میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱
 
 
مقاومت یمن شکستی دیگر به ائتلاف آمریکایی - عربستانی تحمیل کرد
تاسیسات نفتی سعودی زیرآتش «برکان» یمنی
تاسیسات نفتی سعودی زیرآتش «برکان» یمنی
 

شکست سعودی با آن همه امکانات در برابر مقاومت یمنی‌ها همچنان ادامه دارد چنانکه یک منبع نظامی در یگان موشکی نیروهای یمنی تاکید کرد که موشک برکان شلیک شده از سوی نیروهای یمنی با دقت تمام به یک پالایشگاه نفت عربستان در استان ینبع اصابت کرده است.
جنبش انصارالله اعلام کرد با موشک بالستیک «برکان ۱»، تاسیسات نفتی را در استان ینبُع عربستان هدف قرار داده است. رسانه‌های وابسته به انصارالله تاکید کردند: این موشک با دقت بالا به هدف اصابت کرد و خسارت‌هایی برجای گذاشت. براساس اعلام جنبش انصارالله، موشک برکان ۱، نسخه توسعه یافته از موشک اسکاد ساخت روسیه است. یک منبع در یگان موشکی یمن تاکید کرد: پالایشگاه‌های نفت که در استان ینبع در غرب عربستان با موشک بالستیک هدف قرار گرفت، دومین منطقه نفتی در این کشور است.
در پی حمله موشکی ارتش یمن به پالایشگاه‌های نفت عربستان در غرب این کشور، دستیار سخنگوی ارتش یمن به رژیم سعودی درباره ادامه تجاوز به یمن هشدار داد. وی بر ضرورت بازدارندگی نظامی قوی برای جلوگیری از تجاوز به یمن تاکید کرد.
منابع سعودی به صورت غیرمستقیم اصابت موشک بالستیک «برکان اچ-۲» یمن به پالایشگاه‎های نفت عربستان در شهر ینبع را تائید کردند. مسئولان سعودی در پی شلیک موشک بالستیک «برکان اچ-۲» به پالایشگاه‌های نفتی شهر «ینبع» واقع در ساحل دریای سرخ اعلام کرد که ترانسفور ماتور برق متعلق به یکی از این تاسیسات نفتی دچار حریق شد. «عبدالقادر این خبر را حدود دو ساعت پس از شلیک موشک بالستیک «برکان اچ-۲» یمن به سمت تاسیسات نفتی شهر ینبع اعلام کرد.
خبر دیگر آنکه رئیس کمیته بین‌‌المللی صلیب سرخ همزمان با گسترش بی‌سابقه شیوع وبا در یمن، امروز در سفری پنج روزه وارد یمن شد. مسئولان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ پیش‌بینی کردند که اگر اوضاع وبا در یمن به همین شکل باشد، تعداد تلفات تا پایان سال ۲۰۱۷ به بیش از ۶۰۰ هزار نفر می‌رسد.
رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ قرار در سفر پنج روزه خود به یمن به شهرهای عدن، تعز و صنعاء برود. پیتر ماوریر بدون اشاره عوامل بروز وبا در یمن گفت: فاجعه بزرگ این است که شیوع بیماری وبا فاجعه انسانی و ساخته بشر است. این یکی از تبعات مستقیم هدف قرار گرفتن زیرساخت‌های یمن است که به دنبال آن سیستم بهداشتی نابود شد.
وی افزود: جلوگیری از مرگ و میر بیشتر در این کشور امر ممکنی است، اما محاصره کشورهای متخاصم علیه یمن کاهش یابد و اجازه ورود مواد دارویی و بهداشتی به این کشور داده شود.
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ حدود دو هفته گذشته اعلام کرده بود که هر روز ۷ هزار مورد ابتلا به وبا در یمن ثبت می‌شود. بعد از دو سال جنگ عربستان علیه یمن زیرساخت‌های بهداشتی، آب‌رسانی و فاضلاب این کشور متلاشی شد. مسئولان بهداشتی یمن می‌گویند که بیمارستان‌ها بیش از ظرفیت خود مریض دارند و کمبود شدید غذا به سوءتغذیه گسترده منجر شده که به ویژه کودکان را در برابر وبا آسیب‌پذیرتر می‌کند.
براساس اعلام صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) بیش از ۳ میلیون نفر در یمن نیز دچار «سوء تغذیه شدید» هستند.
مدیر «صندوق تعاونی برای کمک به همه جا» با اشاره به نابودی زیرساخت‌های یمن بر اثر جنگ، قحطی و انواع بیماری‌ها گفت که این وضعیت، یک شرمساری واقعی برای انسانیت است.
در ادامه هشدارها درباره وضعیت ناگوار مردم یمن در نتیجه تداوم حملات و محاصره همه جانبه آن توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، رئیس یک سازمان‌ امدادی بین‌المللی از کشورهای جهان خواسته به «این مصیبت و عذاب» پایان دهند. مدیر سازمان «صندوق تعاونی برای کمک به همه جا» ( CARE) اخیرا سفری به کشور جنگ زده یمن داشته و در بازگشت از این سفر ۵ روزه، در ژنو دفتر مرکزی سازمان، تاکید کرده که وضعیت کنونی یمن مایه «شرمساری انسانیت» است.
در همین حال رئیس‌جمهور سابق یمن ضمن تأکید بر فراهم کردن تمام تسلیحات لازم برای هواداران خود و نیز رزمندگان انصارالله برای ادامه مبارزه، خواستار آمادگی کامل برای ادامه مبارزه با تجاوز عربستان به یمن شد. علی عبدالله صالح با حضور در یکی از پادگان‌های آموزشی در جنوب صنعا به همراه "صالح الصماد"، رئیس شورای عالی سیاسی با نظامیان دیدار کرده و پایداری و استقامت آنها را در جنگ ستود و به آنها وعده داد که حکومت و متحدانش تمام تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

کد مطلب: 100189
 
Share/Save/Bookmark