میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
توضیح خواستن از افرادی که کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کردند
حساب و کتابِ سلبریتی‌ها و کرمانشاه

۲۱ آبان سال گذشته درست چند دقیقه قبل از اینکه عقربه‌های ساعت، ساعت ۱۰ شب را نشان دهد زمین بانگ برآورد و استان‌های غربی کشورمان را تکان شدیدی داد، تکانی که بسیاری از خانه‌ها را ویران و خانواده‌ها را داغدار کرد. از همان لحظات نخست گروه‌های امدادی شروع به امدادرسانی کردند و مردم همیشه در صحنه کشورمان هم در این میان بیکار نبودند و با ارسال کالاها و اجناس مورد نیاز و جمع‌آوری کمک‌های مالی سهم زیادی در آن شرایط و امدادرسانی و کمک به بازماندگان زلزله‌زده داشتند.
در این میان عده‌ای هم بودند که در آن آشفته‌ بازار شماره حساب‌های شخصی اعلام می‌کردند و با نشان دادن صحنه‌های دلخراش از مصیبت وارد شده از مردم می‌خواستند پول‌های خود را به این حساب‌ها واریز کنند. افرادی مانند صادق زیباکلام، علی دایی، الهام پاوه‌نژاد، نرگس کلباسی و... و حتی برنامه خندوانه نیز در این مسیر قرار گرفت و از مردم کمک خواست، هر چند که عده‌ای از این افراد بعد از جمع کمک‌های مردمی تا ریز صورتحساب خرج کردن آنها برای مردم زلزله‌زده را منتشر کردند اما بودند افرادی هم که با وجود تلنگرها و مطالبه‌گری مردم حاضر به پاسخ دادن هزینه‌کرد خود برای زلزله‌زده‌ها نشدند.
در میان این افراد صادق زیباکلام با جمع‌آوری ۳.۴ میلیارد تومان در روزهای ابتدایی رکورد زد و حتی این میزان واریز پول باعث تعجب خود او هم شد. زیباکلام در دی‌ماه سال گذشته از کرمانشاه و مناطق زلزله‌زده بازدید کرد و یک کلنگی هم برای ساختن دهکده‌ای زد، دهکده‌ای که اعلام کرد که قرار است در این منطقه دهکده امید احداث شود. ولی از آن زمان هنوز نه از آن دهکده خبری شده و نه از آن کلنگ. دهکده‌ امید شاید مانند امیدهای مردم به مهار تورم، گرانی و بهبود معیشت رنگ باخت اما اینبار یک شخص حقیقی مسئول این پژمردگی شد، شخصی که مردم به او اعتماد کرده بودند. با این حساب مبلغی که می‌توانست حداقل بخشی از آن در روزهای سرد زمستان و گرم تابستان مشکلات مردم زلزله‌زده را حل کند تا آنها مجبور نباشند امسال را هم در کانکس به سر ببرند.
در همین راستا و در جهت تنویر افکار عمومی مقرر شد زیباکلام برای ادای توضیحات در مورد چگونگی هزینه‌کرد مبالغ جمع شده به پلیس آگاهی احضار شود و برگه احضاریه هم به دستش رسید. بعد از آن هم نوبت به علی دایی رسید. البته علی دایی حداقل در آن زمان چندین کامیون آذوقه فرستاد و تقریبا بعد از اتمام فصل فوتبالی گذشته برای اجرا و احداث خانه‌های مسکونی عازم کرمانشاه شد که همین ثابت می‌کند مسیرش از زیباکلام جداست.
در میان افرادی که پول جمع‌آوری کردند شاید بتوان از نرگس کلباسی به عنوان الگو هم برای سلبریتی‌ها نام برد و هم برای مسئولین. کسی که از روز اول به کرمانشاه عزیمت کرد و تا به امروز در آنجا مشغول خدمت‌رسانی به مردم است. کسی که گزارش ریز عملکرد خود و حتی مبالغ جمع شده و اینکه این مبالغ خرج چه کاری شده را در صفحه مجازی خود به اطلاع عموم می‌رساند. اما بعضی مانند زیباکلام هنوز دست به اندوخته‌ای که از مردم جمع کرده است نزده و معلوم نیست چه زمانی قرار است مردم زلزله‌زده کرمانشاه چشمشان به دهکده امیدی که نزدیک به یکسال پیش وعده‌اش داده شد روشن شود؟ دهکده‌ای که تقریبا از آن ناامید شده‌اند تا شاید احضار به دادگاه کار را پیش برد.

اعلام شماره حساب خلاف است
معاون مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به برخورد قضایی و انتظامی با سلبریتی‌های که هنوز کمک‌های مردمی آنها در زلزله کرمانشاه هزینه نکردند، گفت: این کار خلاف است و امیدواریم با سایر افراد نیز برخورد شود.
محمدعلی کوزه‌گر با اشاره به اینکه همه موسسات خیریه موظفند مجوز فعالیت خود در این امور از سازمان‌های متولی در این امر اخذ کنند اظهار کرد: سازمان بهزیستی بر اساس یک فرآیندی مشخص به افراد متقاضی که بخواهند موسسه خیریه ثبت کنند مجوز صادر می‌کند.
وی تصریح کرد: حوزه مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی براساس این فرآیند اقدام به صدور مجوز می‌کند ولی متاسفانه ما شاهد هستیم که در سال‌های اخیر برخی از افراد و سلبریتی‌ها با اعلام شماره حساب شخصی خود اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی می‌کنند.
کوزه‌گر گفت: این کار خلاف مقررات و قوانین است چراکه فقط کسانی می‌توانند در این زمینه ورود کنند که مجوز فعالیت از سازمان بهزیستی داشته باشند و قطعا در این زمینه ندارد ضمن اینکه از مسئولین در حوزه قضایی و نیروی انتظامی درخواست می‌کنیم که با افرادی که غیرقانونی در این حوزه وارد شدند برخورد کنند.
وی گفت: امیدواریم برخورد جدی با افرادی که شماره حساب شخصی خود را برای جمع آوری کمک‌های مردمی اعلام کردند صورت بگیرد. به طوریکه سال گذشته و درپی زلزله کرمانشاه برخی از افراد اعم از هنرمندان، ورزشکاران، چهره‌های سیاسی و... اقدام به اعلام شماره حساب شخصی خود و جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردم کردند که متاسفانه در این زمینه مشخص نیست که کمک‌های جمع‌آوری شده در چه بخشی هزینه شده است.
کوزه‌گر افزود: بر همین اساس قوه قضاییه و نیروی انتظامی با افراد اشاره شده که شماره حساب شخصی خود برای کمک‌ به مردم زلزله‌زده کرمانشاه اعلام کردند آغاز شده است و امیدواریم سایر افرادی نیز که در این زمینه شماره حساب شخصی خود را برای جمع‌آوری کمک اعلام کردند و هنوز نحوه هزینه کرده آنها مشخص نیست مورد مواخذه قرار گیرند.

نویسنده: نوید زالی

کد مطلب: 106308
 
Share/Save/Bookmark