میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
ذوق زده نشوید!
پس از آزادی دانشمند ایرانی از زندان های آمریکا و آزادی جاسوسی آمریکا در ایران بار دیگر برخی رسانه ها و شخصیت ها ذوق زده شدند...

پس از آزادی دانشمند ایرانی از زندان های آمریکا و آزادی جاسوسی آمریکا در ایران بار دیگر برخی رسانه ها و شخصیت ها ذوق زده شدند.
مبادله دکتر سلیمانی دانشمند کشورمان که با ویزای رسمی و قانونی آمریکا به این کشور سفر کرده بود با یک جاسوس آمریکایی چینی باعث شد تا بار دیگر خاطره دورانی به یاد بیاید که گفت وگوی تلفنی روحانی و اوباما و همچنین دیدار و گفت وگوی کوتاه ظریف و کری اتفاق افتاد. هنگامی که در سفر روحانی و هیئت همراه به نیویورک اتفاقاتی افتاد که تازگی داشت، رسانه های همسو با دولت از شوق و شعف خود سر از پا نمی شناختند چرا که غربگرایی و غربزدگی باعث شده آنها کعبه آمال خود را آمریکا بدانند.
پس از گفت وگوی تلفنی روحانی و اوباما و دیدار ظریف و کری، تمرکز دلسپردگان و دلدادگان به آمریکا بر روی روابط بود، سعی بر این بود تا چنین دیدار و گفت و گویی زمینه برقراری روابط دو کشور باشد.
چنین تفکری بدون در نظر داشتن ماهیت آمریکا و ماهیت جمهوری اسلامی ایران، تنها در اندیشه دستیابی به رویای دیرینه خود بود.
ذوق زدگی طیف سیاسی اصلاح طلب و همسو با دولت حتی آنها را وادار کرد که برای ادامه چنین دیدارها و گفت وگوهایی دولت تدبیر و امید پیش قدم شود. چرا که راه حل مشکلات کشور را در برقراری روابط با آمریکا می دانند.
برخی رسانه های تشکر ترامپ از ایران به خاطر آزاد کردن جاسوس این کشور را نکته مثبتی تلقی کرده اند و حتی این اتفاق را گشایشی در زوریخ توصیف کرده اند.
روشن است که چنین دیدگاه ها و مواضعی ثابت می کند برجام برای غربگرایان درس عبرت نشده و اگر برجام های دیگر نیز امضا شود و اروپا و امریکا آن را زیر پا بگذارند بار دیگر شاهد خواهیم بود که دلسپردگان به غرب اصرار بر مذاکره، امتیاز دادن و عادی سازی روابط خواهند داشت.
غربزدگان حتی زمانی که دوران ریاست جمهوری اوباما به پایان رسیده بود و هیلاری کیلینتون نامزد انتخابات و رقیب ترامپ بود، هنوز نتایح انتخابات اعلام نشده آنها هیلاری کیلینتون را پیروز انتخابات اعلام کردند چرا که اعتقاد داشتند اگر او پیروز شده بود تحولات مثبتی در روابط ایران و آمریکا اتفاق می افتاد.
کم سوادی سیاسی غربگرایان در تحلیل های ارائه شده است که می بینیم در برخی تصمیمات تأثیر گذار گذاشته و حتی باعث تحمیل هزینه های زیادی نیز شده است.
در تبعیت از تفکر غربگرایان، دولت نیز چنین اعتقادی داشته و به واسطه همین دیدگاه مذاکرات هسته ای را با آمریکا به امضا رساند. برجام باید یک درس عبرت ماندگار برای جریان هایی باشد که راه حل مشکلات کشور را در غرب جستجو می کنند، در حالی که به ظرفیت های داخل کشور بی توجه هستند.
اکنون نیز ذوق زدگی غربگرایان از تبادل دو زندانی میان ایران و آمریکا نشان از پایین بودن سطح سواد سیاسی آنها است چرا که با مباله دو زندانی نمی توان دشمنی ادامه دار آمریکا در طول ۴۱ سال از عمر انقلاب را نادیده گرفت.
آمریکا، هم ضربه زده و هم ضربه خورده است و این روند تا فروپاشی آمریکا به مانند اتحاد جماهیر شوروی کمونیستی ادامه خواهد داشت. 

نویسنده: علی یوسف‌پور

کد مطلب: 111961
 
Share/Save/Bookmark