میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۱
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۶
 
 
آقای هاشمی تکذیب کرده و عذرخواست!!
آقای هاشمی تکذیب کرده و عذرخواست!!
 

وزیر بهداشت صحبت‌های منتسب به او در رسانه‌ها را تکذیب کرد... وزیر بهداشت از فرماندار بدره عذر خواست به دلیل خستگی از کوره در رفتم. همه این صحبت‌ها در کمتر از یک ساعت انجام شد. جدای از صحبت‌هایی که در بین وزیر و فرماندار مطرح شده است که قابل تحلیل و تامل است واکنش وزیر بعد از انتشار فیلم و قبل از انتشار آن واکنشی است که از مسئولان جمهوری اسلامی ایران انتظار نمی‌رود، چرا تا قبل از مستندات موضوع را تکذیب می‌کردید؟!
وزیر بهداشت که رفته رفته به خاطر مردمی بودن و سفر در جمع مردم و انجام عمل‌های مجانی برای نیازمندان و البته طرح تحول سلامت به تیتر نخست اخبار تبدیل شده و محبوبیت عجیبی ظرف مدت کوتاه کسب کرده بود حالا انگار با همان سرعت تلاش دارد محبوبیت خود را با انجام کارها و سخنان جدید و غیرقابل انتظار از بین ببرد.
شنیدن فحاشی و کتک‌کاری در آن طرف مرزها امر عجیبی نیست حتی فحاشی هم جدید نیست اما کسی باور نمی‌کند وزیر در مقابل صحبت‌هایی که از فقر و کمبود امکانات در روستاها مطرح می‌شود پرخاشی عجیب کرده و به فرماندار فحاشی کند و او را تهدید به اخراج کند!
این‌ها و خبرهایی از این دست همه تیترها و اتفاقاتی است که شاید تا امروز آن را تنها در اخبار و در ارتباط با کشور‌های دیگر شنیده بودید، کشورهایی که فرهنگشان با آداب ایرانی و اسلامی ما کیلومتر‌ها فاصله دارد و همیشه بعید می‌دانستید که چنین رفتاری از یک مسئول در کشور خودمان آن هم در مقابل چشم ده‌ها نفر و با حضور تمام رسانه‌ها با جسارت تمام صورت بگیرید.
اما اتفاقی که در جریان سفر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مرکز اورژانس شهرستان بدره پیش آمد خبری عجیب و غیرقابل باور بود، شاید وزیر هم روی همین غیرقابل باور بودن فحاشی نسبت داده شده به خودش حساب کرد که در مواجه با انتشار خبر تکذیبش کرد تا فیلم آن آب پاکی را روی دست کسانی بریزد که باورشان نمی‌شد هاشمی اهل استفاده از این کلمات باشد.
در این بین یکی از مسئولان دولتی در شهرستان، سخنان مردم را تأیید کرده که با اعتراض شدید وزیر بهداشت مواجه می‌شود و سخنان تندی از سوی وزیر در حضور مردم عنوان می‌شود، به‌طوری که در پاسخ به این فرد می‌گوید، «خیلی غلط کردی بی‌شعور! اگر من بگذارم یک روز دیگر اینجا کار کنی!»
این خبر به سرعت در فضای مجازی منتشر و دست به دست شد. که در آن بد رفتاری وزیر بهداشت به وضوح مشخص بود.
اما همان ابتدا عباس زارع نژاد مشاور وزیر و مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت نخستین مقام وزارت بهداشت بود که در این‌باره واکنش نشان داد و سریعا دست به تکذیب زد و کلا ماجرا را از اساس یک شیطنت و بازی رسانه‌ای دانست. البته این تکذیبیه آن‌چنان به سرعت منتشر می‌شود که مشاور وزیر بهداشت در آن به معاون وزیر ارتقا داده می‌شود.
معاون وزیر بهداشت در گفت‌و‌گو با یکی از رسانه‌ها گفت: «خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر درگیری لفظی وزیر بهداشت با فرماندار شهرستان بدره درخصوص امکانات درمانی طی بازدید از اورژانس این شهرستان صحت ندارد. این خبر صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده و در این سفر گفت‌و‌گویی میان وزیر بهداشت که تولیت سلامت جامعه را برعهده دارد و فرماندار بدره ایلام درخصوص سطح‌بندی و بکارگیری نیروهای متخصص که نه تنها در بدره ایلام بلکه در کلیه سفرها به آن توجه ویژه و اساسی دارد، صورت گرفت.»
