میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۵
 
 
نگاهی به توصیه مهم مقام معظم رهبری درباره جریان سازی‌های دشمن
تحریف فرمولی برای شکست مقاومت ایران در برابر تحریم
تحریف فرمولی برای شکست مقاومت ایران در برابر تحریم
 

همزمان با عید سعید قربان رهبر معظم انقلاب در سخنرانی زنده تلویزیونی، به نکات مهمی اشاره کردند که یکی از مهمترین بخش‌های آن استفاده دشمن از جریان تحریف است.
ایشان تأکید ‌کردند، دشمن به موازات جریان تحریم، جریان تحریف حقایق را هم دنبال می‌‌کند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: هدف این جریان، ضربه زدن به روحیه مردم و دادن آدرس غلط درباره علاج تحریم است. مقام معظم رهبری با اشاره به سخنان مداوم مقام‌های امریکایی و تبلیغات گسترده رسانه‌های وابسته به آنها برای واژگون نشان دادن واقعیات ایران افزودند: هدف دشمن، ‌گرفتن نشاط و امید از ملت بویژه جوانان است تا این‌گونه القاء کنند که کشور به بن‌بست رسیده و امکان حل مشکلات وجود ندارد.

چرایی شناخت جریان تحریف
سخنان مقام معظم رهبری گویای این واقعیت است که اگر جریان تحریف به خوبی شناخته نشود، این جریان می‌تواند جامعه را ناامید ساخته و مسیر دشمن را برای رسیدن به اهداف خود هموار سازد.
همانگونه که دشمنان کشورمان بارها علناً در اقدامات و سخنان خود اعلام کردند، هدف از اعمال تحریمها علیه مردم کشورمان به زانو درآوردن مقاومت مردم ایران و روبرو کردن آنها با نظام است.
در این میان اگر هدف تحریف واقعیت‌ها در این میان شناخته شود، می‌توان برای مقابله با آن آماده بود و افکار عمومی را نسبت به خطرات آن آگاه کرد.
در این زمینه محمد کاظم انبارلویی کارشناس مسائل سیاسی یادآور شده؛ تحریم‌ها یک فرمولی برای جلوگیری از پیشرفت ملت ایران است، اما در سایه تحریم‌ها پروژه‌ای به نام تحریف واقعیت‌های موجود در همه زمینه‌های اقتصاد، فرهنگ، سیاست، بین‌الملل و اجتماع و حتی مسائل نظامی دارای مأموریت‌های متفاوت است.
وی به خبرگزاری فارس گفته: مردم ایران ۴۰ سال است که بدون آمریکا زندگی می‌کنند و در این ۴۰ سال پیشرفت‌های محیرالعقول در همه زمینه‌ها به ویژه در زمینه‌های نظامی، اقتصادی و اجتماعی صورت داده‌اند؛ بنابراین آنچه که غرب را برای آسیب به ملت ایران بسیج کرده استفاده از ابزار تحریم‌ها است.
در حقیقت می توان گفت جریان تحریم به نوعی بخشی از جنگ نرم دشمنان است که با کمک جریان تحریف جنگ اقتصادی را علیه ایران تقویت می کند .
انبارلویی با تاکید بر اینکه تحریف واقعیت‌های ایران در دستور کار آمریکا و برخی از عوامل داخلی است، گفت: یک اندیشکده‌ آمریکایی از یک راهبرد این کشور برای مقابله با ایران پرده‌برداری کرده که نام این راهبرد «منطقه خاکستری» است و می‌گویند راهبرد منطقه خاکستری به آن دسته از اقداماتی گفته می‌شود که یک دولت علیه یک دولت دیگر انجام دهد که به معنای اقدام نظامی و جنگی محسوب می‌شود، اما به لحاظ حقوقی نمی‌توان آن را اثبات کرد که این یک عمل جنگی است، بنابر این آنچه که آمریکا در ۴۰ سال گذشته تحت عنوان منطقه خاکستری انجام داده در حوزه سخت و نرم در حوزه همین راهبرد منطقه خاکستری بوده است. چنین اقداماتی نشان می دهد که شناخت این بخش از توطئه‌های دشمن علیه مردم ایران تا چه حد اهمیت دارد.

