میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
نفس خوزستان بار دیگر به شماره افتاد؛
ابتکار به سیمرغ رسید اما به اهواز نرسید!
ابتکار به سیمرغ رسید اما به اهواز نرسید!
 

چند ساعت بعد از دست زدن و خوشحالی در جشنواره فجر خبر می‌رسد ۱۱ شهر استان خوزستان دچار گرد و غباری بی‌سابقه شده‌اند. گرد و غباری که به تعطیلی ادارات و مدارس انجامیده و گاز و آب و برق را هم قطع کرده است اما متولی مربوطه هنوز قصد سفر و بررسی اوضاع حاد خوزستان را ندارد و فکر می‌کند با نابودی داعش مشکل ریزگردها حل می‌شود، مشکل این است که این فکر را در عمل قبول ندارد و برای برطرف کردن ریزگردها بودجه می‌خواهد اما وقتی نوبت به توضیح درباره چرایی افزایش این ریزگردها می‌شود تنها عنوان می‌کند که داعش علت ریزگردهاست و این گروهک تروریستی باید نابود شود!
استاندار خوزستان با اشاره به قطع برق در ۱۱ شهر استان، گفت: با این وجود این مسأله مدیریت و مشکلی برای مردم ایجاد نشده است.
غلامرضا شریعتی افزود: رطوبت در اهواز به ۹۶ درصد رسید. رطوبت بالا و توأم با آلودگی و خاک انباشته شده از توفان و گرد و خاک هفتم بهمن بر خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق نشست و باعث شد که حالت عایق مانند در خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق، ایجاد و این ایستگاه‌ها از مدار خارج شوند.
وی افزود: ۳۵ هزار کیلومتر خطوط توزیع برق در خوزستان وجود دارد. امکان شست‌وشوی این خطوط در مدت کم از ۸ بهمن‌ماه تاکنون امکان‌پذیر نبوده است. البته در این مدت شست‌وشو و پاکسازی ایستگاه‌ها و خطوط برق انجام می‌شد اما دیروز افزایش رطوبت موجب شد تا خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق از مدار خارج شوند به طوری که از قبل از ساعت یک بامداد دیروز تقریباً تمام مناطق با قطعی برق مواجه شد.
استاندار خوزستان عنوان کرد: در ۱۰ سال گذشته در استان مه‌گرفتی همراه با گرد وخاک شدید نداشتیم. مشکلی که دیروز بوجود آمد مه‌گرفتگی و افزایش رطوبت پس از توفان گرد وخاک ۸ بهمن بود. این توفان بسیار شدید بوده است و هیچ وقت این‌ میزان گرد وخاک را تجربه نکرده بودیم. پس از آن بارندگی بسیار کم بود به طوری که جهت شست‌وشوی ایستگاه‌ها و خطوط انتقال برق کافی نبود.
شریعتی در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به شست‌وشو نشدن ایستگاه‌ها و خطوط انتقال برق تاکنون در اهواز و شهرستان‌های درگیر این مشکل می‌شود، بیان کرد: فقط ۳۵ هزار کیلومتر خطوط انتقال برق در استان وجود دارد. واقعاً امکان شست‌وشوی این حجم از آلودگی به علت نبود امکانات وجود نداشت.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت قطعی برق در اهواز و در شهرستان‌های دیگر و مشکلات ناشی از پدیده مه‌گرفتگی قابل پیش‌بینی نبود؟، گفت: وضعیت مه‌گرفتگی پیش‌بینی شده بود اما این موضوع که چه تعداد از ایستگاه‌های برق ممکن است از مدار خارج شوند قابل پیش‌بینی نبود. عمق و وسعت مشکلات ناشی از پدیده مه‌گرفتگی نظیر قطعی برق نیز پیش‌بینی نشده بود.
