میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۷
 
 
انتخابات ریاست جمهوری فرانسه امروز برگزار می‌شود
رقابت یازده‌ نفر بر سر کلید الیزه
رقابت یازده‌ نفر بر سر کلید الیزه
 

دور نخست انتخابات ۲۰۱۷ ریاست جمهوری فرانسه، امروز با شرکت ۱۱ نامزد برگزار می‌شود تا مشخص شود که چه کسی می‌تواند کلید کاخ الیزه را بدست آورد.
برای انتخابات پیش‌رو، ۶۶ هزار و ۵۴۶ شعبه رای‌گیری در سرزمین اصلی پیش‌بینی شده است. شعبه‌های یادشده امروز سوم اردیبهشت از ساعت ۸ صبح به وقت پاریس (۱۰:۳۰ به وقت تهران) کار رای‌گیری را آغاز می‌کنند. در شرایطی که در انتخابات پیشین ریاست جمهوری فرانسه، شعبه‌های اخذ رای تا ساعت ۱۸ فعالیت می‌کردند، در انتخابات امسال این روند تا ساعت ۱۹ به وقت محلی (۲۱:۳۰ به وقت تهران) در شهرها و تا ساعت ۲۰ به وقت پاریس (۲۲:۳۰ به وقت ایران) در کلانشهرها ادامه می‌یابد.
در مناطق خارجی (ماوراء بحار) شامل گوادلوپ، گویان، مارتینیک، سن بارسلمی، سن مارتین، سن پیر، میکلون و پولینزی که زیر حاکمیت فرانسه اداره می‌شود نیز، کار رای‌گیری دیروز آغاز شده است اما در جزیره مایوت همچون مناطق داخلی فرانسه، انتخابات روز یکشنبه سوم اردیبهشت برگزار می‌شود.
دولت فرانسه همچنین راهکارهای متعددی برای شرکت در انتخابات الکترونیکی ریاست جمهوری فرانسه در نظر گرفته است که رای‌دهندگان می‌توانند از این امکان بهره ببرند.
هیچ نتیجه‌ای جزئی یا نهایی، به جز در مورد رای ممتنع، نباید پیش از بسته شدن آخرین ایستگاه رای‌گیری در ساعت ۲۰ افشا شود. تخلف از این قانون مجازات جریمه ۷۵ هزار یورویی را به دنبال دارد. اما پیش‌بینی می‌شود که همچون روال گذشته، برخی رسانه‌های فرانسوی زبان و کشورهای اروپایی مانند سوییس و بلژیک اقدام به انتشار نتایج اولیه این انتخابات کنند. افزون بر ۵۰ هزار نیروی پلیس و ژاندارم برای تامین امنیت افزون بر ۶۷ هزار محل اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بسیج شدند.
نتایج موسسه نظرسنجی «ایپسوس» نشان می‌دهد که «امانوئل مَکرون» نامزد میانه رو از حزب «در حرکت»، با کسب ۲۴ درصد تمایل آرای فرانسوی‌ها، همچنان در صدر نظرسنجی‌های انتخابات ۲۰۱۷ ریاست جمهوری این کشور قرار دارد. در این نظرسنجی که پیش از حمله تروریستی خیابان شانزلیزه، برای رادیو و تلویزیون فرانسه انجام و روز گذشته منتشر شده است، «مارین لوپن» از حزب راست افراطی جبهه ملی با کسب ۲۲ درصد تمایل آرای فرانسوی‌ها، در رتبه دوم نظرسنجی جای گرفته است. «ژان لوک ملانشون» از حزب «فرانسه نافرمان» و «فرانسوا فیون» جمهوری‌خواه به عنوان نامزد احزاب راست و میانه نیز با کسب ۱۹ درصد تمایل فرانسوی‌ها، در جایگاه سوم این نظرسنجی ایستاده‌اند. «بنوا آمون» سوسیالیست نیز که به عنوان نامزد احزاب چپ وارد کارزار انتخابات ۲۰۱۷ ریاست جمهوری فرانسه شده است، تنها ۷.۵ درصد تمایل فرانسوی‌ها را به این جناح جلب کرده است. براساس گزارش رسانه‌های فرانسوی، ۶ نامزد باقیمانده در فهرست ۱۱ نفره نامزدهای انتخابات ۲۰۱۷ ریاست جمهوری که به دلیل محبوبیت پایین در جامعه رای‌دهندگان فرانسوی به «نامزدهای کوچک» شهرت یافته‌اند، کمتر از پنج درصد آرا را می‌توانند کسب کنند.
در این میان در ادامه انتقادها از کارنامه کاری رئیس‌جمهور فرانسه، رئیس اتحادیه کارگری فرانسه نیز در مصاحبه با یک روزنامه فرانسوی، کارنامه کاری ۵ ساله اولاند را «منفی» ارزیابی کرد.«فیلیپ مارتینز» در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی «لوموند» کارنامه کاری ۵ ساله «فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه را منفی ارزیابی و اعلام کرد: «ارزش‌های چپ‌گرایان در دوران ۵ ساله ریاست جمهوری فرانسوآ اولاند سقوط کرد.»
درپی تیراندازی تروریستی خیابان شانزه لیزه پاریس، نخست‌وزیر فرانسه نامزدهای جبهه ملی و جمهوری‌خواهان را به بهره‌برداری از این حادثه برای اهداف سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو متهم کرد. درپی این انتقادها، «فلوریان فیلیپوت» معاون دوم مارین لوپن به نمایندگی از وی در پاسخ به نخست‌وزیر فرانسه اعلام کرد: «آقای کازونوو بخاطر رفتار نسنجیده و سهل‌انگاری‌های خود باید مدت‌ها پیش استعفا می‌داد.» نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در رقابت لوپن و ماکرون در دور دوم، ماکرون با ۶۵ درصد رای پیروز می‌شود و در رقابت لوپن و فیون در دور دوم، فیون با ۵۷ درصد رای پیروز می‌شود.
شرکت‌کنندگان در جدیدترین نظرسنجی در پاسخ به اینکه تصور می‌کنند رئیس‌جمهور بعدی فرانسه چه کسی خواهد بود با ۴۸ درصد ماکرون را انتخاب کردند اما تنها ۲۶ درصد گفتند که دوست دارند او پیروز شود.

کد مطلب: 99036
 
Share/Save/Bookmark