میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
خیانت خانوادگی عامل بحران‌های اخیر کردستان عراق ابعاد گسترده‌تری گرفت
پسران بارزانی قاچاقچیان نفت تروریست‌ها
پسران بارزانی قاچاقچیان نفت تروریست‌ها
 

خیانت‌‌های خاندان بارزانی به عراق و کردهای این سرزمین هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد یک منبع آگاه امنیتی مدعی شد که دو پسر «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان مسئول شبه‌نظامیانی هستند که نفت قاچاق شده سوریه را از تروریست‌ها می‌خرند.
به نوشته پایگاه خبری عراقی «SNG»، این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: گروه‌های کرد جدایی‌طلبی موسوم به «التایبت» که به بهانه دفاع از منطقه واقع در شمال دو ناحیه «زمار» و «ربیعة» در استان نینوا و در مجاورت سوریه می‌جنگند، تحت فرمان پسران بارزانی هستند. این مناطق به دلیل نزدیک به دو میدان نفتی «ارمیلان» و «کراتشوک» سوریه از اهمیت زیادی برای این جدایی‌طلبان برخوردارند.
مسرور و منصور بارزانی، عاملان اصلی پشت پرده خرید نفت سوریه از سازمان‌های تروریستی PKK و YPG هستند زیرا تروریست‌ها هیچ راه دیگری برای قاچاق نفت از سوریه به ترکیه ندارند. تنها گذرگاه موجود برای عبور کامیون‌ها و نفت‌کشها در نزدیکی روستای «المحمودیة» است که از زمان هدف‌گیری تانکرهای نفتی از سوی روسیه و ورود نیروهای پیشمرگه در آن تاکنون، اهالی آن، اجازه بازگشت به منازلشان را نیافته‌اند. این منبع تاکید کرد: شبه‌نظامیان تحت فرمان پسران بارزانی، علاوه بر نفت، سیگار و مشروبات الکی نیز قاچاق می‌کنند.
لازم به ذکر است خانواده بارزانی برای رسیدن به منافع اقتصادی و سیاسی به هر اقدامی از جمله خیانت به کردهای عراق پرداخته‌اند که برگزاری همه پرسی اخیر نمودی از آن است. خبر دیگر از عراق آنکه وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با رئیس منطقه کردستان اعلام کرد که نخست‌وزیر عراق را به پذیرش طرح پیشنهادی اربیل برای گفت‌وگو براساس قانون اساسی، ترغیب کرده است.
از سوی دیگر بولا طالبانی معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان عراق با اشاره با اظهارات مسعود بارزانی قبل از همه‌پرسی جدایی، گفت که وی مسئول بحران فعلی بوده و بهتر است کناره‌گیری کند. در همین حال شورای امنیت سازمان ملل در جلسه خود حول اوضاع عراق ضمن ابراز نگرانی از درگیری‌ها بین نیروهای عراقی و پیشمرگه از وحدت عراق حمایت کرد. همچنین یکی از اعضای حزب «گوران» در کردستان عراق گفت، «برهم صالح» یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها برای جانشینی «مسعود بارزانی» است.
«رؤوف عثمان» از سران حزب «گوران» کردستان عراق که از احزاب مخالف «حزب دموکرات» به ریاست مسعود بارزانی به شمار می‌رود، روز پنجشنبه گفت که برهم صالح بیش از دیگران به جانشینی بارزانی نزدیک‌تر است. عثمان به وبگاه خبری «المعلومه» عراق گفت: گروه‌ها و احزاب سیاسی کُرد، نشست‌هایشان را برای بررسی موضوع تشکیل دولت نجات ملی در مرحله آتی، ادامه می‌دهند.. افکار عمومی خواستار تغییر فراگیر در اقلیم است».
خبر دیگر آنکه دولت ترکیه از توافق با دولت عراق برای گشایش گذرگاه جدید در مرز دو کشور خبر داد. ترکیه ۴ گذرگاه مرزی زمینی با عراق دارد که از این بین یک گذرگاه «خابور» در استان شرناق و هم‌مرز با منطقه کردستان عراق، رسمی است. نخست وزیران ترکیه و عراق پیشتر از برگزاری گفت‌وگوهای دوجانبه جهت بررسی امکان گشایش گذرگاه دیگر خبر داده بودند.
از سوی دیگر «سید احمد الصافی» نماینده «آیت‌الله سیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق در خطبه‌های نماز جمعه امروز در کربلای معلی، اعلام کرد که مرجعیت عالی شیعیان از جنگ نیروهای امنیتی کشور برای آزادسازی مناطق باقی‌مانده در اشغال داعش، حمایت می‌کنند و منتظر اعلام پیروزی نهایی است.
ایشان در ادامه برای رزمندگان در حال نبرد با داعش دعا کرد و از خداوند متعال برای این رزمندگان پیروزی قریب الوقوع آرزو کرد و گفت که این مبارزان فضیلت جنگ با داعش را دارند و برخی از آنها آرزو دارند که با برادرانشان در زیارت اربعین حسینی همراه باشند اما نبرد در جبهه‌های جنگ مانع این امر شده است و ما برای آنها، ثوابی دوچندان آرزو می‌کنیم.
خبر دیگر آنکه منابع آگاه می‌گویند که بغداد تنها چند ساعت دیگر به نیروهای تحت فرمان «مسعود بارزانی» برای تحویل گذرگاه مرزی «فیشخابور» مهلت داده است. از سوی دیگر سخنگوی نیروهای الحشد الشعبی، اقدام وزارت خارجه آمریکا در تروریست خواندن معاون فرماندهی این نیروها را تعدی به یک نهاد امنیتی عراق دانست و خواستار پاسخ بغداد به واشنگتن شد.
«احمد الاسدی» سخنگوی هیأت الحشد الشعبی در گفت‌وگو با «بغداد الیوم»، اظهار داشت: این کلام وزارت خارجه آمریکا تعدی به یک نهاد امنیتی عراق به شمار می‌رود و ما منتظر پاسخ وزارت خارجه کشورمان به این تعدی هستیم... المهندس مایه افتخار و یک سمبل برای ملت عراق است.

کد مطلب: 101584
 
Share/Save/Bookmark