میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
نوار پیشروی ارتش و نیروهای مردمی عراق ادامه دارد
تلعفر در آغوش آزادی
تلعفر در آغوش آزادی
 

همزمان با پیشروی ارتش و نیروهای مردمی در مناطق تحت اشغال تروریست‌ها، ریاست کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان عراق اعلام کرد که ۹۰ درصد از اراضی شهرستان تلعفر استان نینوی از چنگ داعش آزاد شده است.
«حاکم الزاملی» رئیس کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان عراق عصر دیروز اعلام کرد که ۹۰ درصد از اراضی شهرستان «تلعفر» واقع در غرب موصل از چنگ داعش بازپس گرفته شد. «عبدالرشید یارالله» فرمانده عملیات «قادمون یا تلعفر» با تاکید بر پیشروی نیروهای عراقی در تلعفر اعلام کرد که «عملیات نظامی برای آزادسازی تلعفر ادامه دارد». عملیات آزادسازی شهر تلعفر، از شهرهای بزرگ استان نینوی (به مرکزیت موصل) در شمال غرب عراق از بامداد یکشنبه ۲۰ آگوست با فرمان حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق آزاد شده است. بنابر اعلام فرماندهی عملیات مشترک عراق، بیش از نیمی از محلات «بخش» تلعفر، مرکز شهرستان تلعفر، آزاد شده و تعداد آن به ۱۶ محله رسیده است.
تلعفر یکی از بزرگ‌ترین شهرستان‌های استان نینوی است که در غرب موصل (مرکز استان) در شمال غرب عراق، واقع شده و مرکز آن، ۲۸ محله دارد.
براساس بیانیه این فرماندهی، مساحت محله‌های آزادشده، بیش از نیمی از مساحت کل بخش تلعفر است و تنها ۱۲ محله دیگر باقی مانده تا آزاد شود. وزارت دفاع عراق نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای عراقی، با گذشت کمتر از یک هفته از آغاز عملیات «قادمون یا تلعفر»، بیش از نیمی از مساحت مرکز این شهرستان را آزاد کرده‌اند. «عبدالامیر یارالله» فرماندهی حمله نظامی به تلعفر، با تشریح روند عملیات که تلویزیون رسمی عراق آن را منتشر کرد، گفت: نیروهای عراقی، از یکشنبه پیش تاکنون، ۱۶ محله مسکونی از ۲۸ محله مرکز شهرستان تلعفر را آزاد کرده‌اند.
براساس این گزارش، نام محله‌های آزادشده عبارتند از: الکفاح الجنوبی، الصناعة الجنوبیة و المعامل، المعلمین، النداء، الطلیعة (جنوب غرب)، الکفاح الشمالی، الوحدة، سعد (شمال غرب)، الجزیرة الجنوبی، الجزیرة الشمالی، الخضراء، التنک، النور ۱، النور ۲، النصر، العروبة الأولى (شرق). مناطقی که هنوز در اشغال داعش است عبارتند از: الربیع، القادسیة ۱، القادسیة ۲ (شمال غرب)، القلعة (جنوب غرب)، حسن کوی، العروبة۲، المثنى۱، المثنى۲، السلام، منطقة البواری، الصناعه الشمالیة، العسکری (شرق).
در این میان وزیران دفاع و خارجه فرانسه، صبح دیروز برای گفت‌وگو با مقامات عراقی وارد بغداد شدند.
خبر دیگر آنکه منابع آگاه نزدیک به رهبر جریان صدر عراق از سفر قریب‌الوقوع او به چند کشور اروپایی خبر دادند. منابع آگاه نزدیک به «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق، اعلام کردند که وی بزودی سفری دوره‌ای به برخی کشورهای اروپایی خواهد داشت.
این منابع در گفت‌وگو با روزنامه «الحیات» چاپ لندن اعلام کردند که وی در پاسخ به دعوت‌های رسمی از سوی فرانسه، آلمان، بلژیک و ایتالیا به این کشورها سفر خواهد کرد. براساس این گزارش، رهبر جریان صدر، اخیرا در جمع رهبران عشائر عراق اعلام کرده بود که سفرهای خارجی‌اش علیه روابط بغداد و تهران نیست. وی طی کنفرانسی خبری در دیدار با شیوخ عشائر از شهرهای مختلف عراق در منزلش در نجف اشرف، گفت که سفرش به عربستان سعودی به ضرر روابط بغداد و تهران نبوده و وی چنین قصدی نداشته است. دولت عراق نیز در جریان کلیه سفرها و دیدارهای وی در گذشته و اکنون و آینده است.
خبر دیگر آنکه تیم‌های تفحص وزارت دفاع عراق موفق شدند، دو گور جمعی شامل پیکر ۵۰۰ زندانی شیعه زندان «بادوش» را در موصل کشف کنند. تکفیری‌های داعش، این افراد را ۳ سال پیش که موصل را اشغال کردند، اعدام کرده بودند. قربانیان از زندانیان زندان «بادوش» واقع در ۲۵ کیلومتری غرب موصل هستند که داعش سه سال پیش آنها را از زندان خارج کرد و با جدا کردن شیعیان از اهل تسنن، آنها را به ضرب گلوله در چند کیلومتری بادوش، در صحرا، اعدام کرد. در یکی از این گورهای جمعی، پیکر ۳۰ تن و در دیگری ۴۷۰ نفر دفن شده بود.
زندان بادوش، بزرگترین زندان استان نینوی و دومین زندان بزرگ عراق پس از «ابوغریب» واقع در غرب بغداد است. داعش در تابستان ۲۰۱۴، زندان بادوش را تحت کنترل خود درآورده بود.
نیروهای عراقی در مارس گذشته کنترل شهر موصل را به دست گرفتند و تکفیری‌ها را از این شهر به عقب راندند. بعد از جنایت اسپایکر که طی آن ۱۷۰۰ دانشجوی افسری در استان «صلاح‌الدین» اعدام شدند، کشتار جمعی شیعیان زندان بادوش، دومین جنایت بزرگ تکفیری‌ها در عراق، ثبت شده است.

کد مطلب: 100666
 
Share/Save/Bookmark