استاندار خوزستان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قطعی برق و آب دیروز در اهواز پیش‌بینی نشده بود؟ ‌اظهار کرد: میزان ایستگاه‌ها و خطوط انتقال برق زیاد است، بنابراین نتوانستند که از ۸ بهمن تاکنون تمام خطوط انتقال برق را شست‌وشو دهند. همچنین پیش‌بینی می‌شد که ممکن است در دیروز برق برخی مناطق قطع شود اما گستردگی این مشکل قابل پیش‌بینی نبود. به علت قطعی برق نیروگاه‌های رامین، خرمشهر، آبادان، ماهشهر و زرگان به علت نبود مصرف از مدار خارج شدند.
شریعتی با بیان اینکه مشکل قطعی برق در بامداد دیروز باعث شد که خط ۴۰۰ کیلوهرتز برق نیز در استان دچار مشکل شود، تصریح کرد: از ساعت یک بامداد درگیر این مسأله شدیم و برخی مسئولین را به محض قطعی برق فرا خواندیم. در جلسه ستاد بحران نیز تمام مسئولان مربوطه حضور داشتند و مقرر شد که به صورت ساعتی آخرین اقدامات هر دستگاه به معاونین من، منتقل و هر ساعت نیز جلسه‌ای نیز برای بررسی آخرین اقدامات صورت گرفته برگزار شود.
شریعتی با اشاره به قطعی آب در اهواز برخی شهرستان‌های استان، گفت: مقرر شده است که برای مناطق حساس نظیر بیمارستان‌ها آب توزیع شود همچنین امکانات توزیع آب نیز از شهرستان‌هایی که اکنون دارای آب هستند به اهواز و سایر شهرستان‌های فاقد آب انتقال داده می‌شود تا به توزیع آب در این شهرستان‌ها کمک شود.
وی بیان کرد: اکنون دولت جهت پیگیری این مسائل و قطعی برق در اهواز و ۱۰ شهرستان دیگر وزیر نیرو را به استان اعزام کرده و در حال حاضر وزیر نیرو جهت بررسی این وضعیت در حال سفر به استان است. در سفر هفته اخیر معاون اول ریاست جمهوری به خوزستان از آقای جهانگیری درخواست کردیم که مقره‌های برق باید به صورت "سیلیکون رابر" شوند. هر چند این موضوع هزینه نسبتاً بالایی دارد اما باید صورت بگیرد. خوشبختانه این درخواست مورد تأکید آقای جهانگیری قرار گرفت و معاون اول ریاست جمهوری به وزیر نیرو دستور دادند که مقره‌های برق خوزستان باید به صورت سیلیکون رابر شود و بدون لحاظ کردن هزینه‌ها و فایده‌های آن باید برای این اقدام برنامه‌ریزی شود.
استاندار خوزستان در ادامه گفت: مشکل قطعی برق از ساعت اولیه دیروز، آغاز و حدود ساعت چهار صبح به اوج خود رسید. از ساعت ۴.۵ نیز جهت رفع دغدغه و نگرانی مردم دستور دادند تا تمام مدارس، ادارات و دانشگاه‌ها در دو نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل اعلام شوند. هر چند نظر برخی مسئولین این بود که اعلام تصمیم‌گیری برای تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در نوبت بعدازظهر به ساعات بعدی موکول شود اما نگاه مدیریتی من این بود که مشکلی برای مردم صورت نگیرد.
شریعتی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی به موقع تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات به مردم صورت گرفته است،‌ گفت: اطلاع‌رسانی به موقع به مردم در زمینه تعطیلی مدارس و ادارات اهواز و ۱۰ شهرستان دیگر باعث شد دیروز شنبه مردم کمتر از منازل خود خارج شوند، بنابراین بی‌نظمی صورت نگرفت و شهر آرام بود. خوشبختانه این کار مدیریت شد.
این در حالی است که گزارشات از مراجعه دانش‌آموزان به مدرسه خبر می‌دهد که نشان از اطلاع‌رسانی ضعیف استانداری به دانش‌آموزان درباره تعطیلی مدارس دارد.

