میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۴
 
 
جزئیات عملیات سپاه در عین‌الاسد از زبان سردار حاجی‌زاده
آماده شلیک چند هزار موشک بودیم
آماده شلیک چند هزار موشک بودیم
 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: ضربات موشکی به یکی از مهمترین پایگاه‌های آمریکا در قالب عملیات شهید سلیمانی، آغاز یک عملیات بزرگ بود که در کل منطقه ادامه پیدا خواهد کرد.
سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در نشست خبری با اشاره به عملیات سپاه در حمله به پایگاه عین‌الاسد آمریکا گفت: ترور شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از بزرگترین خطاهای تاریخی و راهبردی آمریکا بود و قطعاً این حرکت آمریکایی‌ها آغاز تحولات و اتفاقات بسیار وسیع در منطقه و دنیا خواهد شد. وی افزود: مسئله انتقام خون شهید سلیمانی و دیگر شهدای عزیز حرکتی بود که حتماً باید انجام می‌شد و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند انتقام خون شهدا اخراج آمریکایی‌ها از منطقه خواهد بود.
سردار حاجی زاده تصریح کرد: این عملیات مقداری متفاوت از عملیات‌های گذشته ما در هدف قرار دادن داعش بود، آن عملیات‌ها یک‌طرفه بود که ما در آن تروریست‌ها و داعش را هدف قرار می‌دادیم و مواجه با پاسخ دشمن نبودیم اما تصور ما برای این عملیات به این شکل نبود و تقریباً اطمینان داشتیم به ما تهاجم خواهد شد و به همین دلیل همه یگان‌های ما آماده مقابله بودند و آماده بودیم برای یک جنگ حداقل محدود و در شرایط بدبینانه گسترده و ما خودمان را برای یک جنگ گسترده آماده کرده بودیم و می‌بایست شرایط را بسیار بدبینانه تصور می‌کردیم. به همین واسطه همه یگان‌های ما در بخش‌های مختلف آماده بودند که در صورت اقدام آنها بتوانیم وارد عملیات‌های بعدی شویم.
وی ادامه داد: در این عملیات انتخاب هدف برای ما بسیار مهم بود و در ساعت اولیه توانستیم پایگاه‌هایی که در عملیات تروریستی و به شهادت رساندن سپهبد شهید سلیمانی مشارکت داشتند شناسایی کنیم.
سردار امیرعلی حاجی زاده در ادامه نشست خبری، گفت: در این عملیات پایگاه التاجی، عین الاسد، پایگاه شهید موفق در اردن، پایگاه علی السالم کویت مشارکت داشتند و یک عملیات مشترک با کمک یگان‌های این پایگاه‌ها انجام گرفت. وی گفت: نخستین گزینه ما برای مقابله و شروع این انتقام بزرگ، انتخاب پایگاه التاجی بود و آنجا را به عنوان گزینه نخست انتخاب کردیم، اما در ادامه کار که شاید ساعاتی قبل از انجام عملیات بود هدف را تغییر دادیم و عین الاسد را انتخاب کردیم. سردار حاجی زاده افزود: دلیل آن نیز این بود که پایگاه التاجی نزدیک بغداد و کاظمین بود و این پایگاه مشترک بین عراقی‌ها و نیروهای آمریکایی است و قدری نگران بودیم که ضربات موشکی و انفجار آن برای مردم غیرنظامی مزاحمت ایجاد کند و به لحاظ سروصدا که حتماً در بغداد و کاظمین شنیده می‌شد از این کار منصرف شدیم و پایگاه عین الاسد را که بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق و حتی منطقه است انتخاب کردیم. وی با بیان اینکه این پایگاه ۱۷۰ کیلومتر از بغداد فاصله دارد، ادامه داد: اهدافی را که برای ضربه زدن به ماشین جنگی آمریکا انتخاب کردیم، مرکز کنترل فرماندهی آمریکا، پهپادهای آمریکا، بالگردهای آمریکایی‌ها و مجموعه امکاناتی بود که در خط پرواز از آن‌ها استفاده می‌کردند یا از این امکانات برای پشتیبانی، تعمیر و نگهداری استفاده می‌شد، به همین لحاظ ما در طراحی که داشتیم این پایگاه را انتخاب و یک موج را به عنوان موج نخست عملیات طراحی کردیم. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، افزود: اما برای ادامه این عملیات با توجه به نحوه اقدام دشمن که ممکن بود تهاجم ما را پاسخ دهد، آماده بودیم که البته این اقدام آن‌ها ممکن بود محدود به داخل عراق و پایگاه‌های آمریکایی‌ها در عراق شود و یا اینکه این عملیات‌ها به پایگاه‌های آمریکا در سایر کشورهای منطقه گسترش پیدا کند.
