میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۶
 
 
اجلاس‌های مکه بدون مشارکت فعال کشورهای عربی امروز آغاز می‌شود
ناکامی زودهنگام سیاسی‌بازی سعودی
ناکامی زودهنگام سیاسی‌بازی سعودی
 

سران سعودی با اجلاس‌های مکه در حالی به دنبال نشان دادن جایگاه منطقه‌ای و البته گرفتار سازی سایر کشورهای عربی در باتلاق یمن هستند که عدم مشارکت فعال کشورهای عربی در این نشست‌ها و مخالفت‌های جهانی با جنگ یمن، عملا این نشست را به ناکامی برای سعودی مبدل کرد. 
پادشاه سعودی که در عرصه داخلی و جهانی با بحران‌های بسیاری مواجه است به دنبال آن بوده تا با برگزاری نشست‌هایی با کشورهایی به پنهان سازی این وضعیت بپردازد حال آنکه در اولین گام ناکام مانده و برخی سران عرب از مشارکت در این اجلاس‌ها خودداری کردند چنانکه، منابع آگاه در مغرب گزارش دادند، شاه این کشور در نشست سران عرب که به شکل فوق‌العاده قرار است به دعوت شاه سعودی در مکه مکرمه برگزار شود، حاضر نخواهد شد. 
بنا بر دعوت شاه سعودی قرار است سه نشست در سطح سران به صورت فوق‌العاده در مکه برگزار شود؛ نشست سران عرب، سران اسلامی و سران اعضای شورای همکاری خلیج فارس. از سوی دیگر یک رسانه نزدیک به قطر، اقدامات عربستان برای برگزاری سه اجلاس در شهر مکه مکرمه طی روزهای آتی را سیاسی بازی جدید ریاض با حرمین شریفین توصیف کرد. وبگاه خبری تحلیلی الخلیج اونلاین -نزدیک به قطر- نوشت، بار دیگر عربستان سعودی به دلیل سیاسی کردن حرمین شریفین مورد انتقاد قرار گرفته است آن هم پس از اقدامات گسترده امنیتی و تدابیر سخت برای عبور و مرور در شهر مکه مکرمه و پیرامون حرم امن الهی که همزمان با برگزاری سه اجلاس به دعوت سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در این شهر اتخاذ شده است.
شیخ عبدالرحمن السدیس، رئیس کل امور مسجد الحرام و مسجد النبی هم مسئول دفاع از رفتار مقامات سعودی شده و از زائران بیت الله الحرام خواسته است در برگزاری موفق سه اجلاس مذکور که ظرف چند روز آینده در سطح سران کشورهای اسلامی، عربی و شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌شود مشارکت کنند. یک مقام امنیتی عربستان هم از همه زائران خواسته است در این زمینه همکاری کنند. درخواست السدیس برای صدها هزار نفر از عمره‌گزارانی که از کشورهای مختلف برای زیارت مسجد الحرام آمده‌اند، تحریک آمیز بوده است. 
این نخستین بار نیست که عربستان با سیاسی کردن حرمین شریفین آنجا را صحنه برپایی کنفرانس‌ها و اختلاف‌های سیاسی کرده است و پیش‌تر هم از طریق همین مقدسات اسلامی بر کشورهای فشار آورده تا خواسته‌های آن را پیاده کنند. اتخاذ تدابیر سختگیرانه برای سفر حجاج قطری به سرزمین وحی از زمان بروز بحران خلیج فارس و محاصره قطر توسط عربستان، امارات، بحرین و مصر در ژوئن ۲۰۱۷، خود نمونه ای از نقض حقوق بشر و سیاسی کردن حج است که نهادهای بین المللی حقوق بشری و اسلامی هم با آن مخالفند.
در چالشی دیگر برای سعودی در ادامه تلاش‌ها برای مقابله با تجاوزات ریاض در یمن، یک گروه حقوق بشری در فرانسه در صدد است تا از بارگیری سلاح و مهمات در کشتی سعودی در جنوب فرانسه جلوگیری کند. بنا به گزارش شبکه «راشاتودی»، این گروه حقوق بشری موسوم به «اقدام مسیحیان برای براندازی شکنجه» (ACAT)، دادخواست قانونی خود را مطرح کرد. رئیس هیأت ملی یمن در مذاکرات از اظهارات وزیر خارجه فرانسه مبنی بر لزوم پایان دادن به جنگ یمن استقبال کرد اما گفت، حرف کافی نیست و پاریس باید در عمل نیز فروش سلاح به ائتلاف متجاوز را متوقف کند. 
اجلاس مکه با ادعای حل بحران‌های منطقه در حالی برگزار می شود که در رسوایی دیگر برای سعودی، رژیم سعودی در ادامه نقض توافق استکهلم، بار دیگر شهر الحدیده را هدف حملات خود قرار داد. طبق اعلام رسانه‌های عربی، رژیم سعودی منطقه «حیس» در الحدیده را هدف حملات خمپاره‌ای قرار داده است. پیشتر سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرده بود که سعودی‌ها تاکنون هزاران بار آتش بس الحدیده را نقض کرده اند. سعودی به دنبال بهره گیری از اجلاس‌های مکه برای توجیه کشتارهای یمن است در حالی که در هفته‌های اخیر عملیات‌های پهپادی یمنی‌ها عملا ناکامی سعودی در برابر مقاومت را به اثبات رسانده است. 

کد مطلب: 109162
 
Share/Save/Bookmark