میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۹
 
 
زنان انقلابی و توسعه انقلابی‌گری
زنان انقلابی و توسعه انقلابی‌گری
 

به مناسبت هفته زن نگاهی به زنان در جمهوری اسلامی انقلاب داشته و بررسی می‌کنیم انقلاب اسلامی چه تاثیری بر رشد جایگاه زنان داشته و در این مسیر برخی از سخنان حضرت امام(ره) را نیز مرور می‌:نیم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها و بارها در باب کرامت زنان در جوامع اسلامی فرمایشاتی داشتند که می‌تواند چراغ راه دلسوزانی باشد که به نظام عادلانه حقوق زن معتقدند، بارها و بارها ایشان در صحبت‌هایشان ضمن اشاره به این نکته که «بيشترين ظلم را مردان غربى به زنان مى‌كنند» یادآور شد که اگر قوانین شرع و اسلامی درست اجرا شود عدالت در مورد زنان در جامعه اسلامی محقق می‌شود اما انگار هنوز عده‌ای این سخنان را در عمل باور نکرده‌اند که مدام بر طبل ممانعت فعالیت در بخش زنان از سوی علما می‌کوبند! و نمی‌بینند افرادی مانند مرحوم دباغ را که تا کجا در مسیر انقلاب به رشد و تعالی دست یافته است.

زنان انقلابی
نگاه امام خمینی(ره) به زن این موضوع را کاملا اثبات می‌کند ایشان در سخنرانی در جمع بانوان قم در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۸ فرمودند: «نام بزرگ ملت ايران در عالم به رشد سياسى ثبت شد. نام بزرگ قم در بين ملت ايران به رشد سياسى و فعاليت و جانفشانى در تاريخ ثبت شد. نام بزرگ «چهارمردان» در فداكارى و جان‌نثارى در تاريخ عالم ثبت شد. نام بزرگ بانوان ايران ثبت شد. نام بزرگ بانوان قم ثبت شد. نام بزرگ بانوان «چهارمردان» ثبت شد. بانوان قم و بانوان «چهارمردان»، پيشرو اين نهضت اسلامى بودند؛ رشد سياسى خودشان را اثبات كردند؛ نهضت را راهنمايى كردند. شما رهبران نهضت هستيد. بانوان، رهبر نهضت ما هستند، ما دنباله آنها هستيم. من شما را به رهبرى قبول دارم و خدمتگزار شمايم. خداوند شما را براى اسلام حفظ كند.»
یا همچنین امام اینطور فرمودند که «شما خانمها، خانمهاى همه ايران - و خصوص خانمهاى قم - در اين نهضت سهيم هستيد و در مبارزات ما عليه استبداد و استعمار همدوش با مردها كمك كرديد. خداوند شما را حفظ كند در پناه خودش. من از شما تشكر مى‌كنم از اينكه در نهضت ما كوتاهى نكرديد و همدوش با مردها قيام كرديد، و از اينكه كمك به مستمندان نموديد. خداوند به شما سعادت و سلامت در دو دنيا عنايت كند.»
همچنین امام خمینی در سخنرانی در جمع دانشجویان اصفهان در ۲۲ شهریور ۱۳۵۸ فرمودند: «من اميدوارم كه شما بانوان كه هميشه در اين نهضت پيشقدم بوديد و هدايت كرديد تقريباً شما بانوان ديگران را و ديگران نظر به اينكه شماها پيشقدم شديد، بيشتر قوّت پيدا كردند، انشااللَّه موفق باشيد؛ سلامت باشيد؛ سعادتمند باشيد و همين طور كه تا حالا با وحدت كلمه و قدرت و قوه ايمان تا اينجا رسيديد، از اينجا به بعد هم قدم به قدم، كه احتياج دارد اسلام به وجود همه، همه ملت قدم به قدم پيش برويم، تا انشااللَّه تمام مطالب موافق اسلام عمل بشود. سلام بر همه‌تان.»
حضرت امام خمینی زنان را حامی انقلاب و پرورش‌دهنده انقلابی‌ها می‌دیدند و هیچ‌گاه آنها را از انقلاب و کارهای انقلابی جدا نکردند در حالی که در زمان استکبار و قبل از انقلاب به زن تنها مانند کالایی بی‌مقدار و از نگاه ظاهر و جنسیتی نگاه می‌شد نه به عنوان فردی معنوی و دارای ارزش. 

