میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۶
 
 
ظهره‌وند:
انتظار خاصی از اروپا نداشته باشیم

سفیر اسبق ایران در ایتالیا گفت: هر اتفاقی که تاکنون افتاده در دو ماه آینده هم که ایران به اروپا فرصت داده رخ خواهد داد؛ در واقع ما نباید انتظار اتفاق خاصی از طرف اروپا داشته باشیم.
ابوالفضل ظهره‌وند درخصوص بدعهدی‌ها و تعلل زیاد کشورهای اروپایی در قالب برجام اظهار داشت: به اعتقاد من هر اتفاقی که تاکنون افتاده در دو ماه آینده هم که ایران به اروپا فرصت داده رخ خواهد داد در واقع ما نباید انتظار اتفاق خاصی را از طرف اروپا داشته باشیم. وی گفت: برخی از اروپایی‌ها به دوره پس از ترامپ امید بستند، اما نکته اینجاست که اروپا هماهنگ با سیاست‌های آمریکا بوده و هست و قرار هم نبوده که با ایران همکاری داشته باشد. آنها در این مدت صرفاً تلاش کردند از مزایای برجام برای تأمین منافع خود بدون عمل به تعهداتشان استفاده کنند. ظهره‌وند افزود: پس از تشکیل اتحادیه اروپا تا به امروز مهمترین دستاورد دیپلماتیک آن اتحادیه قرارداد برجام بوده، بنابراین آنها تمام تلاش خود را برای حفظ این دستاورد انجام دادند ولی توان لازم در برابر فشارهای آمریکا را نداشتند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: تجربه مذاکره با غرب در سال‌های اخیر هرچند با هزینه گزافی برای نظام و کشور همراه شد اما بسیار ارزشمند بود و ماهیت واقعی غرب را برای آنها که نسبت به رویکرد غرب امیدوار بودند آشکارتر ساخت. در شرایط فعلی جمهوری اسلامی ایران است که باید مطالبه گری خود را از طرف‌های اروپایی افزایش دهد و افکار عمومی جهان را با این واقعیت آشنا کند که ایران کلیه تعهدات خود در قالب برجام را عملیاتی کرد اما این آمریکا و اروپا بودند که با خروج غیرقانونی از برجام، نقض عهدهای مکرر و تعلل‌های بسیار وضعیت را به اینجا رساندند. ظهره‌وند با اشاره به اینکه یکی از اقدامات طرف مقابل فشار رسانه‌ای علیه ایران و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه است، افزود: تصویرسازی از ایران و القای تهدید بودن ایران برای منطقه و جهان به دلیل موضوع هسته‌ای ما نبوده و نیست، بلکه به دلیل رویکرد و ماهیت انقلابی، روحیه ضد سلطه‌پذیری و استکبارستیزی جمهوری اسلامی ایران است. وی درخصوص سرانجام سازوکار مالی وعده داده شده از سوی اروپا موسوم به اینستکس گفت: همین ساز و کار مالی به نوعی بی‌احترامی به ملت ایران به حساب می‌آید.

کد مطلب: 108919
 
Share/Save/Bookmark