میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
یونیسف درباره سوء تغذیه ۷۰۰ هزار کودک در افغانستان هشدار داد
مرگ دسته‌ جمعی سوغات آمریکا برای کودکان افغان
مرگ دسته‌ جمعی سوغات آمریکا برای کودکان افغان
 

در حالی ۱۹ سال از حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان با ادعای حمایت از مردم این سرزمین می‌گذرد که دفتر حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد افغانستان از نگاه بحران غذایی در جایگاه سوم قرار دارد و در آن کشور صدها هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه شدید، به درمان فوری نیاز دارند.
آمریکا و ناتو با ادعای حمایت از مردم افغانستان این سرزمین را اشغال کردند و اکنون ۱۹ سال از آن زمان می گذرد در حالی که ره‌اورد این حضور نه امنیت و رفاه و اقتصاد که ناامنی و مرگ و میز دسته جمعی و بویژه قربانی شدن کودکانی است که یا باید قربانی جنگ شوند و یا از سوء تغذیه جان دهند. دفتر حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد افغانستان از نگاه بحران غذایی در جایگاه سوم قرار دارد و در آن کشور صدها هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه شدید، به درمان فوری ضرورت دارند.
این سازمان در تازه‌ترین گزارش خود تاکید کرد که میزان کودکانی که در افغانستان از سوءتغذیه رنج می‌برند، در ۲۰۱۹ میلادی با ۲۵ درصد افزایش نسبت به یک سال پیش از آن، به ۲.۵ میلیون رسیده است که از آن جمله ۷۰۰ هزار تن به سوءتغذیه شدید دچار شده اند که به درمان فوری نیاز دارند. یونیسف همچنین اعلام کرد برای محافظت از کودکان از بدترین تأثیرات کووید-۱۹، باید اکنون برای ادامه خدمات ضروری تغذیه‌ای برای کودکان آسیب‌پذیر در افغانستان اقدام صورت گیرد.در گزارش شبکۀ جهانی علیه بحران غذایی، یمن در ردۀ اول، جمهوری دموکراتیک کنگو در جایگاه دوم و افغانستان در جایگاه سوم قرار گرفته است. ونزوئلا، اتیوپی، سودان جنوبی، سوریه، نیجریه و هایتی به ترتیب در جایگاه چهارم تا دهم قرار گرفته‌اند. بر اساس اطلاعات یونیسف، در کشورهایی با درآمد متوسط، دو سوم کودکان از حداقل رژیم غذایی متنوع برخوردار نیستند که برای زنده ماندن، رشد و آموزش نیاز است.
لازم به ذکر است وضعیت بحرانی کودکان افغانستان در حالی شدت می گیرد که مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا هشدار داد به دلیل همه‌گیری کرونا، جهان در آستانه قحطی گسترده‌ای که میلیونها انسان را درگیر خواهد کرد، قرار دارد.سازمان ملل هشدار داد جهان در عرض چند ماه آینده با قحطی‌های مختلف در مقیاس بسیار بزرگ مواجه خواهد شد که ۱۳۰ میلیون نفر دیگر را به آستانه گرسنگی شدید می‌کشاند.
مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا در سخنرانی هشدار دهنده خود، گفت: قحطی در بدترین سناریوی ممکن، در حدود ۳۶ کشور بوجود خواهد آمد. به گفته وی، ۱۰ کشور از کشورهای مورد ذکر با داشتن بیش از یک میلیون گرسنه، هم‌اکنون هم با قحطی مواجهند.او دلایل این پیش‌بینی را درگیری‌ها، رکود اقتصادی، کاهش کمک‌ها و سقوط قیمت نفت اعلام کرد و خواستار اقدام فوری برای جلوگیری از فاجعه شد.
«دیوید بیزلی» به شورای امنیت سازمان ملل گفت: در حالی که با همه‌گیری کووید-۱۹ مبارزه می‌کنیم، در آستانه همه‌گیری گرسنگی قرار داریم. همچنین این خطر جدی وجود دارد که انسانهای بیشتری به دلیل تاثیر اقتصادی کووید-۱۹ جان خود را از دست بدهند، تا خود ویروس.برنامه جهانی غذا پیش از این هشدار داده بود سال ۲۰۲۰ برای کشورهای زیادی که فقر یا جنگ ویرانگر آنها را درگیر کرده، سال بسیار بدی خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی قبلی این نهاد، ۱۳۵ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ با بحرانهای گرسنگی و یا بدتر از آن روبرو خواهند بود. حالا با پیش‌بینی‌های جدید این رقم تقریباً دو برابر شده است.اگر این رقم به ۸۲۱ میلیون نفری که با کمبود مواد غذایی به صورت دائمی مواجهند اضافه شود، بیش از یک میلیارد نفر در جهان با شرایط سخت مواجه خواهند شد. خبر دیگر از افغانستان آنکه دولت افغانستان از آزادی ۷۱ زندانی دیگر طالبان از زندان‌های این کشور خبر داد. «جاوید فیصل» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت: ۷۱ زندانی از ۷ زندان این کشور در ولایات ننگرهار، لغمان، کنر، نورستان، فاریاب، ارزگان، و بغلان آزاد شدند. با احتساب این تعداد، تاکنون ۴۳۱ زندانی طالبان توسط دولت افغانستان و در قالب توافق آمریکا و طالبان آزاد شدند.

کد مطلب: 113464
 
Share/Save/Bookmark