میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
فیش حج تهدید یا فرصت

عربستان سعودی کشوری است که میزبان مناسک حج، یکی از فروع دین اسلام است. لیکن به دلیل خباثت و دنائـتی که بروز می‌دهد تبدیل به قطبی تروریست‌پرور و به جای سمت خادمی مسلمانان جهان تبدیل به خائنی خطرناک نسبت به آنها شده است و با دخالت غیرسازنده در اوضاع سوریه و عراق و نیز جنایت مستقیم علیه ملت مظلوم یمن خود را به مثابه خونریزی پلید جلوه گر نموده است. سران این کشور با به تاراج دادن منابع ملی مردم سرزمین خود درپی ضربه زدن به ایران اسلامی و نیز محور مقاومت هستند. البته از خاندانی که حکومت خود را مدیون بریتانیا و جاسوسان آن مانند همفر است چیزی بیش از این نیز نمی‌توان انتظار داشت.
اما چندی قبل خبری منتشر شد که عده‌ای از مومنین از حج انصراف داده و پول آن را به امور خیر اختصاص داده‌اند که این عمل در میان عده‌ای مردم کاری شایسته به چشم آمد.
وقتی با دقت به موضوع نگاه می‌کنیم مسئله خیلی هم ساده نخواهد بود. آنچه در صحنه ی دیپلماسی در حال وقوع است تقابل جدی ایران و عربستان است که شاید در بازه‌ای نیز به تقابل نظامی بینجامد هرچند پیش دستی در این موضوع از مسئولان ایرانی بعید به نظر می‌رسد لیکن با حماقت‌هایی که سعودی‌ها از خود نشان داده‌اند هیچ چیز بعید نیست که اگر این اتفاق بیفتد با توجه به خباثت سعودی‌ها حجاج ایرانی در خطر جدی خواهند بود.
اما این یک روی سکه است از طرفی دیگر باید نکاتی را دید که شاید از چشم بسیاری از مردم دور مانده است. اول اینکه حج واجبی الهی که در آن هم داشتن استطاعت شرط است و هم باز بودن راه، که امروز بنا بر تشخیص مراجع عظام تقلید و در صدر ایشان ولی فقیه راه باز است. پس استنکاف از حج عقوبت اخروی را درپی خواهد داشت. با عدم حضور در حج تشخیص بزرگان دین زیر سوال رفته و قطعا این عمل موجب تضعیف جایگاه ایشان در اذهان عمومی خواهد بود، که این خود از ضعف در فهم مسئله ی اساسی تقلید نشات می‌گیرد. این را باید دانست که با توجه به حجم عظیم فروش نفت توسط دولت عربستان و هزینه هنگفت آن در امور نظامی رفتن یا نرفتن حجاج ایرانی به حج تاثیر زیادی بر روی بودجه این کشور نخواهد داشت پس این شبهه که پول ما تبدیل به بمب می‌شود و بر سر مظلومان فرومی ریزد اصلا وارد نیست. ولی با توجه به رشد فزاینده فرق‌الحادی در جامعه ایران نرفتن به حج موجب خواهد شد که جامعه با خلائی معنوی روبه‌رو شود، که همین خلاء محملی مناسب برای رشد این فرق ضاله می‌باشد. زیرا فرق نو ظهور هیچ‌کدام ایدئولوژی محور نبوده و نیستند بلکه تماما بر سبک زندگی و ضعف معنوی جوامع دست می‌گذارند.
حضور شیعیان ایرانی در حج موجب می‌شود بسیاری از توطئه‌ها و سم‌پاشی‌های دستگاه خبیث وهابی نقش بر آب شود زیرا وقتی مسلمانان سایر بلاد ببینند که مردمان شیعه ایران در بسیاری از مناسک مانند ایشان عمل می‌کنند قطعا سخنان مبلغان وهابی نمی‌تواندتاثیری در ایشان داشته باشد و نیز حضور حاجیان شیعه ایرانی و انجام اعمال حج با توجه به مقررات مذهب شیعه برای شیعیان تحت ظلم ساکن در عربستان موجب دلگرمی و امید است.
باید این نکته را نیز در نظر داشت که ایران کشوری با یک مذهب نیست اقلیت بزرگی از مردم ایران را اهل‌سنت تشکیل داده‌اند که نرفتن به حج شاید برای بسیاری از آنها که معمولا به مشاهد مقدسه نیز مشرف نمی‌شوند موجب رنجش شود و شیاطین همین مسئله را دستاویزی برای تحریک عده‌ای قرار دهند که شیعه به اهل‌سنت ظلم می‌کند و ایشان را از حقوق مدنی خویش محروم نموده است. که این خود می‌تواند زمینه‌ساز انشقاق در جامعه و موجد گروه‌هایی تکفیری شود. مثلا همین مسئله را در مقابل راهپیمایی اربعین قرار دهند و بگویند شیعه برای زیارت امام حسین(ع) هر خطری را قبول می‌کند ولی برای زیارت بیت‌الله نه. و از سویی دیگر این مسئله موجب افزایش فشارهای حقوق بشری بر کشور می‌شود.
در نهایت باید گفت، حج یکی از ارکان اسلامی است و دشمن درپی آن است که به هر بهانه‌ای شعائر اسلامی را ازدست ما بگیرد. روزی به امر به معروف و نهی از منکر حمله می‌کنند و آن اصل جان بخش را در تضاد با دموکراسی قلمداد می‌نماید. روزی با تبلیغات خود حج را تضعیف کرده و با التباس حق بر باطل رفتن به حج را کمک به ظالم و خلاف شئونات ملی می‌دانند. یعنی دشمن زمین بازی بزرگی را ترسیم کرده است که با نگاه نقطه‌ای نمی‌توان آن را شناخت و حرکت صحیح را انجام داد. همین جاست که نیاز به ولی فقیه و پیروی از کسانی که امام زمان(عج) ما را به ایشان حواله کرده است ضرورت خود را نشان می‌دهد.

نویسنده: فرهاد ملاامینی

کد مطلب: 101269
 
Share/Save/Bookmark