«ریزگردها» عامل قطعی برق، تلفن و آب در اهواز
اما نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ریزگردها را عامل قطعی برق، تلفن و آب در اهواز عنوان کرد.
جواد کاظم‌نسب الباجی درباره علت قطعی آب، برق و تلفن به طور همزمان در این شهر به ایلنا گفت: یکی از مشکلاتی که در ۱۳ سال اخیر مردم خوزستان و همچنین اهواز با آن درگیر هستند؛ موضوع ریزگردها است. این ریزگردها که در هوا معلق هستند بعد از چسبیدن به تاسیسات نیروگاه‌های برق باعث از کار افتادگی آنها می‌شود و این موضوع عامل قطعی برق است.
وی همچنین درخصوص قطعی آب و تلفن افزود: وقتی نیروگاه‌های برق از کار می‌افتند؛ ما با قطعی تلفن و همچنین از کار افتادن تاسیسات تصفیه‌خانه‌های آب روبه‌رو هستیم و این مشکلات باعث شده است تا علاوه بر به وجود آمدن بیماری‌های تنفسی، زندگی برای شهروندان اهوازی دشوارتر شود.
وی عدم خریداری دستگاهای شست وشوی تاسیسات برقی را از علل بی‌توجهی مسئولان به وضعیت اهواز خواند و خاطرنشان کرد: کم‌‌لطفی مسئولان باعث شد تا دستگاه‌های شست‌وشوی تاسیسات برقی شهر اهواز خریداری نشود و به رغم تلاش‌های بسیار و همچنین پیگیری‌های سریالی همچنان ما از وجود این دستگاه‌های شست‌وشو بی‌بهره باشیم.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در ادامه به پیگیری‌های صورت گرفته در این زمینه اشاره کرد و گفت: در تاریخ هشتم و نهم ماه جاری این مشکلی برای اهوازی‌ها پیش آمده بود و ما این موضوع را به وزرا تذکر دادیم ولی همچنان وضعیت مردم اهواز در هاله‌ای از ابهام وجود دارد. مسئولان حتی نتوانستند یک دستگاه مولد برق برای تصفیه‌خانه‌‌های آب شهر اهواز تهیه کنند تا در صورتی که برق قطع می‌شود، این مولدها بتوانند برق تصفیه‌خانه‌ها را تامین کنند. امیدواریم تا مشکلات ریزگردها و همچنین قطعی آب،‌ برق و تلفن اهواز هر چه سریع‌تر حل شود.
حال باید دید قرار است خانم ابتکار به نمایندگی از دولت برای استان خوزستان کاری کند یا همچنان ترجیح می‌دهد علی‌رغم اوضاع بحرانی آلودگی هوا و وجود ریزگرد در کشور به کارهای غیرتخصصی و مصاحبه‌های سیاسی بپردازد و صدای مردمی را که به وضوح به سیاستهایش در کنترل آلودگی و ریزگردها اعتراض دارند نادیده گرفته و وقتی یکی از میان مردم داد می‌زند اگر نمی‌توانید کاری کنید استعفا دهید، به جای عذرخواهی و دلجویی به این فرد با کنایه بگوید: «منتظر بودم شما بگویید!» پرواضح است که با این رویه نمی‌شود خدمتگزاری مردم را داشت.
با وجودی که سفر اخیر ابتکار به خوزستان به دلیل حجم و مدت حضور ریزگردها در این استان با انتقادهای گسترده مردمی رو‌به‌رو بوده و کلیپی از فریاد زن میانسالی که به ابتکار می‌گوید «به آقای روحانی بگید اگر وضع به همین منوال باشد منتظر رای استان خوزستان نباشد» اما انگار هیچ اعتراض و دلخوری و حتی تهدید به رای ندادن نیز نمی‌تواند به تیم محیط‌زیست تلنگر بزند و آنها را وادارد حتی اگر نمی‌توانند کاری کنند کمترین کار ممکن را که حضور و همدلی از نزدیک است پیشه خود سازند و یا به دلسوزانی که می‌گویند طرح‌هایی برای مهار این پدیده نامیمون دارند اجازه حضور در عرصه را دهند، اگر این اتفاقات رخ ندهد و مردم خوزستان از عملکرد ضعیف و عدم حضور همیشگی مسئولان دلسرد و دلزده شوند اعتمادشان از این افراد سلب و شاید روزی برسد که مسئولان توضیح قانع‌کننده‌ای هم داشته باشند اما گوش شنوایی برای شنیدن این صحبت‌ها وجود نداشته باشد چراکه به وضوح می‌بینند که اکنون که به ریزگردها دچار شده‌اند مسئول محیط‌زیست سرگرم فستیوال فجر و مصاحبه‌های سیاسی و گاهی جشن تالاب!! است و طرح‌هایی درباره مدارس محیط‌زیست و برگزاری فیلم سبز دارد حتی برای چکی که پسرش دارد عکس‌العمل نشان می‌دهد اما به مردم مظلوم خوزستان اعتنایی نداشته و پای درد و دلشان نمی‌نشیند.

مائده شیرپور

کد مطلب: 98505
 
Share/Save/Bookmark