میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۰۵
 
 
رای پارلمان به برکناری ریاست اقلیم کردستان عراق تا دو روز دیگر
توفان همه‌پرسی بارزانی را از قدرت به زیر کشید
توفان همه‌پرسی بارزانی را از قدرت به زیر کشید
 

سرانجام همه‌پرسی که می‌خواست زمینه‌ساز انحصار قدرت بارزانی شود مولفه‌ای برای سرنگونی‌اش شد چنانکه رئیس فراکسیون دموکرات پارلمان اقلیم کردستان عراق از کناره‌گیری بارزانی در روز چهارشنبه خبر داد.
رئیس فراکسیون دموکرات پارلمان اقلیم کردستان عراق گفت: مسعود بارزانی روز چهارشنبه (۱۰ آبان) از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. وی همچنین گفت: اختیارات ریاست اقلیم بطور موقت تا زمان برگزاری انتخابات به قوای دیگر منتقل خواهد شد. از سوی دیگر، شبکه تلویزیونی الاتجاه در خبری فوری گزارش داد: رئیس پارلمان منطقه کردستان عراق، جلسه تقسیم اختیارات رئیس منطقه را غیرعلنی اعلام کرد. علت این موضوع ترس از درگیری‌های لفظی شدید اعلام شده است. حزب دموکرات کردستان عراق تلاش می‌کند بیشتر اختیارات رئیس منطقه را به نخست‌وزیر منتقل کند؛ اما این موضوع با مخالفت‌های شدید روبه‌رو شده است. المیادین از درگیری و زد و خورد هواداران و مخالفان مسعود بارزانی در صحن پارلمان کردستان عراق خبر داد.
فراکسیون حزب دموکرات کردستان عراق هم اعلام کرد که بارزانی به فعالیت‌های خود به عنوان یک رهبر سیاسی ادامه می‌دهد و همچنان فرمانده نیروهای پیشمرگه خواهد بود. همچنین طبق اعلام المیادین، بحث و جدل‌های شدید در پارلمان کردستان عراق، جلسه پارلمان درباره تقسیم اختیارات ریاست اقلیم را یک ساعت به تاخیر انداخت.
در ناکامی دیگر برای بارزانی نیروهای پیشمرگه در غرب موصل، کنترل ۴۰ حلقه چاه نفتی از ۴۴ حلقه چاه نفتی موجود در منطقه را به نیروهای ارتش عراق واگذار کردند. «همام العبدلی» از افسران یگان مهندسی نظامی ارتش عراق در این‌باره گفت: نیروهای مشترک عراقی طی عملیات نظامی اخیر در ناحیه زمار در شهرستان تلعفر، در چارچوب برقراری نظام و قانون در مناطق مورد منازعه، موفق شدند، کنترل ۴۰ چاه نفت از ۴۴ چاه نفتی موجود در منطقه را به دست گیرند.
خبر دیگر از عراق آنکه کاردار سفارت عربستان در بغداد از فعال‌سازی مستمر ۲ گذرگاه مرزی «عرعر» و «جمیمه» طی ۲ تا ۳ ماه آینده خبر داد. «عبدالعزیز الشمری» کاردار سفارت عربستان سعودی در بغداد اعلام کرد که دو گذرگاه مرزی «عرعر» و «جمیمة» واقع در مرز عراق و عربستان، طی دو یا سه ماه آینده فعالیت خود را از سر خواهند گرفت. از سوی دیگر معاون اول رئیس‌جمهور عراق اعلام کرد که اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا علیه «ابو‌مهدی المهندس» معاون الحشدالشعبی باعث تضعیف روابط بغداد و واشنگتن می‎شود. «نوری المالکی» معاون اول رئیس‌جمهور عراق اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا علیه معاون رئیس الحشدالشعبی را محکوم و اعلام کرد که چنین اظهاراتی «دخالت آشکار» در امور داخلی عراق است.
نخست‌وزیر سابق عراق تاکید کرد که الحشدالشعبی یک نهاد امنیتی رسمی عراق است که فداکارهای‎های زیادی در راه مبارزه با تروریسم انجام داده است. وزارت خارجه عراق نیز جمعه گذشته در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا علیه نایب رئیس الحشدالشعبی و تروریست خواندن وی اعلام کرد که «الحشدالشعبی بخش جدایی‌ناپذیر نیروهای عراقی تحت فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است.» از سوی دیگر سخنگوی نظامی گردان‌های حزب‌الله عراق با اشاره به اینکه آزادسازی شهرستان «القائم» تنها یک هفته طول خواهد کشید، گفت که واشنگتن به دنبال غلبه بر نیروهای مقاومت به دلیل شکست داعش، است.
«جعفر الحسینی» سخنگوی نظامی گردان‌های «حزب‌الله» عراق گفت که نبرد آزادسازی شهرستان «القائم» در استان «الانبار» طی تنها یک هفته پایان می‌یابد. وی در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» لبنان اظهار داشت: عملیات محاصره القائم از امروز آغاز می‌شود که مقدمه ورود به شهر و آزادسازی آن است.
الحسینی تاکید کرد که در داخل القائم، بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ داعشی کمین کرده‌اند و طی کمتر از یک هفته دیگر این شهر آزاد خواهد شد. این مقام نظامی عراقی افزود: پس از آزادسازی القائم، ماموریت نیروهای الحشدالشعبی و ارتش عراق، تامین مرزهای مشترک با سوریه است و هماهنگی بالایی میان نیروهای سوری برای آزادسازی القائم و البوکمال حاصل شده است.
وی در ادامه از وجود اطلاعاتی درباره حرکت «ابوبکر البغدادی» خلیفه خودخوانده داعش خبر داد اما گفت که گروه‌های مقاومت این مسئله را فاش نمی‌کنند. الحسینی در ادامه گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند بر کسی که داعش را شکست داده، سیطره یابند. اما واشنگتن نمی‌تواند گروه‌های مقاومت عراقی را از بین ببرند. نیروهای مقاومت پیش از اینکه واشنگتن چنین مسئله‌ای را اعلام کند برای مقابله با آمریکایی‌ها آمده شده‌اند.

کد مطلب: 101619
 
Share/Save/Bookmark