سردار حاجی‌زاده ادامه داد: با توجه به میزان عکس العمل دشمن ما پیش بینی‌های لازم را کرده بودیم و در صورت اقدام آن‌ها حتماً اقدام می‌کردیم.
سردار حاجی زاده افزود: ما در عملیات شهید سلیمانی از موشک‌هایی با برد ۵۰۰ کیلومتر استفاده کردیم؛ در این حمله از موشک فاتح ۳۱۳ و موشک‌های دوربردتری مثل قیام با ۷۰۰ کیلومتر برد بهره بردیم.
وی با بیان اینکه در این حملات نقاط هدف‌گیری شده مانند سوله‌های تعمیر و نگهداری و پشتیبانی بالگردها کاملاً منهدم شده است، گفت: در این عملیات هدف ما کشتن نظامیان نبود و به همین علت آسایشگاه‌ها را هدف نگرفتیم و ما به دنبال وارد کردن ضربه مهلک به ماشین‌های نظامی آمریکا بودیم و مرکز کنترل فرماندهی و امکانات و سرمایه‌های اصلی آن‌ها را نابود کردیم.
حاجی‌زاده با اشاره به نابودی آشیانه بالگردها و هواپیمای با سرنشین و بدون سرنشین در این عملیات گفت: مرکز فرماندهی آن‌ها نیز نابود شده است و قطعاً تلفات زیادی نیز داده‌اند. وی درباره هدف نگرفتن سایر اماکن این پایگاه گفت: هدف اصلی ما ایجاد ناامنی و وحشت در بین آن‌ها بود، ولی اگر آن‌ها ادامه می‌دادند، سایر مکان‌ها نیز هدف گرفته می‌شد. سردار حاجی‌زاده افزود: این پایگاه از راهبردی‌ترین پایگاه‌های آمریکا در عراق بود که وسعت آن شش کیلومتر در هشت کیلومتر است و آنقدر مطمئن بود که رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز به آنجا رفته بود.
وی با اشاره به ادعاهای آن‌ها در مورد بحث سپر موشکی گفت: به رغم وجود سامانه‌های ادعایی آن‌ها، همه موشک‌های ما به هدف خورد و حتی یک تیر هم به سمت موشک‌های ما شلیک نشد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه همه موشک‌های ما به هدف برخورد کرده است، گفت: جالب این جاست که آمریکایی‌ها در مقابل، حتی یک تیر هم به سمت موشک‌های ما شلیک نکردند.
سردار حاجی زاده در ادامه نشست خبری افزود: این در حالی است که آن‌ها تعداد زیادی هواپیما و تجهیزات پدافندی در اطراف پایگاه عین الاسد داشتند، اما نتوانستند با موشک‌های ما مقابله کنند.
وی با اشاره به بحث‌های گفته شده درباره اینکه آمریکایی‌ها پیش از حمله موشکی ایران پایگاه را تخلیه کرده بودند، گفت: بعد از عملیات سپاه، آمریکایی‌ها حداقل ۹ سورتی پرواز هواپیماهای سی ۱۳۰ از آنجا زخمی‌ها را به اردن و رژیم صهیونیستی تخلیه کردند که اسنادش موجود است. همچنین تعداد زیادی بالگرد شینوک زخمی‌های آمریکایی‌ها را به بیمارستان آمریکایی‌ها در بغداد منتقل کرد. فرمانده هوافضای سپاه با تاکید بر اینکه به دنبال

بعد از عملیات سپاه، آمریکایی‌ها حداقل ۹ سورتی پرواز هواپیماهای سی ۱۳۰ از آنجا زخمی‌ها را به اردن و رژیم صهیونیستی تخلیه کردند که اسنادش موجود است. همچنین تعداد زیادی بالگرد شینوک زخمی‌های آمریکایی‌ها را به بیمارستان آمریکایی‌ها در بغداد منتقل کرد.
کشتن نبودیم، گفت: با این همه می‌دانیم آمریکایی‌ها کشته‌های زیادی داده‌اند و پنتاگون و وزارت دفاع آمریکا هم اعلام کرد که در حال برآورد خسارت‌ها و شمار کشته‌ها هستند. وی تصریح کرد: اگر این دروغی که رئیس جمهور آمریکا گفت، حقیقت دارد چرا هیچ خبرنگاری را به پایگاه عین الاسد راه ندادند.
