میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۲
 
 
ناکامی کودتای عربستان و امارات در قطر

افشاگر مسائل پشت پرده خاندان آل‌سعود اعلام کرد عربستان و امارات برای برپایی کودتا در قطر برنامه‌ریزی کرده بودند، اما پس از مداخله غیرمستقیم آمریکا این توطئه به شکست روبرو شد.
مجتهد، کاربر افشاگر و منتقد معروف عربستانی، فاش کرد که عربستان و امارات برای کودتا در قطر برنامه‌ریزی کرده بودند، اما پس از مداخله آمریکا این طرح لغو شد.
وی فاش کرد در دستگاه‌های اطلاعاتی جزئیات مربوط به کودتا در قطر دست به دست می‌شود. محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان، و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، مقدمات کودتا را فراهم کرده بودند، اما پس از مداخله غیرمستقیم آمریکا مجبور شدند آن را لغو کنند. مجتهد خاطرنشان کرد بن سلمان و بن زاید با توجه به خودپسندی -که به آن مشهورند- گمان می‌کردند که مقدمه چینی‌شان به گونه ایست که مو لای درز آن نمی‌رود، اما این طرح پر از نقص و محکوم به شکست بود.
افشاگر مسائل پشت پرده خاندان آل‌سعود تاکید کرد قرار بود: این توطئه بلافاصله پس از تصمیم چشم‌پوشی از نیروهای قطر در مرز جنوبی و با بهره‌برداری از ایده بازگشت این نیروها به قطر به عنوان یک عنصر غافلگیرکننده اجرا شود. این طرح اجرا نشد. بر اساس آن، نیروهای قطر چند روز در نجران می‌ماندند. ارتباطشان با قطر قطع می‌شد.
مجتهد خاطرنشان کرد: «در آن دوران نیروهای ویژه سعودی و اماراتی با لباس مشابه نیروهای قطری به قطر اعزام می‌شدند تا این گونه وانمود شود که این نیروها همان نیروهای قطری هستند که به کشورشان بازگشته‌اند و بدین ترتیب داستان اسب تروا شبیه‌سازی شود. قرار بود همزمان با این اقدام، امارات جنگجویان مزدور شرکت بلاک واتر را از طریق دریا پیاده کند، همه مراکز مهم و حیاتی تحت کنترل درآیند و همه نیروهای قطری کنار گذاشته شوند و برای این که این ماموریت به طور طبیعی پایان یابد، قرار بود فردی از آل‌ثانی که بنا به ادعای آل‌سعود نسبت به تمیم بن حمد بن خلیفه شایستگی بیشتری برای امیر بودن دارد، گماشته شود.» وی تاکید کرد: این ایده با وجود آمادگی بسیار، پیش از اجرا و پس از دریافت نشانه‌هایی از آمریکا مبنی بر پرهیز از هرگونه اقدام بی‌پروا، لغو شد.
خبر دیگر در باب این تنشها آنکه یک منبع دیپلماتیک وابسته به دولت مستعفی یمن، اعلام کرد که مسئولان قطری از اعضای سفارت دولت مستعفی در دوحه خواسته‌اند که خاک قطر را ترک کنند.
همچنین وزیران دفاع ترکیه و آمریکا هفته آینده در اروپا دیدار و درباره اقدامات در سوریه گفت‌وگو خواهند کرد. یک مقام در ارتش ترکیه تاکید کرد: هنوز هیچ نیروی نظامی جدیدی به قطر اعزام نشده است.
همچنین البشیر رئیس‌جمهور سودان به منظور مهار بحران ایجاد شده در روابط ریاض و دوحه به عربستان سفر کرد.

کد مطلب: 99748
 
Share/Save/Bookmark