میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۸
 
 
کارشناسان در گفت وگو با سیاست روز مطرح کردند
ترکیه از حسن نیت تهران و مسکو سوء استفاده کرده است؟
ترکیه از حسن نیت تهران و مسکو سوء استفاده کرده است؟
 

اظهارات مداخله‌جویانه رئیس جمهور ترکیه درباره سوریه در حالی مطرح شده که ناظران سیاسی بر این باورند اردوغان با چراغ سبز حاکمان جدید آمریکا به دنبال توسعه نفوذ و دخالت‌های ناتو و آمریکا در سوریه است تا بتواند لبخند رضایت‌آمیز مردان مغرور کاخ سفید را برای دخالت‌های خویش کسب نماید.
به تازگی رجب طیب اردوغان با ادعای اینکه کشورش حق دارد برای سوریه تصمیم بگیرد، خواستار دوره انتقال قدرت برای این کشور شد.
اردوغان طی همایشی با مقاماتی از دو کشور در «منامه» گفت امروز در برهه‌ای حساس از زمان زندگی کرده و باید با کمک هم مشکلات امنیتی در منطقه را حل کنیم. وی با اشاره به بحران‌های موجود در خاورمیانه تصریح کرد تضمینی وجود ندارد که آنچه در عراق، سوریه و لیبی اتفاق می‌افتد و مردم از آن رنج می‌برند، برای ما نیز اتفاق نیفتد.
رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه به ایفا کردن نقشی فعال در مبارزه جهانی با تروریسم ادامه خواهد داد، افزود به دلیل اینکه داعش و نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه تلاش کردند به مرز ترکیه حمله کنند، باید منطقه‌ای امن در شمال سوریه ایجاد شود.
اردوغان تاکید کرد بعد از پایان عملیات نظامی در «الباب» و آزادسازی «الرقه» - پایتخت خودخوانده داعش در سوریه - منطقه امن مذکور را به مساحت ۵۰۰۰ کیلومتر مربع ایجاد خواهد کرد.
وی طی اظهاراتی مداخله‌جویانه مدعی شد سوریه به فرایند انتقال قدرتی نیاز دارد که در آن تمام گروه‌های ملی مذهبی حضور داشته باشند تا وحدت حفظ شود. رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه گروه داعش تروریستی است و هیچ ارتباطی با اسلام ندارد، ادعا کرد دولت سوریه تا کنون ۱ میلیون نفر را با حملات هوایی و زمینی کشته است!
اردوغان درباره عملیات تجاوزکارانه ترکیه در شمال سوریه با نام «سپر فرات» نیز گفت الباب به طور کامل محاصره شده و بزودی نظامیان کشورش و تروریست‌های ارتش آزاد آن را از داعش خواهند گرفت.
بعد از دیدار با مقامات بحرین، اردوغان با محمد بن نایف، وزیر کشور و ولیعهد عربستان سعودی در این کشور دیدار کرد. دیدار اردوغان و بن نایف که در مهمانسرای پادشاهی عربستان صورت گرفت، به مدت ۲۵ دقیقه به طول انجامید.این دیدار بدون حضور خبرنگاران صورت گرفت.
این اظهارات مداخله‌جویانه در حالی صورت گرفته که دولت اردوغان سوم شهریور سال جاری دستور داد تا عملیات نظامی تجاوزکارانه‌ای با نام سپر فرات در شمال سوریه و با هدف ادعایی پاکسازی داعش از مرز ترکیه (هدف اصلی بیرون راندن شبه‌نظامیان کُرد از مناطق غربی رودخانه فرات) آغاز شود.
پیش از این (۱ دی ۱۳۹۵) منابع میدانی اعلام کردند نظامیان ترکیه و تروریست‌های ارتش آزاد تحت حمایت آنها در جریان عملیات تجاوزکارانه «سپر فرات» وارد مرکز شهر «الباب» در شمال سوریه شدند.
تاکنون حدود ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از مناطق شمال سوریه به اشغال ترکیه و تروریست‌های تحت حمایتش درآمده است و این کشور عملیات سپر فرات را برای ایجاد یک منطقه حائل ۵هزار کیلومتر مربعی ادامه خواهد داد. اردوغان چندی پیش تصریح کرده بود هدف از لشگرکشی ترکیه به سوریه، ساقط کردن دولت «بشار اسد» رئیس جمهور قانونی این کشور است.
ناظران سیاسی بر این باورند دخالت نیروی زمینی ترکیه در خاک سوریه می‌تواند عواقب جدی داشته باشد. از سوی دیگر ناظران سیاسی بر این باورند که ترکیه از حسن نیت ایران و روسیه برای حضور در ائتلافی که همه اهداف این ائتلاف مبارزه با گروه‌های تروریستی و نیز حذف دخالت‌های خارجی است به جای استفاده سوء استفاده می‌کند.
انگار از ابتدا هم مبارزه با تروریسم برایش بهانه‌ای بود تا بتواند سیطره و نفوذ خود در خاک سوریه را بیشتر کند! هنوز یادمان نرفته که تا چند وقت پیش این دولت به ظاهر مبارزه‌گر علیه تروریست‌ها چه خدمات و حمایت‌هایی از گروهک‌های تروریستی داشت! حالا بار دیگر اردوغان از چهره واقعی خود رونمایی می‌کند و خوش‌خدمتی‌هایش را به غرب و آمریکا نشان می‌دهد.

