میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۱
 
 
اعتراضات گسترده در فرانسه با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد
گاز‌اشک‌آور پاسخ به مخالفان نژادپرستی
گاز‌اشک‌آور پاسخ به مخالفان نژادپرستی
 

در ادامه اعتراضات به قانون منع فیلم گرفتن از پلیس در فرانسه، خیابان‌های پاریس و ده‌ها شهر دیگر این کشور صحنه تجمعات گسترده بود که در بسیاری از موارد به خشونت کشیده شد.
هزاران نفر روز شنبه در اعتراض به قانون امنیتی جدید فرانسه که فیلم گرفتن از ماموران پلیس را ممنوع می‌کند، در بیش از ۷۰ شهر این کشور به خیابان‌ها آمدند. سازمان‌دهندگان این تجمعات، جمعیت شرکت‌کننده را بیش از نیم میلیون نفر اعلام کرده‌اند اما وزارت کشور فرانسه اعلام کرد ۴۶ هزار نفر در پاریس و ۱۳۳ هزار نفر در سایر نقاط این کشور به اعتراض پرداختند. گروه‌های مدنی و اصحاب رسانه‌ها نگرانند که این قانون جدید مانع آزادی مطبوعات شود و باعث شود وحشیگری پلیس برملا نشده و مجازات نشود.
هنگام روز تجمعات با آرامش برگزار شد اما با رسیدن غروب درگیری‌هایی در برخی شهرها از جمله پاریس، نانت، رن، لیل، بوردو و لیون رخ داد.درگیری‌ها در پاریس از سایر شهرها شدیدتر بود و نیرویهای پلیس با گاز اشک‌آور و باتون به معترضان حمله کردند.
در میدان باستیل پاریس جمعیت عظیمی با نیروهای پلیس به جنگ خیابانی پرداختند و در برخی نقاط این شهر معترضان حریق‌های عمدی ایجاد کردند و خودروها و بانک‌ها را به آتش کشیدند.«جرالد دارمانین» وزیر کشور فرانسه اعلام کرد ۳۷ نیروی پلیس در جریان این اعتراضات زخمی شده‌اند و خشونت علیه پلیس را «غیر قابل قبول» خواند. بنابر گزارش‌ها، در این اعتراضات حداقل ۴۶ نفر بازداشت شده‌اند.این اعتراضات بعد از آن تشدید شد که ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن پلیس پاریس یک شهروند سیاه پوست را مورد ضرب و شتم قرار می‌داد.
«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه روز جمعه در واکنش به تصاویر منتشر شده از وحشیگری پلیس، گفت این تصاویر باعث شرمندگی فرانسه است.سازمان گزارشگران بدون مرز(RSF) خشونت «غیرقابل قبول» پلیس فرانسه علیه یک عکاس سوری که در جریان تظاهرات علیه قانون «امنیت عمومی» و خشونت پلیس در پاریس زخمی شده محکوم کرد.یک عکاس سوری به نام «امیر الحلبی » همکار مجله «پولکا - Polka» و خبرگزاری فرانسه که در حال پوشش درگیری‌های پلیس و معترضان در میدان «باستیل» پاریس بود زخمی شد. او به طور مستقل مشغول پوشش دادن این رویداد بود.
«کریستف دلوآر» دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز در حساب توئیتر خود در رشته توئیتی با اشاره به آسیب دیدن امیرالحلبی از ناحیه صورت به وسیله باتوم، ضمن ابراز همبستگی با او تاکید کرد: این خشونت‌های پلیس غیر قابل قبول است. امیر همانند چندین روزنامه‌نگار دیگر از سوریه برای پناهندگی به فرانسه آمد. دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز با کنایه نوشت: سرزمین حقوق بشر به جای تهدید باید از آنها محافظت کند.همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه و به گفته «دیمیتری یک- » مدیر عکاسی مجله «پولکا»، الحلبی از ناحیه بینی دچار شکستگی و همچنین آسیب در ناحیه استخوان ابرو شده است.
به نوشته روزنامه «لوریان لوژور»، الحلبی برنده چندین جایزه بین‌المللی از جمله دومین جایزه بخش «اسپات نیوز –» برای عکاسی خبری جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی است.او جنگ و ویرانی‌های شهر خود حلب را برای خبرگزاری فرانسه به طور کامل پوشش داده بود. وزارت کشور فرانسه از تظاهرات سراسری علیه قانون جدید حمایت از پلیس، نژادپرستی و خشونت‌های پلیس علیه شهروندان در روز شنبه خبر داده که اغلب این تظاهرات به درگیری با نیروهای پلیس و حمله به معترضان منجر شده است.
سرکوب این تظاهرات در حالی صورت گرفته است فرانسه و انگلیس در ادامه تلاش برای متوقف کردن حرکت پناهجویان در آبراه مانش، برای افزایش همکاری های امنیتی و کاربرد فنآوری نوین به منظور بستن این مسیر، توافقنامه تازه ای امضاء کردند. پریتی پیتل وزیر کشور انگلیس اعلام کرد که براساس این توافقنامه، شمار مأموران گشتی در مرزهای فرانسه ۲ برابر و تجهیزات تازه مانند پهپاد و رادار برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، به کار برده خواهد شد.

کد مطلب: 116281
 
Share/Save/Bookmark