میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۰
 
 
اندر احوالات تدبیرهای محیط‌زیستی برای زاینده‌رود که قرار بود همیشه «زنده» باشد
سرخی من از تو!
سرخی من از تو!
 

«در این دولت تلاش خواهیم کرد و من در همین‌جا به وزارت نیرو، وزیر نیرو و استاندار محترم دستور می‌دهم اگر هم آب زاینده‌رود به اندازه کافی نباشد، زاینده‌رود نباید خشک شود.»
این را رئیس‌ دولت یازدهم در بهمن ماه سال ۹۳ و در جمع مردم اصفهان بیان کرده بود.
پس از همین سخنرانی سراسر شور و شوق و پر از وعده آقای روحانی وزیر نیروی ایشان هم در جلسه شورای هماهنگی مدیران آب و برق اصفهان گفته بود «براساس دستور رئیس‌جمهوری، آب در زاینده‌رود باید در تمام فصول جاری باشد و هر اقدامی كه لازم باشد، بایستی برای تحقق این امر انجام شود.»
کاری نداریم که این وعده‌های کارشناسی شده! آقای روحانی و وزیرش چقدر عملیاتی شد و چطور شد که طی سال‌های اخیر پس از آن تصمیمات مدبرانه دولت، باز هم آب زاینده‌رود در ماه‌های کم بارش قطع شد و ماهی‌ها و جانواران شناور در آب زاینده‌رود، جانشان را کف سطح خشک شاهرگ اصفهان از دست دادند. کاری هم نداریم که چرا زاینده‌رود هرسال خشک می‌شود و به دستور رئیس‌جمهور گوش نمی‌دهد.
اما آنچه طی روز گذشته رسانه‌ای شد، اتفاقات را عجیب‌تر کرد. ظاهرا پس از عملکرد موفقیت‌آمیز زنده کردن دریاچه ارومیه با استفاده از فاضلاب سراسر خاصیت، حالا نوبت به زاینده‌رود رسیده که آب‌های جدیدی را در خود تجربه کند.
حالا نمی‌دانیم این سرخی زاینده‌رود را باید از داعش بدانیم یا آفتاب تابان برجام.
ولی به نظر می‌رسد این بار کار، کار خود این گروهک مزخرف داعش است. وگرنه خانم سبزپوش کابینه رئیس‌جمهور اصلا علاقه‌ای به رنگ قرمز ندارد که بخواهد برود آب زاینده‌رود را به سرخ تبدیل کند. ایشان تا بوده سبز بوده، هست و خواهد بود.
حالا کاری به عملکرد سازمان‌شان نداریم که کلا از توی این همه رنگ رنگ خاکستری را برای کلانشهرهایی مثل تهران، مشهد و اصفهان انتخاب کرده. کاری نداریم که برای شهرهای جنوبی و مرزی کشور رنگ قهوه‌ای و خاکی را برای آسمانشان آن هم نه یکی دو روز بلکه از سر عذاب الهی برای چندین چند ماه انتخاب کرده‌اند. کاری نداریم همین رنگ خاکی را برای دریاچه هورالعظیم و ارومیه انتخاب کردند. ولی سرخ شدن آب زاینده‌رود را کجای دلمان بگذاریم. البته در ساعات اولیه این خبر با خودمان گفتیم شاید خود زاینده‌رود برای این همه خشکسالی‌اش و بی‌تدبیری و وعده‌های الکی بعضی از آقایان خون‌گریه کرده باشد.
اما آقای فرماندار لنجان ما را از این سردرگمی نجات داد و تقصیر را در یک حرکت ضربتی به مشکل فنی یک از پمپ‌های تصفیه‌خانه‌های یزد انداخت ولی رئیس اداره منابع آب مبارکه و زرین‌شهر به دلیل عدم هماهنگی با جناب فرماندار علت را بر این گذاشت که تعدادی از کارگران تصفیه‌خانه یزد فیلترها را در رودخانه زاینده‌رود شست‌و‌شو کرده‌اند و رسوبات را روانه این رودخانه کردند.
دست آخر هم بالاخره آقای مدیرکل محیط‌زیست اصفهان با صدور پیامی ورود هرگونه ماده شیمیایی را تکذیب کرد و از مردم خواست نگران آب آشامیدنی‌شان نباشند.
ما هم همین را می‌گوییم مگر مردم اصفهان چیزی از مردم نقاط کشور کم دارند که آب رنگی نخورند چطور خوزستانی‌ها آب رنگی داشته باشند و اصفهانی‌ها نه.
دست آخر لازم است که از رئیس‌جمهور منتخب و محترم دولت دوازدهم بخواهیم حتما با تمام دل‌مشغولی‌هایی که برای عمل کردن به وعده‌هایشان دارند، فکری عاجل برای ریاست سازمان محیط‌زیست بکنند.
چون از مردادماه امسال و با برگزاری مراسم تحلیف رسما دولت یازدهم شما دولت قبل است. بگذریم که ما همان موقع و همان زمان هم حداقل در مورد سازمان محیط‌زیست و شخص خانم ابتکار این را قبول نداشتیم.
به هر حال ایشان در زمان اصلاحات بودند و اگر بیل زدن باغچه محیط‌زیست را بلد بودند در آن زمان و در این چهار سال زده‌ بودند.
به هر حال امیدواریم در دولت دوازدهم خانم ابتکار را اذیت نکنید و ایشان را روانه منزل کنید تا محیط پیرامون خود را درست کنند. جایشان سبز.

محسن رجبی

کد مطلب: 99521
 
Share/Save/Bookmark
 


بنده خدا
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۱:۱۹:۳۸
خوزستان یک کشور است اگرایران بزرگ نیست ولی کمتر از اونمی تواند باشد خوزستان در بیابان برهوت تک افتاده اب وهوا ندارد از تشنگی سراب مبیند وز هوای الوده از نفس افتاده خوزستان وزیر پبر وپتل در کابینه ندارد در همه دولت احساس غریبی میکند تهران قیم همه هست