خط ثابت تبلیغات رسانه‌ای
یکی از نکاتی که در این سخنرانی از سوی رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گرفت خط ثابت تبلیغاتی رسانه‌‌‌های غربی برای تحریف واقعیات در طول ۴۱ سال گذشته بود.
در این خط تبلیغاتی، نقاط قوت مردم ایران به ‌طور کلی انکار یا در مورد آن سکوت می‌‌شود، اما اگر نقطه ‌ضعفی باشد، ده‌ها و حتی صدها برابر بزرگنمایی می‌‌شود.
بارها شاهد هستیم که اتفاقات مشابهی در ایران و کشورهای جهان از جمله سیل ، زلزله یا همین شیوع بیماری کرونا روی می دهد. این رسانه‌ها با بزرگ نمایی مشکلات به وجود آمده در ایران، اینگونه وانمود می‌کنند که تنها در ایران است که این مشکلات پس از هر رویدادی، به وجود می‌آید و گویی در دیگر کشورها هنگام وقوع این مشکلات آب از آب تکان نمی خورد.
در این میان نباید فراموش کنیم که علاوه بر انواع رسانه‌های دیداری، شنیداری و چاپی این روزها فضای بزرگ مجازی می تواند به راحتی در اختیار این جریان قرار گرفته و ستون پنجم دشمن در داخل از این امر استفاده کند.
در این میان اگر شناختی نسبت به اینگونه تبلیغات جریان رسانه‌ای دشمن وجود نداشته باشد و افکار عمومی درگیر آن شود، دشمن نسبت به اثر گذاری این رفتار مطمئن شده و اقدامات دیگر را در همان مسیر انجام می‌دهد. در این صورت با تحت فشار قرار دادن کشور، مسئولان را به سمت امتیازدهی می برد.
حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در این باره گفته: جریان تحریف در صدد پنهان و کتمان کردن واقعیت‌هاست و همچنین تلاش می‌کند تا اکاذیب را در جامعه اشاعه دهد.
عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز خاطرنشان کرد: دشمنان خارجی به ‌واسطه قدرت رسانه‌های خود در عرصه فضای مجازی تلاش می‌کنند تا دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران را در حوزه‌های مختلف علمی، اقتصادی و پزشکی پنهان و غیرآشکار باقی بماند و هیچ اشاره‌ای به‌ آنها نمی‌کند، اما برعکس تلاش می‌کند ضعف‌ها را نشان دهد یا اینکه با وارونه نشان دادن حقایق، دستاوردهای جمهوری اسلامی را کتمان سازد که این همان جریان تحریف است که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و متأسفانه برخی هم در داخل به این جریان دامن می‌زنند.
حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در خصوص جریان تحریف که به موازات جریان تحریم علیه ملت ایران فعالیت می‌کند، گفت: جریان تحریف که مکمل جریان تحریم است، عبارتند از همان جریانی که می‌خواهد اراده مردم ایران را ضعیف کند، آنها را نسبت به نظام بی‌اعتماد کند.
وی با اشاره به اینکه جریان تحریف به دنبال تحقیر توانایی‌های ملت و مضاعف جلوه دادن مشکلات و گرفتاری‌ها است، افزود: جریان تحریف به دنبال آن است تا فسادی را که احیاناً در برخی دستگاه‌ها و مسئولان وجود دارد، به کل نظام تسری بدهد و در حالی که اصل و اساس نظام بر پایه سلامت و رأی و اعتماد مردم است و اگر این اصل و اساس آسیب ببیند، کل نظام آسیب خواهد دید.

