میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۹
 
 
خروج از سوریه و افغانستان و استعفای متیس همزمان با طرح استیضاح رئیس جمهور آمریکا اعلام شد
صف‌آرایی نظامی ترامپ مقابل کنگره
صف‌آرایی نظامی ترامپ مقابل کنگره
 

سال ۲۰۱۸ در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که تنش‌ها میان کاخ سفید و کنگره وارد ابعاد جدیدی شده بگونه‌ای که ترامپ با اجرای وعده خروج نظامیان از افغانستان و سوریه صف آرایی نظامی در برابر کنگره آغاز کرده است.
ترامپ در حالی دومین سال ریاست جمهوری‌اش را به پایان می رساند که همچنان با بحرانی به نام تقابل با ساختار درونی آمریکا مواجه است. انتخابات اخیر کنگره نیز نشان داد که وی در سال ۲۰۱۹ با چالشهای بیشتری مواجه خواهد شد که اساس آن را تقابل با کنگره بر سر طرح‌های اقتصادی و اجتماعی از جمله در حوزه مهاجرت، وضعیت اقتصادی آمریکا و نیز پرونده رسوایی‌های ترامپ تشکیل می‌دهد. با توجه به این شرایط ترامپ به دنبال حمله پیش دستانه علیه کنگره است که محور آن را تحرکات نظامی در خاورمیانه با محوریت خروج نظامیان از سوریه و افغانستان تشکیل می‌دهد. اقدامی که موجب استعفا وزیر دفاع آمریکا شد.
جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا و از نیروهای ثبات بخش کابینه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به طور ناگهانی استعفای خود را اعلام کرد و گفت ترامپ باید کسی را برای جانشینی او انتخاب کند که دیدگاه های نزدیکتری با خود داشته باشد.ماتیس یک روز پس از آن استعفا کرد که ترامپ خبر از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه داد که سبب چرخش در سیاست واشنگتن در این کشور می شود. همچنین استعفای او در روزی صورت گرفت که مقامات آمریکا از بررسی خروج گسترده نیروهای آمریکایی از جنگ طولانی مدت افغانستان از سوی ترامپ خبر دادند.
ماتیس در نامه استعفای خود نوشت: «از آنجا که شما حق دارید وزیر دفاعی داشته باشید که در ارتباط با این موضوعات و دیگر مسائل همراستایی بهتری با دیدگاه های شما داشته باشد، معتقدم برای من بهتر است که از سمت خود کناره گیری کنم.» ترامپ با اشاره به کناره گیری ماتیس از سمت خود در توئیتر گفت به زودی جانشینی برای وی انتخاب می کند.
دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی کاهش چشمگیر نیروهای آمریکایی در افغانستان است که ممکن است تا چند هفته آینده آغاز شود و به هفده سال تلاش های جنگی این کشور در افغانستان پایان دهد. گزارشها درباره این طرح تنها یک روز پس از آن منتشر می شود که دونالد ترامپ در اقدامی غیرمنتظره که بسیاری را در پنتاگون شگفت زده ساخت، دستور خروج نیروهای آمریکایی را از سوریه صادر کرد.
ترامپ اعلام کرده بود بیش از دو هزار نظامی آمریکایی را از سوریه خارج خواهد کرد ، تصمیمی که با حمایت مقامات پنتاگون یا وزارت امور خارجه آمریکا روبرو نشد. مقامات نزدیک به نخست وزیر رژیم صهیونیستی می‌گویند که نتانیاهو از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از سوریه بسیار ناراضی است اما تلاش می‌کند که این ناراحتی علنی نشود. نتانیاهو درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و همچنین «ادامه همکاری برای مقابله با ایران» با ترامپ تلفنی گفت‌وگو کرده است.
این خروج‌ها در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا در عرصه داخلی با چالشهای بسیاری مواجه است مجلس نمایندگان آمریکا لایحه بودجه موقت دولت این کشور را تصویب کرد، اما اگر سنا با این لایحه موافقت نکند، دولت آمریکا تعطیل می‌شود. در چالش دیگر برای ترامپ منابع مطلع می‌گویند تحقیقات مولر در مورد ادعای تبانی تیم انتخاباتی ترامپ با روسیه در مراحل پایانی است و ممکن است نتیجه آن دو ماه دیگر مشخص شود.
در این میان یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع میدانی گزارش کرده که نظامیان این کشور به زودی پایگاه «التنف» واقع در مثلث مرزی سوریه، اردن و عراق را ترک می‌کنند. خبرگزاری آناتولی ترکیه ادعا کرد که حدود ۱۰۰ کامیون حامل تجهیزات نظامی آمریکا از گذرگاه مرزی «سیمالکا» سوریه را به مقصد عراق ترک کردند. گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» مدعی شد که واشنگتن در منطقه هجین واقع در ریف دیرالزور یک پایگاه نظامی جدید برای نیروهای خود احداث کرده و از کردستان عراق سلاح، تجهیزات و مهمات وارد آن کرده است.

کد مطلب: 107281
 
Share/Save/Bookmark