میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
سازمان ملل درباره آغاز روند جان باختن مردم در یمن بر اثر قحطی هشدار داد
نسل کشی در روز روشن

جنایات ائتلاف سعودی و محصاره یمن درحالی همچنان ادامه دارد که سازمان ملل اعلام کرد نگرانی‌ها درباره قحطی در یمن رو به افزایش بوده و روند جان باختن مردم این کشور بر اثر گرسنگی آغاز شده است.
میدل ایست مانیتور نوشت: سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد: یمن در حال بازگشت به سطوح نگران کننده‌ای از ناامنی غذایی است.محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا، کاهش انتقال پول از طرف افراد شاغل در خارج از کشور، وجود ملخ ها، سیل‌ها و نیز کاهش کمک‌ها در سال جاری، موجب تشدید وخامت گرسنگی مردم پس از ۵ سال جنگ شده است.
وقوع قحطی در یمن هرگز به طور رسمی اعلام نشده است. هشدار‌های سازمان ملل در اواخر سال ۲۰۱۸ درباره قریب الوقوع بودن بروز قحطی موجب افزایش کمک‌ها شد و برنامه جهانی غذا هر ماه، به ۱۳ میلیون تن در این کشور کمک غذایی کرد.الیزابت بایرز، سخنگوی برنامه جهانی غذا، گفت: اکنون همه بهبود‌هایی که در اوضاع به وجود آمده در معرض خطر قرار گرفته است. خدمت رسانی برای تغذیه دو و نیم میلیون کودک ممکن است تا پایان ماه اوت متوقف شود. برنامه جهانی غذا ماه آوریل کمک‌های غذایی خود را در شمال یمن به نصف کاهش داد. تمام این اقدامات در شرایطی صورت می‌گیرد که ائتلاف سعودی همچنان در سایه حمایت غرب و سکوت جهانی به کشتار مردم یمن ادامه می‌دهد. صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد: تعداد کودکان زیر پنج سال و مبتلا به سوء تغذیه به سبب کمبود بودجه تا پایان سال، ممکن است با ۲۰ درصد افزایش، به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد.نیروهای ائتلاف متجاوز عربی تحت امر عربستان طی ۲۴ ساعت ۶۳ مرتبه آتش بس در الحدیده را نقض کردند. همزمان تظاهرات گسترده ای در محکومیت این قبیل حملات برگزار شد. در همین حال قبایل «المهره» در شرق یمن برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات توسط نیروهای وابسته به امارات، راه‌های منتهی به این استان را بستند و تدابیر امنیتی در اطراف سازمان‌های دولتی را بیشتر کردند.«المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) وابسته به امارات هفته گذشته به حامیان خود فراخوان داده بود که برای برگزاری تظاهرات در حمایت از این گروه امروز (شنبه - ۲۵ ژوئیه) به استان «المهره» در شرق یمن بیایند. بر اساس گزارش شبکه «الجزیره»، منابع محلی اعلام کردند، افراد مسلح از قبایل «المهره» در شرق یمن راه‌های منتهی به این استان را بستند و به طرفداران شورای انتقالی جنوب اجازه ورود به آن را ندادند.همچنین قبایل المهره کنترل مکان‌هایی که شورای انتقالی جنوب اعلام کرده بود در آنجا تظاهرات امروز را برگزار می‌کند، در دست گرفتند و کمیته امنیتی در این استان تصمیم گرفته مانع از هرگونه فعالیتی از هر طرف در برهه فعلی شود.
جنگنده های متجاوز سعودی در ادامه نقض آتش بس ادعایی خود در یمن، استان های صعده و مأرب را هدف حملات خود قرار دادند.جنگنده‌های متجاوز سعودی بار دیگر آتش بس ادعایی خود در یمن را نقض کردند.طبق اعلام رسانه‌های عربی، مناطق مسکونی در استان‌های صعده و مأرب هدف سنگین‌ترین حملات جنگنده‌های سعودی قرار گرفته است.
«عمار الاضرعی» مدیر اجرایی شرکت نفت یمن اعلام کرد که ذخایر نفتی این شرکت به صورت کامل تمام شده و تمام بخش های مهم یمن طی روزهای آینده به صورت کامل فلج می شوند.وی در ادامه افزود: ما در حال حاضر نمی توانیم نفت مورد نیاز خود را تامین کنیم و هیچ کسی در جهان به درخواست ما توجه نمی‌کند.
این مسئول یمنی بیان کرد: بخش بهداشتی در یمن نخستین بخشی است که در سایه پایان یافتن فرآورده‌های نفتی تهدید می شود.وی ادامه داد: نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان ها در معرض مرگ قرار گرفته اند. الاضرعی همچنین گفت: برخی از گروه‌های وابسته به متجاوزان سعودی مواد نفتی ناخالص وارد بازارهای یمن می کنند.وی افزود: کشتی‌هایی که متجاوزان سعودی آنها را توقیف کرده حامل ۴۳۵ هزار تن مواد نفتی و غذایی است.

کد مطلب: 114661
 
Share/Save/Bookmark