لطفا آدرس درست بدهید
اما انگار برخی بر طبل ناسازگاری می‌کوبند و ندیدن خودشان درباره این موفقیت‌ها و صحبت‌ها را به گردن نادیده گرفتن زن در جمهوری اسلامی می‌اندازند. زمان برای برشمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران سپری نشده چراکه این دستاوردها چنان بی‌شمار است که برای پردازش آنها جای کار بسیار وجود دارد. آنچه در میان این دستاوردها می‌توان در نقش و جایگاه زنان در انقلاب اسلامی و نیز جایگاهی که نظام اسلامی برای زن ایجاد کرده مشاهده کرد.
امری بس مهم و گسترده که شاید به دلیل غفلت‌ها و شاید فضاسازی‌های مغرضانه دشمنان این مرز و بوم که همواره بر آن بوده‌اند تا زنان ایرانی کوچک و حقیر و قوانین اسلامی را مغایر با حقوق زن معرفی و آنچه ولنگاری فرهنگی در غرب و سرنوشت نامعلوم زنان در این جوامع است را به عنوان حقوق زن و ترقی و پیشرفت زنان القا سازند، به چشم نیامده است.
آنچه از حقوق و آزادی زن و حضور فعال در سیاست و اجتماع از منظر غربی به عینه می‌توان دید وضعیت اسفناک هزاران زن در گروهکی چون منافقین است که با پشتوانه و حمایت غرب ادعای حقوق برتر زن را سر می‌داد حال آنکه حقیقت امر نابودسازی تمام موجودیت و زنیت زنان بوده است. در مقابل این حقوق غربی، نگاه انقلاب اسلامی به زنان و جایگاه آنان را داریم زنانی که در آن نام افرادی همچون مرحوم مرضیه دباغ به چشم می‌خورد که در عین حفظ جایگاه زنیت و مادری‌اش، در رده‌های شایسته‌ای همچون محافظ امام خمینی(ره) بودن را کسب می‌کند.
شیر زنانی که در طول ۸ سال دفاع‌مقدس فرزندان و شوهران خود را راهی جبهه‌ها کردند و خود نیز پا به پای آنها وارد میدان شدند. امروز زنان بسیاری داریم که در مقام پرستار از جانبازان و ایثارگران در راه وطن پرستاری می‌کنند و بسیار زنانی که خود در خیل جانبازان هستند اما لب به شکایت نمی‌گشایند. زنان ایران زمین انتظار دارند که حقوقشان را در حد دوچرخه‌سواری و ورود به ورزشگاه و درس خواندن در دانشگاه تقلیل ندهند و به جای آن برای انتشار و آگاه‌سازی نسل جوان و جهانیان از رشادت‌ها و ایثارهای زنان این سرزمین تلاش نمایند تا جهان بدانند زنان ایران زمین الگویی برای جهان هستند و نه نیازمند قوانین ساده‌انگارانه که در دنیای امروز به عنوان حقوق زن مطرح می‌شوند که زمینه‌ساز تقلیل جایگاه حقوق زن در حد دوچرخه‌سواری و... می‌شود. زنان ایران از افرادی که چنین خواسته‌هایی را بیان می‌کنند می‌خواهند آدرس درست بدهند نه آدرس غلط و آب به آسیاب بدخواهان نظام نریزند.
بر همین اساس می‌توان ادعا کرد زنان از جایگاه رفیعی در انقلاب اسلامی برخوردار بوده و همواره هم این جایگاه مورد تایید رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی است، آنچه برخی از افراد معلوم‌الحال از زنان جامعه انتظار دارند و تلاش می‌کنند خواسته‌های این قشر را در چارچوب‌های بسیار پایین‌تر از آنچه حقشان است تنزل دهند تنها استفاده ابزاری از زن است که بی‌شک بانوان انقلابی به این امر رضایت ندارند.

حقی که جمهوری اسلامی برای زنان قائل است
اگر زنی بخواهد از برکات اسلام بهره ببرد و به جایگاه رفیع نائل شود، لازم نیست برای پیدا کردن الگوهای بانوان مسلمان و موفق به سال‌های دور برگردیم، کافی است کمی بهتر بنگریم. آن وقت زنانی را خواهیم دید که اگر به آنها بگویی از حقوق فردی و اجتماعی‌ات، دوچرخه‌سواری و رفتن به استادیوم را برگزیدیم با نگاهی عاقل اندر سفیه خجلت می‌کنند.
نامش را مرضیه نهادند و چه شایسته بود این نام برای بانویی که تمام عمر خویش را در مکتب انقلاب و اسلام با عشق و خلوص کامل صرف کرد. بانویی که تا آخرین نفس بر آرمان‌ها و اعتقاداتش پایبند بود و مانند خیلی‌ها در میانه راه نفسش نبرید. بانویی که دفتر زندگی‌اش سراسر آکنده از سطوری است خواندنی، از عشق مادری به فرزندان تا حضور در عرصه‌های مهم اجتماعی. حالا که خانم مرضیه دباغ ندای حق را لبیک گفت که ورق زدن دفتر زندگی‌اش سراسر درس و افتخار برای زنان ایران زمین است. آن طور که در کارنامه زندگی‌اش آمده وی نه تنها بانوی خانه‌دار و مادری موفق بود که وی را با نام فرمانده در سطوح عالی نظامی، چریکی بزرگ در میان یاران امام موسی صدر در لبنان، و وی را در جمع هیات اعزامی به روسیه برای بردن نامه امام خمینی(ره) برای گورباچف آخرین رئیس‌جمهور شوروی سابق و نیز محافظ امام(ره) در حالی که مردان بسیاری بودند که جرات انجام امور حفاظت را نداشتند و ده‌ها عنوان دیگر در عرصه‌های مختلف اجتماعی می‌توان شناخت. زندگی بانو دباغ این پیام بزرگ را دارد که زنان در نظام جمهوری اسلامی در عالی‌ترین سطوح می‌توانند ایفای نقش نمایند و تبدیل کردن حقوق آنان به مسائل کوچکی همچون دوچرخه‌سواری و یا حضور در ورزشگاه‌ها نه تنها در شان زنان این سرزمین نمی‌باشد بلکه نادیده گرفتن جایگاه واقعی زنان در جمهوری اسلامی حال آنکه زندگی زنانی همچون خانم دباغ خود سندی گویا بر جایگاه ارزشمندی است که زنان این سرزمین می‌توانند در آن ایفای نقش نمایند. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 103617
 
Share/Save/Bookmark