میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
تبلیغ دروغ برای تحمیل شکل معیوب برجام!
توهم جنگ
توهم جنگ
 

قرارمان با دولت تدبیر و امید این بود که چرخ سانتیرفیوژها و زندگی مردم با هم بچرخد، گفتند آفتاب تابان برجام را ببینید و سیب و گلابی برجام را با چشم بصیرت بچینید، حتی آب خوردن را هم در ابتدا به برجام گره زدند و این معاهده را راه‌گشای حل معضلات جامعه و اقتصاد می‌دانستند اما مدتی بعد، برجام را تا سر حد امضا برای برداشتن سایه جنگ تقلیل دادند و سعی داشتند به مردم بگویند اگر برجام نبود الان باید اسیر جنگ می‌شدید!
آن زمان‌ها هم با وجودی که بارها رهبری تذکر دادند که آنچه سایه جنگ را بر می‌دارد قدرت و وحدت مردم است اما برخی نشنیدند و ندیدند، حالا بعد از خروج امریکا از برجام همان‌ها با همان فرمان قبلی تبلیغ می‌کنند که اگر از برجام خارج شویم و یا اگر به برجام جدیدی! تن ندهیم، جنگ می‌شود!
برخی خارج‌نشین‌ها در زمان جنگ که اکنون به کشور بازگشته‌اند! و آنهایی که هیچ‌گاه رنگ جبهه‌ها را ندیده‌‌اند با وقاحت می‌گویند منتقدان برجام شرایط سخت جنگی را درک نکرده‌اند! اما رهبری آب پاکی را روی دستان خارجی‌ها و داخلی‌هایی که با دشمن همصدا شده و تبلیغ دروغ آمدن جنگ با خروج از برجام می‌کنند؛ ریختند و گفتند «اینها دروغ است» اما چه کسانی در داخل و خارج از کشور چنین پروژه‌ای را پیش می‌بردند؟! 

توهم جنگ!
در داخل کشور بیشتر افرادی که طرفدار برجام بودند و متعصبانه هر کسی که به برجام انتقاد می‌کرد را به باد انتقادهای سخت و خشن گرفته و به او لقبی را حواله می‌دادند اکثرا همین رویه توهم جنگ را در پیش گرفته‌اند. هر چند عده‌ای از آنها بنا بر اینکه آب و صابون هم نمی‌توانست صورتشان را پاک کند سکوت اختیار کردند و بحث را ادامه ندادند اما هنوز هم هستند افرادی که سعی در ایجاد توهم جنگ بین مردم داشته خواسته و ناخواسته آب در آسیاب دشمن می‌ریزند.
در همین زمینه تاج‌زاده در جدیدترین توئیت خود نوشته که «به روحانی انتقاد می‌کنند که چرا آمریکا را کدخدا نامیدی، ولی خودشان پس از خروج ترامپ از برجام دولتش را معادل کل جهان می‌خوانند و ضمن تاکید بر بی‌فایده بودن برجام بدون آمریکا از پایان دیپلماسی حرف می‌زنند. آیا نمی‌دانند که خاتمه دیپلماسی مساوی با انزوا و قهر و جنگ است؟» این رویه در مواضع افرادی دیگر مانند برادر مرحوم رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در مصاحبه‌های اخیر تکرار شده است و از سوی برخی تئوریسین‌های اصلاحات نیز بیان می‌شود!

