میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۸
 
 
یورش ارتش صهیونیستی به مسجدالاقصی ده‌ها زخمی برجای گذاشت
ایستادگی فلسطینیان برای نجات قدس
ایستادگی فلسطینیان برای نجات قدس
 

ایستادگی فلسطینی‌ها برای نجات قدس همچنان ادامه دارد چنانکه هلال احمر فلسطین از زخمی شدن بیش از بیست فلسطینی در جدیدترین حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به نمازگزاران در ورودی های مسجدالاقصی خبر داد.
در پی یورش نظامیان اشغالگر به فلسطینیان در خارج از مسجد‌الاقصی، هجده نفر زخمی شدند. فلسطینیان که در اعتراض به نصب درهای الکترونیکی در ورودی‌های مسجد‌الاقصی، نماز عشای خود در نزدیک باب الاسباط در خارج از مسجدالاقصی اقامه کردند، با یورش نظامیان اشغالگر مواجه شدند. هلال احمر فلسطین اعلام کرد، سه تن از مصدومان به بیمارستان منتقل و بقیه مصدومان سرپایی معالجه شده‌اند. نظامیان رژیم اشغالگر همچنین چهار جوان فلسطینی را بازداشت کردند. منابعی در قدس خبر دادند در بخش قدیمی قدس اشغالی نیز میان فسلطینیان و نظامیان اشغالگر درگیری‌هایی رخ داده است.
منابع فلسطینی تاکید کردند مقامات رژیم اشغالگر با تحویل دادن کلیدهای مسجدالاقصی به اداره اوقاف اسلامی، ورود به مسجدالاقصی را از درهای الکترونیکی بلامانع دانستند اما نصب درهای الکترونیکی با مخالفت شدید فلسطینیان مواجه شده است. اشغالگران اسرائیلی به تعطیلی مسجدالاقصی پایان و کلیدهای این مسجد را به شرطی که ورود و خروج به مسجدالاقصی از درهای الکترونیکی و پس از بازرسی دقیق بدنی از طرف کارکنان وابسته به رژیم اشغالگر انجام شود، به اداره اوقاف اسلامی تحویل داده‌اند اما نصب درهای الکترونیکی با واکنش تند فلسطینیان مواجه شد. مصطفی ابو زهره عضو سازمان عالی اسلامی در فلسطین می‌گوید:« هرگز هتک حرمت به مسجدالاقصی را نمی‌پذیریم، این کار هتک حرمت و نقض آزادی عبادی، تدبیری سرکوبگرانه و غیر قابل پذیرش است و نمی‌توانیم آن را بپذیریم در نتیجه از درهای الکترونیکی وارد مسجد نمی‌شویم. با نصب درهای الکترونیکی، نمازگزاران از ورود به مسجدالاقصی خودداری کردند چنانچه اداره اوقاف اسلامی نیز تاکید کرد شرایط مسجدالاقصی باید به شرایط قبل از روز جمعه گذشته بازگردد و فلسطینیان برای ورود و خروج به مسجدالاقصی باید آزادی عمل داشته باشند.
در شرایطی که مقامات رژیم اشغالگر امیدوارند بتوانند از اقدام مسلحانه روز جمعه گذشته به اندازه کافی بهره‌برداری کنند و اهداف تندروانه خود را در داخل مسجدالاقصی محقق سازند، نمازگزاران فلسطینی با تحصن در خارج از مسجدالاقصی مخالفت خود را با تدابیر رژیم اشغالگر و نصب درهای الکترونیکی اعلام
کرده اند. کارمندان اداره اوقاف فلسطین برای دومین روز پیاپی بر مخالفت خود با عبور از گیت‌های بازرسی ایجاد شده برای ورود به مسجدالاقصی در شهر اشغالی قدس تاکید کردند.
طی انتفاضه قدس که از اکتبر ۲۰۱۵ آغاز شده و هنوز ادامه دارد، فلسطینی‌های ساکن اراضی اشغالی ۱۹۴۸، ۸ عملیات شهادت‌طلبانه انجام داده‌اند. علاء زیود از ام‌الفحم: در تاریخ ۱۱/۱۰/۲۰۱۵ اقدام به انجام عملیات با خودرو کرد که منجر به مجروحیت شدید یک نظامی زن اسرائیلی شد.
مهند العقبی از النقب: در تاریخ ۱۸/۱۰/۲۰۱۵ در ایستگاه اتوبوس بئرالسبح اقدام به تیراندازی کرد ،در این عملیات یک نظامی اسرائیلی کشته شد و ۳۴ تن دیگر زخمی شدند. نشأت ملحم از ام‌الفحم: طی عملیاتش اقدام به تیراندازی در قلب تل‌آویو کرد که طی آن ۲ صهیونیست کشته و ۷ تن دیگر زخمی شدند. در تاریخ ۴/۲/۲۰۱۶ دو دختر ۱۳ ساله فلسطینی از «الرمله» با سلاح سرد اقدام به انجام عملیات استشهادی کردند که طی آن یک نگهبان مجروح شد.
شاتیلا ابو عباده از کفرقاسم: در ۳/۴/۲۰۱۶ اقدم به انجام عملیات شهادت‌طلبانه با سلاح سرد کرد و طی آن یک شهرک‌نشین زخمی شد. محمد شناوی از حیفا: عملیاتی استشهادی با سلاح گرم در حیفا انجام داد و یک اسرائیلی را کشت و یک تن دیگر را زخمی کرد.
یعقوب ابوقیعان از النقب: در ۱۸/۱/۲۰۱۷ طی عملیات شهادت‌طلبانه با خودرو در ام‌الحیران ، یک پلیس اسرائیلی را کشت. محمد، محمد و محمد الجبارین از ام‌الفحم: که با عملیات‌ شهادت‌طلبانه خود در ۱۵/۷/۲۰۱۷ در مسجدالاقصی دو اسرائیلی را کشتند و چند تن دیگر را زخمی کردند.رزمایش بزرگ نظامیان رژیم صهیونیستی در جنوب اراضی اشغالی و مرز غزه دیروز آغاز شده و تا چهارشنبه ادامه می‌یابد. در همین حال حزب‌الله تعرض‌های رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی و نیز فلسطینی‌های حاضر در این مسجد را شدیدا محکوم کرد. در ادامه این بیانیه ضمن تبریک عملیات استشهادی سه جوان فلسطینی «محمد، محمد و محمد الجبارین» در مسجدالاقصی، آمده است: آنچه خاندان الجبارین انجام داد اقدامی شجاعانه و چراغی است که تمامی صاحبان روح‌های بزرگ‌منش به آن اقتدا می‌کنند. حزب‌الله افزود: این عملیات نتیجه نهادینه شدن روحیه مقاومت و دلیلی بر موقعیت والای مسجدالاقصی در جان‌های فلسطینی‌هاست.

کد مطلب: 100106
 
Share/Save/Bookmark