیری از دستاوردهای منطقه‌ای مقاومت است.
در همین چارچوب شورای امنیت سازمان ملل در حال بررسی پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی ارائه شده از سوی انگلیس درباره یمن بود که روسیه متن رقیب آن را با هدف مسدود کردن هرگونه اقدام علیه تهران را مطرح کرد. انگلیسی‌‌ها پیش‌نویس قطعنامه‌‌ای را به شورای امنیت داده‌ بودند که براساس آن تحریم‌های یمن به مدت یک‌ سال دیگر تمدید شده؛ اما به نقض ادعائی تحریم تسلیحاتی یمن توسط ایران نیز می‌پردازد.
این سیاسی کاری در حالی از سوی انگلیس صورت می‌گیرد که بحران یمن هر روز ابعاد جدیدتری می‌گیرد چنانکه محاصره و حمله به یمن باعث تعطیل شدن بیش از پنجاه مرکز پزشکی شده و شبکه آب و فاضلاب و طرح‌های آبرسانی را در سراسر این کشور هدف قرار داده است. این موضوع باعث شد مسئولان مربوطه درباره بدتر شدن اوضاع به ویژه با آغاز فصل تابستان و شیوع بسیاری از بیماری‌ها نگران شوند.
بنابر این گزارش، از آغاز تجاوز عربستان سعودی به یمن، آمارهای سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد بیش از یک میلیون نفر در این کشور به وبا مبتلا شده‌اند و شصت و شش نفر بر اثر ابتلا به دیفتری جان خود را از دست داده‌اند و چهارصد و هفتاد و یک نفر هم به دیفتری مبتلا شده‌اند. افزون بر آن، اشعه‌ها و گازهای سمی ناشی از موشک‌های سعودی به یمن ابتلا به بیماری‌های حساسیتی و پوستی را هم افزایش داده است.
در همین حال تارنمای مجله اَمریکن کانسروتیو نوشت: به هر اندازه که سعودی‌ها و متحدانش از سکوت و اغماض سازمان ملل متحد بهره‌مند شوند، جنگ یمن نیز ادامه می‌یابد و مردم بی‌گناه بیشتری جان خود را از دست خواهند داد.
لازم به ذکر است در ادامه مقاومت یمنی‌ها در برابر تجاوزات سعودی یک منبع نظامی در ارتش یمن از شلیک یک موشک زلزال ۲ به محل تجمع نیروهای عربستانی در نجران و یک موشک قاهر ۲ به پایگاهی در مأرب خبر داد.
همچنین گزارش‌هایی از فساد مالی گسترد فرماندهان نظامی عربستان در یمن منتشر شده است. جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی نیز پایگاه‌های انصارالله در نزدیکی مرز عربستان و استان مرزی صعده را چندین بار هدف حمله قرار دادند. این منبع نظامی افزود، سامانه موشکی انصارالله یک موشک بالستیک مدل قاهر ام ۲ را نیز به مرکز تجمع نیروهای ائتلاف عربی در پایگاه ام الریش در استان مأرب شلیک کرد.

کد مطلب: 103400
 
Share/Save/Bookmark