میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
خطیب زاده در پاسخ به سیاست روز:
عاملان و آمران ترور شهید فخری‌زاده قطعاً مجازات خواهند شد
عاملان و آمران ترور شهید فخری‌زاده قطعاً مجازات خواهند شد
 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال سیاست روز مبنی بر اینکه آیا وزارت خارجه معتقد است انتقام از ترور شهید فخری زاده بر سیاست دولت جدید آمریکا نسبت به ایران به تاثیر منفی می‌گذارد؟ گفت: عاملان، آمران و طراحان ترور مذبوحانه شهید فخری زاده حتما و یقینا مجازات خواهند شد. دستگاه‌های مربوط پیگیری می‌کنند. باید پاسخ این ترور داده شود و نباید در دام طراحی‌های رسانه‌های و کارزار ضد اطلاعاتی و جریان‌ سازی‌های مجعول و هدفمند که سر در تل آویو و آلبانی و واشنگتن دارند، بیفتیم. سعید خطیب زاده افزود: قطعا و یقینا هر آن کس که تعدی کرده پاسخ خود را خواهد گرفت. این صدای قطعی ملت ایران است با آرامش و اما با قاطعیت.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هر کس تعدی کرده پاسخ خواهد گرفت، گفت: جمهوری اسلامی ایران پاسخ خود را متناسب و با حداکثر درد به آمران، طراحان و عاملان ترور شهید فخری‌زاده خواهد داد. وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای مطرح شده مبنی بر حمله پهپادی به یکی از سرداران سپاه پاسداران در مرز عراق و سوریه عنوان کرد: گزارشی از این موضوع نشنیدیم و بیشتر خبرسازی به نظر می‌آید. باید سخنگوی ستادکل در این خصوص اظهار نظر کند و هیچ خبری در این خصوص به صورت موثق دریافت نکرده‌ایم.
خطیب زاده درباره واکنش‌ها به ترور شهید فخری زاده عنوان کرد: در شهادت دکتر فخری زاده حجم بالای محکومیت را از کشورهای مختلف در حوزه‌های جغرافیایی دریافت کردیم. در حوزه خلیج فارس جز یک کشور بقیه محکوم کردند. برخی با کلمات جدی محکوم و در تماس‌های تلفنی برخی بسیار با شدت این اقدام را محکوم کردند. در حوزه کشورهای همسایه و متحدان ایران حتی کسانی که متحد ایران نبودن، البته همانطور که وزیر خارجه گفت برخی از کشورهایی که داعیه داران حقوق بشر هستند انتظار می‌رفت جدی‌تر محکوم کنند ولی طبیعی است یک سر این داستان به برخی سیاست‌های مورد حمایت خود آنها برگشته است و ضمن اینکه نمی‌توانند محکوم نکنند در عین حال از برخی کلمات استفاده کردند که مورد انتقاد ما بود در باب دعوت به خویشتنداری که از نظر ما دعوت کمتر از انتظار است. وی با بیان اینکه موج محکومیت ادامه دارد، اظهار داشت: همه به طور جدی می‌دانند انگشت این محکومیت به سمت رژیم اشغالگر قدس است.
وی در پاسخ به سوالی درباره پهپاد اسرائیلی سقوط کرده در ایران هم گفت: در این زمینه باید مراجع امنیتی و نظامی و وزارت دفاع اطلاع رسانی کند. سناریوهای هالیوودی زیادی این روزها پخش شده است. مهم برای ما این است که کارزارهای ضد اطلاعاتی که در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی شروع شده و سر در آلبانی و تل آویو و برخی مراکز شناخته شده در واشنگتن دارد، باعث جهت دهی افکار و اندیشه‌های ما نشود. البته در مجرای خود با جدیت در پیگیری است.
به این سناریوسازی‌ها نباید توجه کرد. برخی از آنها که توسط مقامات اشاره شده قابل اتکاست و الا بیش از آن تایید نمی‌شود. سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر اینکه ترور شهید فخری زاده مرتبط با برجام بوده است، اظهار داشت: واقعیت این است که برخی کجی‌ها و ناراستی‌هایی در فضای عمومی و رسانه‌ای یا توسط برخی طی سال‌های گذشته گفته شده است. وزارت امور خارجه به خاطر اینکه باید پاسبان حاکمیت و منافع ملی باشد اساسا نمی‌تواند وارد این گفت‌وگوها شود که نتیجه‌اش استفاده دشمنان از اطلاعاتی است که ما در اختیار قرار بدهیم یا کسانی که در فضای بین‌المللی می‌خواهند سوءاستفاده کنند.
از آن جهت که مسئولیتی ندارند و از آن جهت که مورد بازخواست هم نسبت به اظهاراتشان واقع نمی‌شوند، همیشه نکاتی را می‌گویند. این دیپلمات ارشد بیان کرد: بارها پاسخ گفتیم و در پشت درهای بسته نکات را گفتیم و دو ماه ساکت می‌شوند دوباره برمی‌گردند و از برخی تریبون‌ها استفاده نادرست می‌کنند. وقتی که اینها مشغول گفتن این مباحث نادرست هستند و خودشان هم می‌دانند نادرست است، وزارت خارجه و فرزندان این ملت در فضای بین‌المللی و در سخت‌ترین جبهه‌هایی در خارج مبارزه و منافع ملی را حفاظت می‌کنند. خطیب زاده افزود: در زمانی که درباره ترور شهید فخری زاده می‌گفتند سفرا و دیپلمات‌‌های ما به صورت گمنام در این مدت این فشارهای حقوقی و روانی را اعمال و مدیریت می‌کردند که نتیجه آن را شاهد هستید و بالاترین سطح رسمی محکومیت از این ترور را در سطح رسمی داشتیم.
۳۰ و چند کشور از جنوب آفریقا تا شمال اروپا و در سطوح بسیار جدی محکوم کردند و محکومیت ادامه دارد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: اجازه دهید وزارت خارجه در مباحث داخلی سکوت کند و به خاطر منافع ملی و منافع عالی نظام و بهروزی و بهزیستی مردم و فرزندان این ملت بشود. اگر روزی این منع برداشته شود و بتوانیم در فضای بهتری گفت‌وگو کنیم، مواردی گفته خواهد شد که خیلی مهم است. برخی را دکتر ظریف در اینستا گفتند و برخی را در مصاحبه‌ها گفتند.
وی اظهار داشت: متاسفانه دوستان عزیز و نازنین ما که به رغم برخی اختلافاتی که با خودشان دارند، برخی مباحث را مطرح می‌کنند. ایرانی‌ها همیشه دوست هم بودیم به خصوص در لحظات سختی. باید حواسمان باشد ما ملت با تاریخ و پر از حکمت هستیم و ملتی هستیم که بزرگان ما به ما راه را گفته‌اند. باید دوست را از دشمن تشخیص دهیم و منافع خود را به خاطر این نشناختن نبازیم.وی درباره طرح نمایندگان مجلس برای اقدام راهبردی به منظور لغو تحریم‌ها گفت: هیچ تردید و شکی نداریم که نمایندگان مجلس به دنبال احقاق حقوق ملت و حقوق تک تک ملت هستند و برایشان از کارگر فقیر تا جوانی که امروز در بازار کار است و هر حزب و جناحی فرقی نمی‌کند. مجلس عصاره ملت است و تردید نداریم که به دنبال احقاق حقوق ملت است.

کد مطلب: 116307
 
Share/Save/Bookmark