میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
تیر ضد مقاومتی سعودی در نشست اتحادیه عرب دوباره به سنگ خورد
واکنش حزب‌اللهی لبنانی‌ها
واکنش حزب‌اللهی لبنانی‌ها
 

سعودی در حالی در نشست اتحادیه عرب به دنبال پرونده سازی علیه حزب‌الله لبنان بود که واکنش یکپارچه و حزب‌اللهی لبنانی‌‌ها این طرح را با شکست مواجه کرد.
نماینده لبنان در اتحادیه عرب با انتقاد از اتهام‌زنی به مقاومت اسلامی کشورش در بیانیه پایانی نشست اخیر وزرای خارجه اتحادیه، حزب‌الله را نماینده بخش بزرگی از لبنان دانست و اتهام‌زنی‌های بی‌پایه و اساس را محکوم کرد.
«انطوان عزام» نماینده دائم لبنان در اتحادیه عرب، ساعتی پس از انتشار بیانیه تحریک‌‌آمیز وزرای خارجه اتحادیه عرب در قاهره، به آن واکنش نشان داد.
وزرای خارجه اتحادیه عرب به دعوت عربستان برای شرکت در یک نشست اضطراری به قاهره رفته بودند؛ در خلال و انتهای این نشست، اتهام «تروریستی بودن» به حزب‌الله و «دخالت در امور داخلی کشورهای عربی» به ایران زده شد.«جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان با توجه به مشخص بودن دستور کار این نشست، از شرکت در آن خودداری ورزیده بود. همچنین رئیس پارلمان لبنان ترجیح داد به بیانیه پایانی اتحادیه عرب علیه حزب‌الله، به شیوه خودش پاسخ دهد. نبیه بری در صفحه فیسبوک خود نوشت: تشکر و عذرخواهی؛ تشکر از خداوند و عذرخواهی به این خاطر که ما در لبنان با اسرائیل جنگیدیم.
همچنین جهاد اسلامی و دیگر گروه‌های فلسطینی اعلام کردند اتحادیه عرب با تروریستی اعلام کردن حزب‌الله به دشمن صهیونیستی خدمت می‌کند.
جهاد اسلامی افزود: اتحادیه عرب با این مواضع، چتری برای فتنه‌انگیزی مذهبی و فرقه‌ای در منطقه است که فقط به دشمنان امت اسلامی خدمت می‌کند. وزرای عرب، کسی را که در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی ایستاده و از حق امت فلسطین دفاع کرده، محکوم می‌کنند. ائتلاف نیروهای مقاومت فلسطین نیز تروریستی‌شمردن حزب‌الله توسط اتحادیه عرب را محکوم کرد و آن را خدمتی به رژیم صهیونیستی و آمریکا در راستای راضی کردن عربستان است. این ائتلاف افزود حزب‌الله مهم‌ترین نیروهای مقاومتی علیه اسرائیل و تروریسم است. «کاید الغول» عضو دفتر سیاسی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین نیز اعلام کرد تروریستی اعلام کردن حزب‌الله، همراهی با اقدامات دولت آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی علیه گروه‌های مقاومتی است.
در این میان وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی گفت: وزیر خارجه عربستان، همان حرف‌های «عبری» ما را به زبان عربی می‌گوید. موشه یعلون وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی گفت: این تصادفی نیست که ما همان چیزهایی را از عادل الجبیر به زبان عربی می شنویم که خودمان به زبان عبری می گوییم.
در همین حال رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی معتقد است برای مبارزه با گسترش نفوذ ایران چاره ای جز پیشبرد مذاکرات با اسرائیل ندارد. در این میان «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب با هدف دیدار با «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان و دیگر مسئولان عالیرتبه این کشور وارد فرودگاه بین‌المللی بیروت شد. ابوالغیط در سخنان ابتدای خود در فرودگاه بیروت گفت: کشورهای عربی ، لبنان را می‌فهمند و می‌خواهند آن را از هر اختلافی دور نگه دارند.
از سوی دیگر وزارت خارجه عراق اعلام کرد که این کشور با دو بند مربوط به حزب‌الله در بیانیه نشست اتحادیه عرب مخالف است. خبر دیگر از لبنان آنکه دفتر نخست‌وزیری لبنان از به تعویق افتادن سفر «سعد الحریری» به مصر برای روز سه‌شنبه خبر داده است. «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان قرار است روز سه‌شنبه به منظور دیدار با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر به قاهره سفر کند. پیشتر یکی از سران حزب المستقبل لبنان گفته بود که الحریری به مصر می‌رود.
سعد الحریری روز شنبه به پاریس رفت و با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد. وی گفته بود که روز چهارشنبه به لبنان باز می‌گردد.

کد مطلب: 101907
 
Share/Save/Bookmark