میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۱
 
 
بایدن به دنبال چیست؟
رژیم صهیونیسیت پس از یازده روز کشتار و جنایت در نهایت در برابر مقاومت فلسطین با شکست مواجه شد...

رژیم صهیونیسیت پس از یازده روز کشتار و جنایت در نهایت در برابر مقاومت فلسطین با شکست مواجه شد چنانکه سران این رژیم و رسانه‌هایشان نیز به این امر اعتراف کردند. نکته قابل توجه آنکه در واکنش به این وضعیت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پایبندی واشنگتن به امنیت اسرائیل را غیر قابل تغییر خواند و اعلام کرد که حزب دموکرات ایالات متحده همچنان از اسرائیل حمایت می‌کند.ب ایدن تصریح کرد: به محمود عباس اطلاع دادم که آمریکا از کرانه باختری حمایت خواهد کرد و در تماس با ا‌سرائیلی‌ها بر ضرورت توقف درگیری‌ها در قدس تأکید کردم. در همین حال رئیس جمهور آمریکا اضافه کرده است ما برای بازسازی غزه تلاش خواهیم کرد؛ بدون اینکه حماس بتواند زرادخانه خود را از نو بسازد.وی افزوده است مهم این است که فلسطینیان در کرانه باختری در امان باشند و محمود عباس به عنوان رئیس فلسطین به رسمیت شناخته شود. رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که صلح زمانی محقق می شود که منطقه به صراحت اسرائیل را به رسمیت بشناسد. این مواضع از سوی بایدن در حالی مطرح می‌شود که در باب تحلیل این گفتارها چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه بعدی از سیاست‌ آمریکا همچنان همان اصل حمایت نظامی از رژیم صهیونیستی است چنانکه اخیرا از تصویب ۷۳۵ میلیون دلار کمک نظامی به این رژیم خبر داده است. آمریکا همچنین بر تقویت گنبد آهنین تاکید دارد. رفتاری که بیانگر ادامه حمایت آمریکا از تجاوزگری و جنایات رژیم صهیونیستی است.
دوم آنکه وی بر حمایت از محمود عباس تاکید دارد. این امر یعنی آنکه آمریکا به دنبال تقویت خط سازش، ایجاد اختلاف داخلی در فلسطین و نیز جلوگیری از برگزاری انتخابات است. به عبارتی آمریکا سیاست چند پاره سازی فلسطینی‌ها را دنبال می‌کند و تاکید وی بر کرانه باختری در چارچوب همین اختلاف افکنی است در حالی که پیروزی اخیر فلسطینی با وحدت غزه، کرانه باختری، قدس و اراضی اشغالی ۴۸ رقم خورده است.
سوم آنکه ادعای بایدن مبنی بر جلوگیری از تقویت توان نظامی حماس از یک سو بلفی سیاسی است چرا که اگر چنین توانی داشت قطعا اجرا کرده بود و از سوی دیگر بهانه‌ای برای ادامه تحریم غزه و مقاومت از سوریه و حزب‌الله گرفته تا یمن و ایران است. مجموع رفتارهایی که نتیجه آن استمرار بحران و تجاوزگری صهیونیست‌ها خواهد بود و تنها راه مقابله با آن اخراج آمریکا برای رسیدن منطقه به ثبات پایدار است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 118153
 
Share/Save/Bookmark