سردار حاجی زاده با بیان اینکه آمریکایی‌ها امکان پاسخ و آمادگی به این حمله را نداشتند، تاکید کرد: آن‌ها با این اظهارات تلاش کردند محترمانه از کنار این موضوع عبور کنند. آن‌ها ما را تهدید کرده و گفته بودند ۵۲ نقطه ایران را می‌زنیم، اما دیدید که این چنین نشد. وی اضافه کرد: از جنگ جهانی دوم تاکنون هیچ تیری رسماً به سمت آمریکایی‌ها و منافع آن‌ها شلیک نشده که کشوری مسئولیت آن را بپذیرد، البته اقدامات چریکی علیه آنها صورت گرفته اما اقدام رسمی بعد جنگ جهانی دوم نبوده است، ولی این تصمیمی که در کشور ما گرفته شد ثابت کرد که دوران بزن در رویی تمام شده است و این تصمیمی بود که همه در کشور و گروه‌های مقاومت درباره آن به اجماع رسیده بودند و به لطف خدا این عملیات با دقت هر چه تمام‌تر انجام شد. رهبر معظم انقلاب نیز فرموده بودند؛ اگر یکی بزنند ده تا می‌خورند و دوران بزن و در رو تمام شده است. سردار حاجی زاده تصریح کرد: به نظر می‌رسد، هم ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران، هم آمریکا و هم منطقه وارد مرحله جدیدی می‌شویم که در آینده باید ببینیم و مردم هم شاهد خواهند بود که اتفاق بزرگی خواهد افتاد. به نظر من اراده انجام این عملیات از خود آن مهم‌تر و با اهمیت تر بود. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران از حمله سایبری به سیستم ناوبری هواپیماها و پهپادهای آمریکا خبر داد و گفت: ۱۵ دقیقه بعد از عملیات یک عملیات جنگ الکترونیک بزرگ انجام شد و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا که بر فراز منطقه در حال پرواز بودن را برای لحظاتی از کنترل آنها خارج کردیم و لینک تصویری و ارتباطی آنها را از بین بردیم و این اقدام ضربه روحی بزرگی به آنها زد و همه پهپادهای آنها از کنترل خارج شد.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: ما ۱۳ موشک به سمت پایگاه‌های عراق شلیک کردیم اما برای شلیک چندصد فروند موشک در همان یکی دو ساعت اول آماده بودیم. ما فکر می‌کردیم این درگیری در صورتی که گسترش پیدا نمی‌کرد و دو طرف خویشتن داری نمی‌کردند ممکن است دو سه روز تا یک هفته در حد محدودش طول بکشد، برای همین ما برای چند هزار فروند موشک خودمان را آماده کرده بودیم. وی با بیان اینکه ما در این عملیات دنبال کشتن کسی نبودیم اما به هر حال در این عملیات ده‌ها نفر کشته شدند و تعدادی مجروح شدند که آمار آن حتماً بیرون می‌آید، اظهار داشت: اگر قرار بود دنبال کشته سازی باشیم می‌توانستیم طوری عملیات را طراحی کنیم که حداقل ۵۰۰ کشته روی دست آنها بگذاریم و اگر در گام بعدی آنها جواب می‌دادند دیگر ما شرایط مان عوض می‌شد و تکلیفی بر حفظ جان نیروهای نظامی آمریکا نداشتیم و در گام دوم و سوم ظرف ۴۸ ساعت حداقل ۵ هزار کشته روی دست آنها می‌گذاشتیم. فرمانده هوافضای سپاه درباره اینکه چرا آمریکایی‌ها وارد جنگ نشدند، گفت: آن‌ها با تبلیغات و مرعوب سازی و عملیات رسانه‌ای کارهایشان را پیش می‌برند در مقابل کشورهایی که خلع سلاح هستند حتماً با استفاده از این ماشین تبلیغاتی پیروز می‌شوند، اما در مقابل کشوری مثل ایران نمی‌توانند، زیرا جمهوری اسلامی ایران کشور بزرگی است.