رونمایی از سیاست‌های پشت پرده اردوغان
دکتر سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت وگو با سیاست روز در خصوص تحرکات و اظهارات قابل تامل رییس جمهور ترکیه در مورد سوریه گفت: مجددا مواضعی از اردوغان مشاهده می‌گردد که مانند چند سال گذشته مواضعی مداخله‌جویانه در امور داخلی و ارضی کشورهای همسایه بوده است.
وی افزود: طبق گزارشات خبرگزاری‌ها، وی اخیرا در کنار مسئولین دیکتاتور بحرین که سرکوب شدید خواسته‌های مردم خود را در دستور کار قرار داده گفته دخالت در امور سیاسی سوریه حق کشور ترکیه می‌باشد با تجزیه و تحلیل این جمله که بطور صریح دخالت در امور یک کشور مستقل است از بعضی توهمات اردوغان نیز نقاب می‌گشاید.
صدرالحسینی تصریح کرد: در حقیقت وی با این سخن بطور رسمی بسیاری از کنوانسیون‌های حقوقی و بین‌المللی را زیر پا گذاشته و به خود اجازه می‌دهد این حالت را نیز بطور علنی و آشکار بیان کند.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهارداشت: حال سوال این است که آیا این دخالت‌ها تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟ آیا باید سازمان‌های حقوقی و بین‌المللی پاسخگو باشند یا برای چندمین مرتبه مردم و ارتش سوریه در منطقه الباب و مناطق کردنشین در کشور سوریه به این بزرگ گویی‌ها و دخالت‌ها پاسخ عملی بدهند؟
وی خاطرنشان کرد: در جمع‌بندی نهایی باید گفت به نظر می‌رسد آقای اردوغان با چراغ سبز حاکمان جدید آمریکا به دنبال توسعه نفوذ و دخالت‌های ناتو و آمریکا باشد تا بتواند لبخند رضایت‌آمیز مردان مغرور کاخ سفید آمریکا را برای دخالت‌های خویش کسب نماید.

اظهارات اردوغان بی‌اهمیت است
محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی نیز در خصوص تحرکات و اظهارات قابل تامل رییس جمهور ترکیه در مورد سوریه گفت: ترکیه از چند سال قبل به دنبال ایجاد منطقه‌ای امن و پرواز ممنوع در درون خاک سوریه و درمجاورت مرزهای خودش بود. وی افزود: این اقدام با بهانه امنیت و بازبرندگی در مقابل عوامل ناامن کننده بود.
کوشکی تصریح کرد: در شرایط اخیر ترکیه به بهانه مبارزه گروهک‌های تروریستی ارتش خود را وارد خاک این کشور کرده و بخشی از خاک سوریه را تحت اشغال خود در آورده است. وی این را هم یاد‌آور شد غیر از ترک‌ها شاهد کردهای ملی گرا و گروه‌‌های مبارزه با تروریسم در مناطق شمالی حلب هستیم و عملا یک جنگ جهانی ایجاد شده است و ترکیه احساس می‌کند اگر در این عرصه وارد نشود از ثمرات آن بهره‌ای نخواهد برد.
این استاد دانشگاه بیان داشت: به نظر می‌رسد شاید حضور معارضان سوری در اجلاس آستانه یک، نیز به پشتوانه ترکیه در این جلاس بود. وی به اظهارات اردوغان نیزاشاره کرد وگفت: اظهارات اخیر اردوغان آنقدر هم قابل اهمیت نیست و تا وقتی این اظهارات عملیاتی نشود تنها حرف است.
کوشکی خاطرنشان کرد: یک زمانی ترکیه به دنبال این بود که سوریه حیاط خلوت این کشور شود ولی این اتفاق نه تنها نخواهد افتاد بلکه واقعیت این است که ترکیه بسیار ضعیف شده است.

حضور ترکیه در شمال حلب نقض تمامیت ارضی سوریه است
نماینده پارلمان سوریه حضور نظامی ترکیه در ریف شمالی استان حلب را نقض تمامیت ارضی سوریه دانست. مجیب الرحمن الدندن در گفت‌وگو با فارس، تصریح کرد: سوریه از تلاش هر کشور و هر طرفی در جامعه بین‌المللی بجز رژیم صهیونیستی و مشروط به هماهنگی با دمشق، در امر مبارزه با تروریسم استقبال می‌کند.
نماینده پارلمان سوریه درباره طرح ترامپ در زمینه ایجاد مناطق امن در سوریه نیز گفت: پس از موفقیت‌ها و پیروزی‌های بدست آمده توسط ارتش سوریه و پیشرفت حاصل شده در پرونده‌ آشتی‌های ملی و مصالحه‌ها، سخن گفتن از ایجاد چنین مناطقی بیهوده و غیرمنطقی بنظر می‌رسد. وی گفت: حضور نظامی ترکیه در خاک سوریه نقض تمامیت ارضی این کشور است.

کد مطلب: 98540
 
Share/Save/Bookmark