میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۸
 
 
منتقدین شهرداری تهران در حال خودزنی هستند
فرار رو به جلو برای ناتوانی از مدیریت پایتخت
فرار رو به جلو برای ناتوانی از مدیریت پایتخت
 

شورای شهر تهران هنوز تشکیل نشده تمام تلاش خودش را می‌کند که قدمی که در این سال‌ها برای شهر برداشته شده را بی‌کیفیت و بی‌ثمر نشان دهد. غافل از اینکه در این ۱۲ سال به اذعان کارشناسان داخلی و خارجی اظهار کرده‌اند که تهران نزدیک به ۵۰ سال پیشرفت زیرساختی داشته و مدیریت شهری را تحسین کرده‌اند.
همین چند روز پیش بود که محمدباقر قالیباف در آیین افتتاح تقاطع غیرمسطح سه‌راه تقی‌آباد با تاکید بر تحول تهران طی ۱۲ سال اخیر گفت: واقعیت این است که دشمنان انقلاب وقتی به این شهر می‌آیند دربرگشت از تهران و تحولات آن تعریف می‌کنند و معتقدند نشانی از تحریم در این شهر دیده نمی‌شود. به عنوان مثال جک استراو وقتی از تهران بازگشت اعلام کرد که این شهر با شهری که روزگاری در آن قرارداد کذایی را بستیم کاملا متفاوت است و دچار تحول شده است.
اما مگر می‌شود؟ جک استراو ببیند و کسانی که بدون هیچ مدرکی سعی در تخریب اقدامات شهری می‌کنند، نبینند؟

چشمانی که نمی‌خواهد اقدامات شهرداری را ببیند!
فقط با یک نگاه گذرا به بوستان‌ها و فضای سبزی شهری تهران و آمارهای موجود در این رابطه یا بررسی افزایش خطوط مترو که تحول عظیمی در حمل‌ونقل عمومی ایجاد کرد. آن هم در شرایطی که دولت به تعهدات خود اصلا عمل نکرده و بدهی اش به شهرداری را پرداخت نکرده است و دیگر موارد این چنینی، همه ثمرات ۱۲ سال کار جهادی و مدیریت شبانه روزی را نشان می‌دهد.
پروژه احداث بزرگراه امام علی که اینک یکی از پرترددترین معابر شریانی شهر تهران است به نحوی که روزانه ۷۵۰ هزار تردد شهری در آن انجام می‌شود از نمونه‌های هزاران پروژه‌ای است که شهرداری تهران با همکاری شورای شهرافتخار انجام آن را داشته است.
اگر چه برگزیدگان شورای پنجم که به لیست امید اصلاح‌طلبان معروف هستند تهران را شهر سوخته یا ویرانه عنوان می‌کنند، اما گشت و گذاری از شمال تا جنوب و شرق تا غرب این کلانشهر نشان از خدمات گسترده‌ای است که در آن صورت گرفته است.

منتقدین شهرداری تهران در حال خودزنی هستند
اما این سوال مطرح است که اگر به گفته منتقدین شهرداری تهران در این مدت شهر تهران در حال سوختن بود، چرا اعضای شورای شهر فعلی مانع ویرانه و سوخته شدن آن نشده‌اند؟
مجتبی شاکری عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه منتقدین شهرداری تهران بیشتر در حال خود زنی هستند، می‌گوید: به نظر می‌رسد بیش از آنکه دوستان اصلاح‌طلبی که در چهار سال گذشته در شورای شهر فعالیت داشتند به دنبال ضربه زدن به شورای شهر وشهرداری تهران باشند به نوعی خود زنی روی آورده اند. نکات مطرح شده درخصوص شهر تهران که متاسفانه با عناوینی، چون شهر ویرانه و سوخته مطرح شده از جمله مسائلی است که اتفاقا جا دارد از همکاران اصلاح‌طلب شورای شهر پرسیده شود که آیا نکاتی که این روز‌ها به ذهن شما تبادر می‌کند در طی چهار سالی که نماینده بودید به ذهنتان خطور نکرده بود؟ آیا در طی چهار سال متوجه کاستی‌ها نبودید که حداقل در قالب تذکر، سوال یا استیضاح آن را مطرح می‌نمودید؟

