میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
برنامه‌های کمک رسانی در یمن به بهانه‌های مالی متوقف می‌شود
نسل‌کشی یمنی‌ها از کانال سازمان‌ملل
نسل‌کشی یمنی‌ها از کانال سازمان‌ملل
 

جنایت ائتلاف آمریکایی-سعودی علیه ملت یمن، هر روز ابعاد جدیدتری می‌گیرد و اکنون دامنه آن به قطع منابع سازمان‌های امداد رسان رسیده است چنانکه سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از کاهش برنامه های اصلی این سازمان در یمن تا پایان سال جاری میلادی خبر داد.
عدم پرداخت تعهدات جهانی برای کمک‌های بشر دوستانه به میلیون‌ها یمنی در فقر، موجب شده تا ابعاد جدیدی از نسل کشی در این کشور اجرا شود چنانکه «استفان دوگاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان برنامه‌های اصلی خود را در یمن تا پایان سال جاری میلادی کاهش می‌دهد.وی افزود: چنانچه حمایت‌های مالی لازم از برنامه‌های سازمان ملل در یمن صورت نپذیرد از تعداد این برنامه‌ها کاسته می‌شود.دوگاریک بیان کرد: کاهش حمایت‌های مالی از برنامه‌های سازمان ملل باعث فلج شدن عملیات بشر دوستانه در یمن شده است. عملاً ۱۶ برنامه سازمان ملل در این کشور تضعیف و یا متوقف شده است.
وی اعلام کرد: تعداد برنامه‌های اصلی این سازمان در یمن به ۴۱ برنامه می‌رسید که علاوه بر ۱۶ برنامه گفته شده، ۲۶ برنامه دیگر تا پایان سال جاری میلادی متوقف می‌شود. دوگاریک افزود: تاکنون ۴۲ درصد از طرح بشر دوستانه سازمان ملل در یمن تأمین مالی شده است. درگیری‌ها در این کشور همچنان ادامه دارد و ما شاهد گسترش ویروس کرونا در یمن نیز هستیم.سخنگوی سازمان ملل در گزارشی مطبوعاتی تصریح کرد: حدود ۲۰ میلیون تن در یمن از نبود امنیت غذائی رنج می‌برند.دوجاریک عنوان داشت که حدود دو میلیون کودک در یمن نیازمند درمان به دلیل سوء تغذیه شدید هستند که از میان آنها، ۳۶۰ هزار تن در معرض خطر مرگ قرار دارند. سخنگوی سازمان ملل اظهار کرد که طرح حمایت‌های انسانی از یمن فقط ۴۲ درصد تامین مالی شده است و این کمترین سطح حمایت‌های مالی است. در این میان رئیس شورای عالی سیاسی یمن ضمن اعلام این موضوع که هدف حمله به یمن اجرای دستورکارهای آمریکایی-صهیونیستی است، تصریح کرد، ملت یمن دیکته‌های خارجی را رد می‌کند.
«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن در گفت‌وگویی با روزنامه «۲۶ سبتمبر» به آخرین تحولات یمن پرداخت.وی در اشاره به موضوع تبادل اسرای یمنی گفت، صنعاء تا آزادی تمام اسرا از زندان‌های ائتلاف سعودی آرام نخواهد شد و به خانواده‌های آنها قول می‌دهد تمام تلاش خود را برای آزادی اسرا به کار گیرد.المشاط در پاسخ به سوالی درباره علت فروپاشی ریال یمن هم گفت، پول ملی یمن هدف توطئه قرار گرفته؛ «مزدوران چیزی جز دستکش‌هایی (آلت دست) نیستند که آمریکا از آنها برای ترسیم سیاست‌های خصمانه خود در یمن استفاده می‌کند»؛ شهروندی که ذره‌ای حس وطن‌پرستی داشته باشند اقدام به چاپ پول غیرقانونی و بی‌رویه به این شکل نمی‌کند، آمریکا و ابزارهای آن یعنی سعودی و امارات در پشت‌پرده این تصمیم هستند، آنها هستند که طرح‌های ویژه برای تخریب یمن و اقتصاد آن را اجرا می‌کنند».
وی در اشاره به طرح صلحی که سال گذشته (۲۰۱۹) برای پایان دادن به جنگ یمن ارائه داد و ائتلاف سعودی به آن پاسخ عملی نداد، تصریح کرد، صنعاء در این زمینه پیشنهادهای زیادی در مذاکرات ژنو ۱، ژنو ۲، مذاکرات کویت یا مذاکرات دو جانبه ارائه داده است. از سوی دیگر یک منبع نظامی از رصد و ثبت ۱۲۶ مورد نقض‌های متعدد ائتلاف عربی تحت امر عربستان در صعده خبر داد.جنگنده‌های ائتلاف سعودی همچنین ۱۶ حمله هوایی به شهرستان‌های صراوح، رحبة، جبل مراد و مجزر در شمال شرق یمن انجام دادند.

کد مطلب: 115803
 
Share/Save/Bookmark