میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
نگاه اومانیستی در مقابل خدامحوری

اسلام، دنیا را به محوریت خدا ترسیم می‌کند نه به محوریت انسان. انسان جزیی از این نظام آفرینش است البته جزیی که حداقل در زمین باید جایگاهی ورای تمامی اجزاء داشته باشد.
جایگاهی که در آن باید جانشین خداوند باشد پس باید حرف خدا بزند وگرنه جایگاه جانشینی را غصب کرده است. پس انسان نیز باید دنیا را همانند قرآن به محوریت خداوند ترسیم و تعریف نماید. اما متاسفانه این امر امروز کمتر دیده می‌شود. ما جوامع خود را به زنانه، مردانه، سفید یا سیاه و... تقسیم می‌کنیم در حالی که خداوند در میان انسان‌ها تفاوتی قائل نیست او می‌فرماید ما به انسان روح عطا کردیم «پس چون او را [كاملا] درست كردم و از روح خويش در آن دميدم» همانگونه که می‌دانیم روح موجودی مجرد از هر تعلقی اعم از جنسیت، رنگ و... است. اما آنچه خداوند انسان را با آنها متفاوت کرده است و می‌فرماید: «اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد» همانگونه که در ترجمه آیه شریف نیز پیداست علت این تفاوت چیزی جز این نیست که انسان‌ها یکدیگر را باز شناسند.
پس روح جنسیت پذیر نیست و عمل صالح که برآمده از روح والای انسانی است نیز از هر کس چه زن و چه مرد سر بزند مورد اجر الهی خواهد بود، همانگونه که قرآن کریم می‌فرماید: «و هر كه كار شايسته كند چه مرد باشد يا زن در حالى كه ايمان داشته باشد در نتيجه آنان داخل بهشت مى‌‏شوند و در آنجا بى‏حساب روزى مى‌يابند» پس جنسیت چیزی جز نقشی نیست که خداوند منان بر عهده هرکدام از زن و مرد قرار داده است و جایگاه بندگی اقتضای این را دارد که انسان در هر جایگاهی که هست شاکر بوده و سعی در حرکت به سوی کمال و عبادت حق سبحان نماید.
اما متأسفانه امروز از برخی از افراد که گاهی مسئولیت‌هایی نیز دارند صداهای دیگری به گوش می‌رسد دوستان در حال داغ کردن فضای دو قطبی جنسیتی هستند یعنی به عنوان مسئولین یک جامعه‌ی اسلامی بجای راهبری جامعه به سوی الهی شدن و هموار کردن راه برای نیل به اهداف اصیل اسلامی و انسانی درپی این هستند که چهره‌ی شهر را زنانه یا مردانه کنند، باید پرسید چرا؟
آیا ایشان با الهیات اسلامی نا آشنا هستند؟ آیا نمی‌دانند که اسلام مرکز عالم رب جلیل می‌داند نه عبد فقیر؟ چرا نباید سعی کنیم گفتمان عدالت و انصاف فراگیر باشد؟ گسترش موج فمنیسم در هر شکل و قالب جز فرپاشی خانواده چه حاصلی دارد؟ چرا مسئولین باید جنسیتی فکر کنند؟ تقسیم کار اسلام که در آن زن را ریحانه دانسته و نه قهرمان، چه ایرادی دارد که می‌خواهد به هر شکل زنان را بهتر بگویم مادران را از خانواده‌ها بگیرند آن هم به بهانه فعالیت اجتماعی و تغییر چهره‌‌ی شهر؟ فرزندان بی‌مهر مادر پرورده شده چه مشکلی را در آینده حل خواهند کرد؟ کسانی که از عطوفت و محبت بویی نخواهند داشت و متأسفانه باید گفت مقصر کسانی هستند که با شعار زیبای حقوق زن بنیان جامعه را هدف قرار داده‌اند.

نویسنده: فرهاد ملا امینی - دبیر مجمع پیروان مهدی موعود (عج)

کد مطلب: 101665
 
Share/Save/Bookmark