چرا شما منتقدین هیچ تلاشی برای ساخت این ویرانه نکردید؟
شاکری با انتقاد از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر در عدم شفافیت سازی تهمت‌های ایراد شده، اظهار می‌دارد: متاسفانه اصلاح‌طلبان در چند سال اخیر به هر پست وجایگاهی رسیده اند چنان وانمود کرده اند که ویرانه‌ای تحویل گرفته اند و باید برای سامان بخشیدن به این ویرانه چندین برابر انرژی وزمان وهزینه صرف کنند! و در مجموع این اصلاح‌طلبان هستند که قصد اصلاح و توان آبادانی را در همه حوزه‌ها دارند! بهتر است نمایندگان شورای شهر درخصوص انفعال چهار ساله خود در برابر ویرانی‌های ایجاد شده پاسخ دهند که اگر شهر ویران شده چرا منفعلانه عمل کردید؟ شاید جالب باشد در طول چهار سال شورای شهر یک سوال از سوی آقای قناعتی و سوال دوم را آقای حافظی مطرح کردند اگر شهر ویرانه و سوخته بود آیا بسنده کردن به طرح دو سوال کافی بود؟ 

اصلاح‌طلبان و بداخلاقی سیاسی نهادینه شده در آن‌ها
بد اخلاقی سیاسی مساله مهمی است که در اصلاح‌طلبان نهادینه شده شاکری در این‌باره گفت: بیش از اینکه چنین رفتارهایی نشان از اعتراض به شهرداری تهران باشد نمایش بد اخلاقی سیاسی و بی‌انصافی و خلاف عدالت است. هنگامی که عضو شورای شهر در چهار سال که پرسیدن حق قانونی اوست یک سوال مطرح نمی‌کند آیا می‌توان تهمت‌ها و نارواگویی‌های او را در حق شهر و شهرداری جدی واز سر دلسوزی انگاشت؟
درمهمترین مساله شهر که سال گذشته اتفاق افتاد آتش گرفتن ساختمان پلاسکو بنده به آقایان است سالاری، مسجدجامعی و حکیمی‌پور گفتم شما چرا سوال مطرح نمی‌کنید اگر اطلاعات خوبی دارید و در رسانه‌ها منتشر می‌کنید آن‌ها را به گونه‌ای مطرح کنید که هم شهردار تهران مجبور به عذرخواهی شود و مجبور به پاسخگویی باشد! اگر هم شهردار نتواند پاسخگو باشد استیضاحش کنید. چرا آن‌ها چنین کاری نکردند؟ لذا به نظر می‌رسد این دوستان در حال غوغاسالاری هستند. به هر حال باید منتظر نتایج خدمات و فعالیت‌های شورای پنجم شد. هر چند با تخلفات گسترده‌ای شورای شهر را در دست گرفتند، اما صبوری می‌کنیم تا ببینیم مجموعه اصلاح‌طلبان که شهردار وشورا از خود آنهاست و اکثریت مجلس نیز با آن‌ها همسو و دولت نیز از این جناح است چه گلی بر سر شهر خواهند زد.

فرار رو به جلو برای ناتوانی از مدیریت شهر تهران
چند روز پیش بود که ناصر امانی، معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با اشاره به اینکه آقای قالیباف کاندید رقیب دولت بوده و به خاطر رقابت با دولت امروز شاهدیم که برخی کینه در دل دارند، گفت: کار در شهرداری کاری است که همه انجام داده‌اند. تمامی ۶۰ هزار نفر کارمند شهرداری را نباید لگدمال کنیم. اگر حرف از اعتدال و میانه‌روی و تعقل می‌زنید اعتدال را رعایت کنید.
معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران ادامه داد: بار‌ها شهردار تهران در جلسه با دولت اعلام کرد که مسئولیت رفع مشکلات محیط‌زیستی را برعهده‌اش بگذارند تا معضل آلودگی هوای تهران برطرف شود، حتی دولت در حضور آقای جهانگیری مصوباتی در این زمینه داشته، اما عملا هیچ اقدامی از سوی دولت انجام نشده است. سوال من این است چرا از هم‌اکنون فرار رو به جلو می‌کنید؟ اداره کردن تهران یعنی اداره کردن یک کشور بزرگ. جمعیت تهران معادل جمعیت بسیاری از کشورهای حوزه خلیج‌فارس و خاورمیانه است. مدیریت این شهر جهادی است و اراده می‌خواهد. به نظر می‌رسد از الان نگران هستید و می‌خواهید مشکلات را به گردن شهردار پیشین بیندازید.
دولت یازدهم ۴ سال است که مشکلات فعلی کشور را بر گردن دولت پیشین می‌اندازد حالا تخریب و انتقادات بی‌اساس از شهرداری تهران نیز همین ذهنیت را ایجاد می‌کند که ممکن است این رفتار‌ها به دلیل این باشد که قرار است شواری جدید ناتوانی خودش نسبت به مدیریت کردن شهر را بر گردن شهردار تهران بیاندازند و با تخریب کردن و هوچی گری، ناکارآمدی خودش را بپوشاند.(فردا)

کد مطلب: 99658
 
Share/Save/Bookmark