میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
گروه‌های مقاومت به شهادت ۶ فلسطینی در تجاوز ارتش صهیونیستی به غزه واکنش نشان دادند
پایان آتش‌بس با اسرائیل
پایان آتش‌بس با اسرائیل
 

گروه‌های مختلف فلسطینی، حمله رژیم صهیونیستی به منطقه‌ای در مرز غزه را محکوم کردند و افزودند حق پاسخگویی در زمان مناسب را برای خود محفوظ می‌دانند و در همین حال جهاد اسلامی از پایان آتش‌بس با این رژیم گفت.
رژیم صهیونیستی در تازه‌ترین جنایت خود یکی از تونل‌های جهاد اسلامی فلسطین در نزدیکی پایگاه نظامی «کیسوفیم» در مرز غزه با فلسطین اشغالی را بمباران کرد؛ در این جنایت ۷ تن از اعضای «سرایا القدس» شاخه نظامی جهاد اسلامی به علاوه ۲ تن از اعضای گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس به شهادت رسیدند و نزدیک به ۱۵ تن دیگر زخمی شدند. یکی از شهدای این جنایت، «عرفات ابومرشد» فرمانده سرایاالقدس در منطقه «الوسطی» غزه و معاون وی «حسن ابو حسنین» بود.
«اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد افراد داخل تونل بر اثر استنشاق گاز سمی به شهادت رسیده یا زخمی شده‌اند؛ وی افزود رژیم صهیونیستی یک منطقه انباشته از بارود و گاز سمی را هدف قرار گرفته و به همین دلیل تعداد شهدا و مجروهان افزایش یافته است.
براساس گزارش شبکه «المیادین»، همزمان با خبر رسانه‌های اسرائیلی مبنی بر اینکه تل‌آویو از طریق اطلاعات مصر به حماس پیام داده به دنبال جنگ نیست؛ جهاد اسلامی در میان اعضای خود اعلام آماده‌باش کرد. درپی این اتفاق، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس در تماسی تلفنی با «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل جهاد اسلامی با این جنبش اعلام همبستگی کامل کرد. هنیه گفت شهادت اعضای شاخه‌های نظامی جهاد اسلامی و حماس تأکیدی بر وحدت مسیر و هدف تا رسیدن به آزادی نهایی است.
«سرایا‌القدس» شاخه نظامی جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه ضمن اعلام نام ۷ شهید عضو این گروه، اعلام کرد خون‌های شهدای پایمال نخواهد شد و تمامی گزینه‌ها روی میز است.
حماس نیز ضمن اعلام این جنایت اعلام کرد اینها تلاش ناامیدانه برای تخریب تلاش‌ها جهت بازگرداندن وحدت فلسطینی است. «طلال ابوظریفه» عضو دفتر سیاسی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین اعلام کرد تمامی تبعات این موضوع برعهده رژیم صهیونیستی است. دفتر سیاسی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین نیز تأکید کرد هدف قرار دادن زیرساخت‌های مقاومت «مردود» است. این گروه سپس خواستار برگزاری جلسه فوری فرماندهان شاخه‌های نظامی جنبش‌های فلسطینی برای بحث درباره این جمله شد.
جمیـــل مزهــر مسئول جبهه مردمی برای آزادی فلسطین در نوار غزه نیز اعلام کرد: این وضعیت ، برگزاری یک نشست فوری میان گروه‌های فلسطینی برای بررسی موضوع، راهکارهای پاسخ و گام‌های مطلوب برای پاسخگویی را می‌طلبد. کمیته‌های مقاومت فلسطین، هدف قرار دادن تونل مقاومت را جنایتی خصمانه توصیف کرد و گفت مقاومت حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دارد.
خبر دیگر از فلسطین آنکه در ادامه جنایات صهیونیست‌ها موجب شده سه هفته از توافق فتح و حماس بر سر واگذاری کنترل نوار غزه به تشکیلات خودگردان می‌گذرد اما محمود عباس هنوز به وعده خود برای تامین برق مردم عمل نکرده است. جریان الکتریسیته همچنان در نوار غزه جیره بندی می‌شود و ساکنان تنها چهار ساعت در هر روز برق دارند. اسرائیل به درخواست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین توافق کرد تامین برق نوار غزه را در ماه ژوئن کاهش دهد.
محمود عباس از این شیوه استفاده کرده تا جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس را وادار به گفت‌وگو کند. جلال القاضی از کارکنان شرکت برق غزه گفت: « شغل بسیار بدی داریم. یکبار خانمی جوان به من التماس می‌کرد برق را قطع نکنم. خیلی خجالت زده شدم. با رئیسم تماس گرفتم اما او تاکید کرد برق را قطع کن. رفتم کارم را انجام دهم. دیدم پنج مرد جوان با چاقو و چماق سر راهم ایستاده‌اند و شروع به دعوی کردند. مجبور شدیم فرار کنیم. برق را قطع نکردیم.»
خبر دیگر آنکه صهیونیست‌ها، یک جوان فلسطینی را به اتهام تلاش برای انجام عملیات استشهادی در نزدیکی رام‌الله با گلوله هدف قرار دادند و به شهادت رساندند. صهیونیست‌ها مدعی شده‌اند این جوان قصد داشته با خودرو، نظامیان اسرائیلی را در ورودی شهرک اسرائیلی «حلمیش» زیر بگیرد. جوان فلسطینی مذکور در این تیراندازی به شهادت رسید. از سوی دیگر وزیر امور قدس در اراضی اشغالی طرحی را برای اخراج بیش از ۱۰۰ هزار فلسطینی از این شهر ارائه کرده است.
زئیو الکین، وزیر کابینه نتانیاهو در امور قدس طرحی را برای اخراج بیش از ۱۰۰ هزار فلسطینی از منطقه تحت اختیار شهرداری قدس ارائه کرده که به نظر تحلیلگران بین‌المللی خطرناک‌ترین طرح است.

کد مطلب: 101656
 
Share/Save/Bookmark