میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۱
 
 
ادامه استیضاح ترامپ و تاثیر آن بر ایران

روند تحقیقات در مورد استیضاح دونالد ترامپ ادامه دارد رفتارهای رئیس جمهور آمریکا در جریان این تحقیقات به دور از منطق بوده و نشانه‌هایی از نگرانی در آن وجود دارد. اما استیضاح ترامپ چه تاثیری بر کشور ما دارد.
ترامپ دموکرات‌هایی که جریان استیضاح را دنبال می‌کنند مورد تمسخر قرار می‌دهد و شاهدانی که برای ادای شهادت در مجلس نمایندگان حاضر میشوند را متهم میکند.
ترامپ در جریان تحقیقات استیضاح از ماری یووانوویچ، سفیر سابق خود در اوکراین را که به عنوان شاهد در این جلسه حاضر شده بود را در توییتر به باد انتقاد گرفت. یووانوویچ هنگام بیان شهادت خود در مجلس نمایندگان توئیت‌های ترامپ را تهدیدآمیز خواند.
یووانوویچ در اردیبهشت ماه از سمت خود به عنوان سفیر آمریکا در اوکراین توسط ترامپ برکنار شد. او روز جمعه به مجلس نمایندگان آمد تا درباره به تاخیر انداختن کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین و درخواست ترامپ از همتای اوکراینی خود برای آغاز تحقیقات درباره جو بایدن دیدگاهش را بگوید.
ترامپ همزمان با توضیحات یووانوویچ در مجلس نمایندگان روز جمعه ۲۴ آبان ماه، توئیت‌هایی منتشر کرد که در یکی از آنها نوشت: هر جایی که ماری یووانوویچ رفت، وضعیت بد شد. این خانم کارش را از سومالی آغاز کرد. چه شد؟ بعد به اوکراین می‌رسیم، جایی که رئیس‌جمهوری جدیدش در دومین مکالمه تلفنی با من نظر مساعدی درباره او نداشت. این حق بلامنازع رئیس جمهور آمریکاست که سفیرها را منصوب کند. ماری یووانویچ در واکنش به این توییت‌ها گفت این رفتار بسیار مرعوب کننده است. آدام شیف، رییس دموکرات کمیته اطلاعات در این جلسه نیز تایید کرد که توییت‌های ترامپ باید به نوعی ارعاب شاهد محسوب شود.
یووانویچ در پاسخ به توییت ترامپ که او را در ناآرامی‌های سومالی مقصر خوانده بود گفت: فکر نمی‌کنم من چنان قدرتی داشته باشم، نه در موگادیشو و سومالی، و نه در مناطق دیگر. من درواقع فکر می‌کنم که درسال‌های گذشته هرجا که خدمت کرده‌ام، من و دیگران به بهبود شرایط به طرز ملموسی کمک کرده‌ایم. هم برای آمریکا و هم برای کشورهای میزبان.
یووانویچ، در یک جلسه غیرعلنی گفت قربانی کارزاری برای بی‌اعتبار کردن وجهه‌اش شده که به دست رودی جولیانی وکیل شخصی رییس جمهوری شده است. به گفته او جولیانی تلاش کرده همزمان با بی‌اعتبار کردن او، اوکراین را به انجام تحقیقات علیه جو بایدن متقاعد کند.
ترامپ متهم شده که مانع انتقال به موقع یک کمک امنیتی مصوب آمریکا به اوکراین شده تا با تحت فشار قرار دادن اوکراین، دولت این کشور را به تحقیق درباره جو بایدن رقیب انتخاباتی و پسرش وادارد.

کد مطلب: 111609
 
Share/Save/Bookmark