تنها دقایقی پس از این تکذیبیه فیلم فحاشی وزیر بهداشت به نمایندگان حاضر در محل به سرعت منتشر شد و تمام فضای مجازی را گرفت؛ فیلمی که در آن بدرفتاری وزیر بهداشت به وضوح مشخص بود. وزیر بهداشت که همیشه بیشتر رسانه‌ها را با خود همراه و از پوشش لحظه به لحظه اتفاقات سفرهای استانی‌اش استفاده می‌کند، این‌بار در دام همان رسانه‌ها افتاد و حضور رسانه‌ها در جایی که نباید البته، به ضررش تمام شد. این‌بار به جای انتشار گسترده از جراحی چشم محرومان و سر زدن به مستضعفان و عکس یادگاری با محرومان، این‌بار نه قیچی در کار بود نه روبان قرمز رنگی که پاره شود و نه بخشی و نه تختی که افتتاح شود. این‌بار آن روی سکه بود، فحاشی وزیر بهداشت به یک منتقد! آن هم در مقابل چشمان بیدار رسانه و اتفاقی که نباید می‌افتاد و دیگر چاره‌ای برایش نیست. مردم دیدند آنچه را که نباید.
البته این اتفاق با واکنش‌هایی از سوی شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی نیز همراه شد. واکنش‌های مردم نیز با مراجعه به صفحه مجازی وزیر بهداشت بالا گرفت. مردم ایلام در صدر این اعتراضات از توهین و بی‌شعور خواندن یکی از مقامات دلسوز محلی ناراحت بودند و خواستار عذرخواهی وزیر بهداشت شدند. بسیاری از مراجعه‌کنندگان به صفحه وزیر بهداشت با هشتک #ما_بیشعور_نیستیم به ادبیات وی اعتراض داشتند، برخی نیز این نوع صحبت را در دولت عادی می‌دانستند و نوشته بودند: «وقتی رئیس دولت منتقدان با الفاظ ناشایست خطاب می‌کند دیگر انتظاری از وزیر کابینه نداریم.» عده‌ای نیز این موضوع را با شکست طرح تحول گره زده بودند می‌گفتند: «وزارت بهداشت به خاطر شکست طرح تحول هیچ انتقادی را قبول نمی‌کند و می‌خواهد این شکست در سکوت بماند.» برخی هم نوشتند: «امپراتوری رسانه‌ای وزارت بهداشت بالاخره شکست خورد و واقعیت ماجرا فاش شد.»
اما اخبار منتشره به قدری با فیلم راه یافته به فضای مجازی منتقد بود که عباس زارع‌ نژاد مشاور وزیر و رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت بر خلاف تکذیبیه قبلی درباره صحبت‌های وزیر بهداشت و دعوای وی با فرماندار بدره گفت: وزیر بهداشت صبح پیش از ترک استان ایلام، در تماس تلفنی با فرماندار بدره از او بابت اتفاقات رخ داده عذرخواهی و دلجویی کرد و فرماندار بدره نیز ضمن ابراز ارادت به دولت و دکتر هاشمی وزیر بهداشت از اتفاقات پیش آمده عذرخواهی کرد.
البته در این فایل صوتی که منتشر شد نیز ابهام بسیاری وجود دارد، اینکه فرماندار پس از سلام کردن می‌رود سر اصل مطلب و به گونه‌ای نمایشی عذرخواهی را شروع می‌کند و وزیر بهداشت با دیالوگی مشخص گفت‌وگویی طراحی شده را ادامه می‌دهد.
آنچه مبهم باقی می‌ماند تغییر صد و هشتاد درجه‌ای وزیر بعد از پخش فیلم است، مگر وزیر از اینکه فرماندار نمایندگی دولت را فراموش کرده است عصبانی نشده است؟! حالا چرا باید از فرماندار عذرخواهی کند؟! این سوال بیشتر از پیش قوت می‌گیرد که اگر دوربینی این صحنه را ضبط نمی‌کرد باز هم وزیر این کار را انجام می‌داد یا همانطور که تهدید کرده در جهت اخراج فرماندار کار می‌کرد؟

مائده شیرپور

کد مطلب: 98686
 
Share/Save/Bookmark
 


علی
۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۱۰:۱۷:۵۰
صحه صدر وتامل در بکارگیری جملات درخور شان اداری یکی از مهمترین اصول مدیریت اداری کلان کشور می باشدو هر کاری را مطابق شئون اداری باید انجام داد این حرف وزیر یکی از مصادیق تخلفلات اداری میباشد وبا یک عذر خواهی تمام نمی شود چون در مقامات بالاتر ابروی مسئولین زیر سئوال میرود