میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۰
 
 
ظرفیت‌هاى منحصربه‌فرد محرم و عاشورا
بخش پایانی

و این به‌خاطر ظرفیت اقناع‌کنندگى عاشورا و نهضت حسینى است که انسانهاى تحت ظلم و مستضعف جهان را امید و روحیه مى‌بخشد. نمونه بارز این نفوذ معنوى را در ملتهاى شریف اما مظلوم نیجریه و میانمار و یا هند و کشمیر و پاکستان و حتى اروپا و آفریقا و آمریکا مشاهده مى‌کنیم. این فریاد «علیکم بالصبر و الجهاد» امام حسین(ع) در صبحدم روز عاشوراى محرم ۶۱ هجرى است که در جبهه مقاومت موجى از ایستادگى و مجاهدت را علیه فتنه داعش و تکفیر و بلکه جبهه استکبار به‌راه انداخته است و به‌طور معجزه‌آسایى آخرین نفسهاى عوامل صهیونیستى و آمریکا را در سوریه، عراق، فلسطین، لبنان، یمن، بحرین و دیگر کشورهاى اسلامى مورد طمع و هدف شوم استکبار به فضل الهى در حال گرفتن است و این بهترین گواه بر پیروزى مسلم خون بر شمشیر و حق بر باطل است که در تابلو خون‌رنگ عاشورا براى همیشه زمان به زیبایى نقش و نگار یافته است.
محرم و عاشورا به‌لحاظ هنرى نیز داراى ناب‌ترین سوژه‌هاى مهربانى و عشق و حماسه و ایثار است که البته به‌صورتى کاملاً واقعى و خودجوش تجلى مى‌یابد. نمونه روشن آن گریه‌ها و اشکهایى است که بى‌اختیار از دیدگان عزاداران با معرفت بر گونه‌هایشان جارى مى‌گردد.
در میان این همه ظرفیتها و فرصتها، ظرفیت بسیج‌کنندگى کاملاً مردمى و همگرایى عاشقانه اقشار مختلف جامعه عاشورایى است که تنها از استعداد و توان محرم و عاشوراى حسینى(ع) امکان بروز و ظهور دارد. کجاى دنیا نمونه‌ى هیئتهاى خودجوش مردمى عزاى حسینى(ع) را سراغ داریم که با هزینه شخصى اما همراه با عشق و رضایت قلبى عزاداران با نظم و انسجامى مثال‌زدنى، بدون هیچ تبلیغ و ترغیب تشریفاتى شکل‌گرفته و جریان یابد.
اما افسوس که با این‌همه ظرفیتهاى نهفته در بى‌نظیرترین حماسه تاریخ، هنوز هم عاشورا غریب است و مظلوم و حرفها و پیامهاى ناگفته، فراوان دارد.
آری اگر همه ابعاد و ظرفیتهاى دانشگاه حسینى(ع) و عاشورا و نهضت کربلا براى همه آحاد مردم دنیا آشکار و جلوه واقعى آن روشن و تبیین گردد، قطعاً بشریت شاهد بزرگ‌ترین معجزه تاریخ یعنى قیام سبز مهدوى(عج) و استقرار دولت جهانى توحیدی خواهد گردید که عاشورا پیش‌نیاز و زمینه‌ساز این اتفاق عظیم و مورد انتظار است.
توجه:
۱. ضرورت محکوم نمودن و تحقیر مواضع ضدایرانى رئیس جمهور آمریکا (ترامپ) و اثبات حقانیت دیدگاه حضرت امام(ره) مبنى بر شیطان بزرگ بودن رژیم جنایت‌پیشه و سلطه‌گر آمریکا و بى‌منطقى سران این رژیم حامى تروریسم و نیز حمایت از مواضع انقلابى ریاست محترم جمهورى اسلامى ایران جناب آقاى روحانى که در ملاقاتها و سخنرانى در اجلاس سازمان ملل مطرح گردید.
۲. ملت با بصیرت ایران هوشمندتر از اینهاست که با ترفندهای قرون وسطایی و بچه‌گانه سران فتنه‌جوی آمریکا به‌ویژه ترامپ که این‌روزها تبدیل شده است به عروسکی در دست نتانیاهو و اسرائیل و عناصر نفاق که ملت ایران و امت اسلام سالهاست در آتش فتنه آنها می‌سوزند و آرامش و امنیت ملتهای منطقه و بلکه همه‌جای جهان به مخاطره انداخته‌اند، صحنه را خالی کرده و یا تحت تأثیر اراجیف و لفاظی‌های منافقانه و جاهلانه آنان قرار بگیرند.
آیا ملت ایران حامی تروریزم و عامل فتنه و ناامنی در منطقه است یا غده سرطانی امت اسلام اسرائیل و دست‌پرورده‌های جانی و وحشی نظام سلطه به‌ویژه آمریکا یعنی داعش و جریان مرموز تکفیری که این‌روزها به فضل الهی آخرین نفسهایشان را می‌کشند؟! و همچنان مورد حمایت همه‌جانبه آمریکا می‌باشند!
۳. موضوع میانمار با توجه به عمق فاجعه و مظلومیت و شرایط سخت مسلمانان روهینگیا، لازم است در صدر مباحث سیاسى خطبه‌ها در ماه محرم قرار گیرد و البته با توجه به اعلان نهادها و مراجع مربوطه، در صورت امکان تربیتى اتخاذ گردد که با تشویق و ترغیب مردم، نسبت به جمع‌آورى کمکهاى نقدى و غیرنقدى مورد نیاز نیز در مصلاهاى نمازجمعه اقدام شایسته صورت پذیرد.

نویسنده: حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده

کد مطلب: 101089
 
Share/Save/Bookmark