آدرس غلط
همانگونه که مقام معظم رهبری در سخنانشان اشاره کردند، در این خط رسانه‌ای برای رفع تحریمها به مردم آدرس غلط داده می شود و گفته می‌شود اگر می‌خواهید تحریم‌ها برطرف شود، کوتاه بیایید و ایستادگی نکنید.
این درحالی است که متأسفانه برخی در داخل هم این آدرس غلط را تکرار می‌‌کنند.
نمونه ای از این اقدام همان تکرار حرفهای دشمنان در مورد صنعت هسته‌ای کشور بود که رهبر انقلاب نیز در سخنان خود به این مورد اشاره کردند.
همانگونه که شاهد بودیم دشمن مرتباً تکرار می‌کرد که صنعت هسته‌ای در کشور فایده‌ای ندارد و متاسفانه عده‌ای هم این راه را دنبال می کردند و این در حالی است که صنعت هسته‌‌ای نیاز قطعی فردای کشور برای تولید برق است. آیت الله مجتهد شبستری در این باره گفته؛ جریان تحریف قطعاً از خارج از مرزهای کشور هدایت می‌شود و به دنبال تضعیف باورها و اعتماد مردم به نظام است،
وی افزود: جریان و جریان‌های داخلی که این تفکر را پشتیبانی می‌کنند، گاهی به این تفکر خارجی گرا می‌دهند یا از آن طرف گرا می‌گیرند یعنی روابط متقابل دارند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: گاهی از سوی یک گروه یا کانالی در فضای مجازی یا فرد در یک روزنامه مطلبی عنوان می‌شود که بعداً می‌بینید همان مطلب با آب و تاب بیشتری از سوی رسانه‌های معاند منتشر می‌شود.
وی تاکید کرد: برخی داخلی‌ها به جریان تحریف گِرا می‌دهند و این جریان را تقویت می‌کنند، گاهی هم این قضیه برعکس است، یعنی آن مطلب و نکته‌ای که از سوی بلندگوهای بیگانه منتشر شده می‌گیرند و با زبان دیگری ترویج می‌کنند. در واقع این عناصر داخلی و خارجی یکدیگر را تکمیل کرده و هر دو در جبهه دشمن کار می‌کنند و همچنین کامل کننده پازل تبلیغاتی دشمن که همان تضعیف و تحریف انقلاب است، هستند.
انبار لویی کارشناس مسائل سیاسی نیز در این باره گفته؛ دشمنان انقلاب اوایل انقلاب نیز همین اقدامات را صورت می‌دادند و مدام می‌گفتند که نظام ایران یک هفته دو ماه و یا یکسال دیگر سقوط می‌کند اما ۴۰ سال است که ایران بر روی پای خود ایستاده و حتی حوزه نفوذ خود در منطقه و جهان را افزایش و عمق نفوذ ایدئولوژیک خود را در ۵ قاره جهان گسترش داده است.

شکست جریان تحریف
مقام معظم رهبری در سخنانشان راه مقابله با جریان تحریف را نشان دادند و با تأکید بر اینکه جریان تحریف واقعیات، در کشور به مقاصد خود نرسیده است، فرمودند: اگر جریان تحریف شکست بخورد، قطعاً تحریمها نیز شکست می خورد. باید بدانیم قطعاً با شکست جریان تحریف و آشکارسازی اقدامات مثبت انجام گرفته در کشور، آنچه که به جامعه مجدداً باز می‌گردد روحیه امیدواری و تقویت مقاومت است و چنین روحیه‌ای است که می تواند با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی قدرتمندانه در مقابل هر تحریمی ایستادگی کند.
از سوی دیگر یکی از مهمترین اقدامات برای شکست جریان تحریف، آگاه سازی و بصیرت افزایی است، یعنی ما باید خط دشمن را بشناسیم و فکر او را بخوانیم .
شناخت نقشه های دشمن سبب می‌شود که اهل فکر و بصیرت این نقشه‌ها را برای مردم تبیین و مردم را آگاه کنند. در این میان رسانه‌های کشور نقش ارزنده‌ای دارند و می‌توانند، ضمن تشریح این نقشه‌ها برای عموم مردم، با افزایش سواد رسانه‌ای و آشکار سازی توطئه‌های دشمن، مسیر درست را به آنها نشان دهند.
از سوی دیگر اهمیت حمله متقابل به دشمنان با استفاده از تقویت فضای رسانه‌ای کشور است، کافی است تنها بخشی از مشکلات کشورهای غربی را برای مردم کشورمان روشن کرد تا آنها خود گرفتار چاله ای شوند که برای مردم ایران کنده‌اند.
در واقع دشمنان حتی مشکلات و معضلات بزرگ خود را بزک می‌کنند و کوچکترین تکته مثبت را بزرگنمایی می‌کنند تا ضعف‌های بزرگ پوشیده شود. قدر مسلم نمی‌توان با وجود همه دشمنی‌های دشمن از تحریم گرفته تا تهدیدات نظامی، پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران را در ۴۱ سال گذشته نادیده گرفت و تنها ضعف‌های آن را دید.

کد مطلب: 114760
 
Share/Save/Bookmark