میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۴
 
 
توهمات نتانیاهویی
مرز لبنان بار دیگر شاهد تحرکات نظامی ارتش صهیونیستی شده است چنانکه منابع خبری از آرایش نظامی آنها...

مرز لبنان بار دیگر شاهد تحرکات نظامی ارتش صهیونیستی شده است چنانکه منابع خبری از آرایش نظامی آنها در این منطقه خبر می‌دهند. در همین چارچوب در کنار ادعاهای نتانیاهو و مقامات ارشد صهیونیستی، سرهنگ «جاناتان کانریکوس» سخنگوی رسانه‌ای ارتش رژیم صهیونیستی با حضور مقابل دوربین خبرنگاران در روستای «المطلة» واقع در شمال فلسطین اشغالی و نزدیک به مرز لبنان، با اشاره به آغاز عملیات سپر شمالی در طول محدوده موسوم به «خط آبی» گفت: «این عملیات با هدف آشکارسازی و نابودی تونل‌های تهاجمی مرزی حزب‌الله است». وی با ادعای اینکه مقاومت لبنان این تونل‌ها را از زیر ساختمان‌ها و تاسیسات غیرنظامی جنوب این کشور به داخل خاک شمال فلسطین اشغالی حفر کرده، توضیح داد: «با این کار حاکمیت اسرائیل و قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کردند».در همین حال در بعد دیگر اتهام زنی به حزب‌الله، کانریکوس با بیان اینکه ارتش اسرائیل به مدت چهار سال گذشته فعالیت‌های حفاری حزب‌الله در مرز شمالی فلسطین اشغالی را زیر نظر گرفته، مدعی شد: «حزب‌الله یک گروه تروریستی بسیار قدرتمند در داخل لبنان است که بر دولت و نیروهای مسلح این کشور تسلط دارد». هر چند که ادعاهای ساختگی صهیونیست‌ها علیه حزب‌الله و مقاومت امر تازه‌ای نیست اما این سوال مطرح می شود که چرا در مقطع کنونی این اقدام صورت گرفته است.؟ بخشی از این رفتارها را در عرصه داخلی رژیم صهیونیستی می‌توان جستجو کرد. نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها با بحران داخلی مواجه است و با بحران سازی خارجی علیه سوریه و لبنان و ایران و البته برجسته سازی روند سازش عربی به دنبال فرار از سرنگونی است.
نکته دیگر قدرت مقاومت در منطقه است که هر روز بر هراس دشمنانش می افزاید که ادعاهای غربی و عربی علیه ایران و حمایتشان از تروریسم در سوریه و تحرکات صهیونیست‌ها علیه لبنان و سوریه سندی بر سردرگمی آنها در برابر مقاومت است. آنها با این رفتارها ضمن ادامه بحران در منطقه به دنبال سایش توان مقاومت در میان تهدیدات جدید هستند. بخشی از این سیاست توسط کشورهای عربی، بخشی توسط صهیونیست‌ها و طراحی و اجرای سناریوهای گسترده‌تر توسط کشورهای غربی صورت می گیرد که ادعای فرانسه و انگلیس علیه توان موشکی ایران نمودی از این رفتار است. نکته دیگر را در تحولات داخلی لبنان می‌توان مشاهده کرد. دشمنان لبنان هر کدام به طریقی سعی در عدم تشکیل دولت جدید دارند و صهیونیست‌ها با بحران امنیتی و سعودی با بحران سیاسی و آمریکا با دخالتهایش این کار رو می کنه . نکته قابل توجه آنکه این تحرکات صهیونیست‌ها علیه حزب‌الله بعد از دیدار نتانیاهو با پومپئو صورت گرفته است که نشانگر طرحی از پیش طراحی شده علیه مقاومت است.
در جمع بندی نهایی می‌توان گفت که تحرکات صورت گرفته علیه لبنان برگرفته از توهمات نتانیاهو برای ماندن در قدرت، بحران سازی علیه مقاومت و نمایش همگرایی عربی- عبری است در حالی که روند تحولات از شکست‌های متعدد وی در تحقق اهدافش حکایت دارد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107065
 
Share/Save/Bookmark