وی اضافه کرد: اگر آمریکایی‌ها بخواهند اهدافی را در ایران دنبال کنند با توجه به وسعت زیاد ایران، چند صد هزار نقطه را باید بزنند که شامل پایگاه‌های نظامی و تأسیسات نفتی و اقتصادی می‌شود، اما در مقابل، آن‌ها حدود ۲۸ تا ۳۰ پایگاه در اطراف ایران دارند که در نقاطی مشخص متمرکز هستند. پایگاه‌هایی شبیه زندان که نیروهای آمریکایی‌ها در آن‌ها جمع شدند که بزرگ‌ترین آن همین عین الاسد با ۴۸ کیلومتر مربع وسعت بود، بنابراین نقاط نظامی و سرمایه انسانی آن‌ها کاملاً مشخص است از این رو ما با تعدادی محدود موشک و امکانات تهاجمی می‌توانیم آن‌ها را نابود کنیم. سردار حاجی‌زاده خطاب به مردم آمریکا تصریح کرد: مردم آمریکا هم از جان و هم از مال خودشان هزینه می‌کنند تا مقامات آمریکایی بخشی از آن را برای رقابت‌های انتخاباتی سران آمریکا و بخشی دیگر در جهت حمایت از صهیونیست‌ها هزینه شود، یعنی صهیونیست‌ها از جیب مردم آمریکا هزینه می‌کنند، اما باید بدانند این هزینه‌ها تاکنون هیچ سودی نداشته است. به نفع آنهاست که با کمترین هزینه منطقه را ترک کنند و داوطلبانه عراق، افغانستان و کشورهای عربی منطقه را ترک کنند. آنچه من از محور مقاومت و هسته‌هایی که در حال شکل گیری در منطقه است خبر دارم، آمریکایی‌ها با هزینه‌های فراوان مجبور به ترک منطقه هستند.
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در ادامه خطاب به سران کشورهای عربی گفت: شما دیدید این آمریکا بود، امریکایی که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را به عنوان نقاط حیاتی برای خودش تعریف کرده بود، به ملت‌های منطقه می گویم همانطور که پارلمان و ملت عراق تصمیم به خروج آمریکا از کشورشان گرفتند، ملت‌های کویت، قطر، عمان، افغانستان و امارات باید تصمیم به خروج آمریکا بگیرند و اگر این کار را نکنند گروه‌های مقاومت این تصمیم را خواهند گرفت و آمریکایی‌ها باید از منطقه خارج شوند. سردار امیرعلی حاجی زاده با بیان این مساله، افزود: مساله انتقام خون شهید سلیمانی و دیگر شهدای عزیز حرکتی بود که حتماً باید انجام می‌شد و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند انتقام خون شهدا، اخراج آمریکایی‌ها از منطقه خواهد بود. سردار حاجی زاده تاکید کرد: آمریکایی‌ها همان گونه که خودشان اعلام کردند، چندین روز در آماده‌باش کامل بودند و تا قبل از عملیات، نزدیک ۱۲ فروند هواپیما یعنی حدود ۷ فروند هواپیما MQ۹ که کار شناسایی و در صورت لزوم کار رزمی را انجام می‌دادند و همچنین حدود ۵ فروند هواپیمای با سرنشین نیز با نگرانی منطقه را مراقبت می‌کردند. فرمانده هوافضای سپاه با بیان اینکه البته آمریکایی‌ها در سایر پایگاه‌ها نیز به همین شکل نگران بودند، اظهار کرد: زمانی که این عملیات انجام شد من به دوستان گفتم، آمریکایی‌ها بالاخره این زایمان را انجام دادند و مقداری راحت شدند و بعد از آن هواپیماها پراکنده شده و بعد از یکی دو ساعت فرود آمدند. وی افزود: تصور ما این بود که آمریکایی‌ها گارد حمله می‌گیرند اما اینگونه نشد، آنها منتظر سیلی بودند و وقتی این سیلی را خوردند کمی آرام شدند.
فرمانده هوافضای سپاه گفت: این سیلی ایران رمز عملیات بود، اقدامات بعدی باید توسط هسته‌های مقاومت در منطقه انجام شود که می‌شود.
وی در خصوص واکنش احتمالی آمریکا بعد از مشخص شدن میزان تلفات گفت: تلفات برای ما مشخص نیست، اما برای آنها مشخص است. ما در ارتباط با دشمن بسیار بدبین هستیم و اگر آنها اقدامی داشته باشند قطعاً پاسخ ما دیگر اینگونه نخواهد بود و قطعاً پاسخ تعیین کننده‌ای خواهد بود.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در خصوص برخی اقدامات در داخل کشور برای بی اهمیت جلوه دادن پاسخ ایران به اقدام تروریستی آمریکا افزود: این عملیات، عملیات بزرگی بود و ما یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی آنها را بی خاصیت کردیم و ضربات مهلکی به آنها وارد شد. این عملیات در مقایسه با خون شهید سلیمانی و دیگر شهدا کوچک است و خون بهای شهدا اخراج آمریکا از منطقه است، اما از لحاظ نظامی یک عملیات بسیار بزرگ و پیچیده بود. 

کد مطلب: 112366
 
Share/Save/Bookmark