القای جنگ از بیرون
اما ایجاد توهم جنگ و بهم ریختن امنیت روانی افکار عمومی کشور از خارج از کشور نیز در دستور کار قرار گرفته است و دشمنان جمهوری اسلامی با وجودی که به تعهدات برجامی خود عمل نکرده‌اند در حال القای توهم جنگ برای متعهد ماندن جمهوری اسلامی به چیزی هستند که اساسا طرف مقابل آن را نقض کرده است.
در همین راستا نیز یوشکا فیشر صدراعظم سابق آلمان در یادداشت خود با عنوان «دستورالعمل ترامپ برای هرج و مرج در خاورمیانه» که در پایگاه خبری پراجکت سیندیکت منتشر شده، آورده است: «ایران هیچ نقض تعهدی نداشته است که بتوان آن را بهانه تصمیم ترامپ دانست. این تصمیم، بازگشتی به سیاست نه چندان موفق و قدیمی آمریکا، یعنی مقابله با ایران است. تنها تفاوتی که این بار دارد این است که دولت ترامپ مصمم است که تا سرحد جنگ و یا حتی فراتر، پیش برود تا به هر قیمتی شده به خواسته‌اش برسد.»
او در یادداشت خود سعی کرده به جنگ‌طلبی‌های جمهوری‌خواه‌ها در خاورمیانه اشاره کند تا تهدیدش ملموس تر شده و راه‌گشا شود: «حمله آمریکا به عراق و اشغال آن در سال ۲۰۰۳ عامل بی‌ثباتی در منطقه بود.با از دست دادن امکان تاثیرگذاری بر ایران از طریق اقدامات اقتصادی و دیپلماتیک، تنها گزینه جایگزین دولت ترامپ اکنون تغییر رژیم است. جنگ‌طلبان کاخ سفید از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی به نظر می‌رسد از سرنگونی رژیم در عراق، هیچ درسی نگرفته‌اند.»
اما مواضع بسیاری از دولتمردان فعلی اروپا نیز بر همین اساس بیان شده است، آنها یاد گرفته‌اند که با حمایت از برجام بر لزوم مذاکرات جدید و توافق جدید برای جلوگیری از جنگ در ایران تاکید کنند، بر همین اساس ابتدا جمله‌ای در حمایت از برجام و ایران گفته بلافاصله بعد از آن درباره تعهد جدید جمهوری اسلامی و اهمیت پذیرفتن تعهد برای جنگ نشدن! اصرار می‌کنند، کاری که این روزها ماکرون، مرکل، ترازا می‌‌و دیگر مقامات غربی نیز در دیدارهای مستقیم با مقامات ایرانی و در رسانه‌ها بارها از آن استفاده کرده‌اند. اما این سناریویی است که حقیقت ندارد.
افشای پروژه‌ غرب و هم‌طیف‌های داخلی توسط رهبری
اما رهبر معظم انقلاب در سالروز وفات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران این نقشه را برای مردم هوشیار در کشور افشا کرده و فرمودند: «عوامل(دشمن) در داخل هم متأسّفانه مشغولند؛ یک روز در خیابانهای تهران به مناسبت روز قدس که روز دفاع از فلسطین است، شعار «نه غزّه، نه لبنان» دادند. کمک‌کنندگان به جنگ روانی دشمن در داخل، موجودات بدی هستند، موجودات حقیری هستند؛ این سرافکندگی دارد. امروز هم کسانی درصدد این هستند که یک شکل معیوب از برجام را بر کشور تحمیل کنند؛ دولتهای خارجی دنبال این هستند و یک عدّه‌ای در داخل تبلیغ میکنند که اگر این نشود، جنگ خواهد شد؛ نه آقا، این دروغ است، این تبلیغ به نفع دشمن است. هدف دشمن معلوم است؛ دشمن درصدد آن است که ما از نقاط قوّت خودمان صرف‌نظر کنیم، از عناصر اقتدار ملّی خودمان دست برداریم تا راحت‌تر بتواند بر کشور ما، بر ملّت ما، بر سرنوشت ما و آینده‌ی ما مسلّط بشود؛ یک‌چنین فکری را آنها کرده‌اند و ملّت در مقابل این حرکت ایستاده است؛ این فشار روانی.»

از دستاوردهای خیالی تا توهم درگیری
اما خطرناک‌تر از دروغ بودن دستاوردهای خیالی برجام که توسط طرفداران آن به صورت متعصبانه و کورکورانه تبلیغ می‌شود آن است که عده‌ای بر دو راهی پذیرفتن تعهدات جدید و جنگ برآمده‌اند. یادمان نرفته که در سال‌های اخیر عده‌ای به دنبال القای این نکته بودند که با برجام "سایه جنگ" از سر کشور دور شده و اکنون نیز معتقدند همین "برجام معیوب" خواهد توانست مانع آغاز جنگ شود! اما حقیقت آن است که این ادعا همانطور که مقام معظم رهبری آن را افشا کردند دروغی بیش نیست! و این قدرت پاسخگویی ملت ایران به تهدیدات دشمن و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی متجاوزان است که تاکنون جلوی تجاوز دشمن را گرفته و امنیت پایدار را برای کشور به همراه آورده است!
آنچه باید به عنوان اتفاقی واقعی و بدون تعصب و نگاه حزبی پذیرفت این نکته است که برخلاف تصویری که عموما در رسانه‌های خاص ارائه می‌شود، مذاکرات برای حفظ برجام با اروپا خوب پیش نمی‌رود. دولت‌‌های اروپایی فقط به حرف بسنده کرده‌‌اند و در عمل شرکت‌‌های اروپایی در حال ترک ایران هستند، هر چند که در مقام حرف هم با مواضعی دوپلهو و مبهم و بعضا تهدیدآمیز باز هم ایران را ملزم به پذیرفتن تعهدات بیشتر می‌کنند!
بر همین اساس جمهوری اسلامی اگر بخواهد از مواضع به حق خود دفاع کند و تعهدات طرف مقابل در برجام را پیگیری کند نیازمند راهبرد جدید است، راهبرد جدیدی که در مواضع اخیر رهبری هم به آن اشاره شده است. این راهبرد می‌تواند همان گزینه تقویت توان هسته‌ای البته با تاکید رهبری فعلا در چارچوب برجام پیگیری شود و البته پیش گرفتن جهش در غنی‌‌سازی از طریق به کار‌‌‌گیری وسیع ماشین‌‌های نسل بالاتر تا شاید این موضع جدید و دست بالا بتواند حقوق از دست رفتن ملت را بازگرداند. طرفداران برجام هم اگر منافع ملی و استیفای حقوق ملت آنطور که در رونمایی از حقوق شهروندی! قائله به پا کردند برایشان مهم است بهتر است دست از نگاه تنگ نظرانه و متعصبانه برداشته و همراه جریان انقلاب به استیفای حق ملت بپردازند و برایشان مهم نباشد که کدام جناح با چه حربه‌ای حق ملت را باز می‌ستاند.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 104662
 
Share/Save/Bookmark