میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۳
 
 
راه بی راه نشود
انجام تحولات بزرگ همواره نیازمند دو اصل پیش زمینه‌‌ها و اقدامات تکمیلی است تا مانع از ایجاد تبعات منفی چنین طرح‌هایی این گردد...

انجام تحولات بزرگ همواره نیازمند دو اصل پیش زمینه‌‌ها و اقدامات تکمیلی است تا مانع از ایجاد تبعات منفی چنین طرح‌هایی این گردد. اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه به عنوان کانون تحولات و پشتوانه اصلی طرح‌‌های اجرایی اصلی مهم و ضروری است چنانکه امام خمینی(ره) همواره تاکید کرده اند که مردم پشتوانه نظام هستند و حضور مردم صحنه است که انقلاب را حفظ می‌کند. در کنار این آگاهی بخشی، اصل مهم دیگر اجرای مکمل‌‌های همه جانبه برای به حداقل رساندن تبعات طرح‌‌های بزرگ تاثیرگذار بر معیشت مردم است تا از یک سو آرامش خاطر مردم فراهم شود و هم از پیامدهای بیرونی و غیرمنتظره جلوگیری گردد.
نگاهی به روند تحولات نشان می‌دهد که این اصول هر زمان از سوی دولتها مورد توجه بوده، طرح‌‌ها به درستی اجرا شده و هر زمان که این اصول چندان لحاظ نشده است کشور با چالشهایی مواجه شده به ویژه اینکه اگر این طرح‌‌ها دارای ابعاد اقتصادی بوده است. نکته مهم آن است که کشورهایی مانند ایران که دارای جایگاه ویژه در عرصه منطقه ای و جهانی هستند صرفا با تبعات درونی مواجه نمی‌شوند بلکه باید منتظر تبعات بیرونی نیز باشند به ویژه اینکه مجموعه‌‌ای از جریان‌‌های ضدانقلاب، ارتجاع عربی، صهیونیستی ، آمریکا و شرکای اروپایی آن همواره به دنبال موج سواری بر چالشها و نابسامانی‌‌های داخلی ایران بوده و هستند.
با توجه به این شرایط در اجرای طرح‌‌هایی مانند اصلاح قیمت بنزین در کنار توجه به مطالبات مردمی و اطلاع رسانی دقیق، توجه به عدم سوء استفاده بیرونی از این شرایط امری ضروری است. تجربه نشان داده که عاملان تحریم ایران همواره بر آن بوده اند تا تغییرات اقتصادی در ایران را نشانه تاثیرگذاری تحریم‌‌ها عنوان و با این ادعا نیز به استمرار و تشدید تحریم‌‌ها بپردازند چنانکه اکنون نیز این رویه را در ابعاد مختلف می‌توان مشاهده کرد. نکته دیگر تحرکات آنها برای موج سواری به اعتراض‌‌ها و مطالبات مردمی برای ایجاد فضای آشوب و ناآرامی است چنانکه در همین مسائل اخیر نیز آمریکایی‌‌ها در ارشدترین مقام به موضع گیری و حمایت از آشوب پرداخته اند که عملا طرحی برای به انحراف کشاندن اعتراف‌‌های مسالمت آمیز مردمی است. اعتراض‌‌های آرام و منطقی که نظام نیز آن را حق مردم دانسته و حساب مردم معترض و مطالبه گر را همواره از آشوب گران جدا کرده حال آنکه محافل رسانه ای و بنگاه‌‌های رسانه ای غرب همچون بی.بی.سی سعی در یکسان نشان دادن این دو طیف و تحریک و به تبدیل مطالبات آرام به آشوب را پیگیری می‌کنند. نکته مهم دیگر آنکه غرب همواره تلاش داشته تا به تضعیف جایگاه منطقه ای و جهانی ایران پرداخته و از ایران به عنوان یک مقاومت ناکام یاد نماید چنانکه چالشهای اقتصادی کشور را پیامد مقاومت و نشانه ای بر ناتوانی جمهوری اسلامی برای مقابله با تحرکات غرب عنوان می‌کند و اکنون نیز تلاش دارد تا همین سیاست را تکرار و با ونزوئلایی خواندن ایران به شبیه سازی آن پرداخته تا از استمرار الگو بودن ایران جلوگیری و مقاومت را الگوی شکست خورده معرفی نماید. با توجه به آنچه ذکر شد حال این سوال مطرح است که چگونه می‌توان با این مباحث مقابله کرد.؟ اصلی ترین مولفه همواره اصل اتحاد و یکپارچگی ملی بوده و هست. مولفه ای که راهکار آن تحقق عملی وعده‌‌های دولتمردان و پیگیری مطالبات مردمی است. توجه به مباحث اقتصادی و نیز استمرار روند مبارزه با مفاسد اقتصادی رکن اصلی این همگرایی و اعتمادسازی سراسری را به همراه دارد. شرایط ایجاد شده به واسطه اصلاح قیمت بنزین نباید مساله مبارزه با مفاسد را به حاشیه مبدل سازد و محفل امنی برای مفسدان اقتصادی ایجاد نماید.
نکته مهم آن است که غرب اکنون با شرایط پیش آمده، چالش‌های اقتصادی و نابسامانی امنیتی برای جمهوری اسلامی را در سر دارد و به دنبال گرفتار سازی ایران در بی‌راه‌های تحمیلی است که راهکار مقابله با آن نیز استمرار گام‌های تعلیق تعهدات برجامی در برابر بی تعهدی غرب و نیز عدم گره زدن رفع چالشهای اقتصادی به برجام و مباحثی چون پیوستن به اف.ای.تی.اف است. در طول ۴ سال اجرای برجام متاسفانه، حل بسیاری از مشکلات کشور به برجام و یا پیوستن به کنوانسیون‌‌هایی چون اف.ای.تی.اف گره زده شد که نتیجه آن چالشهای اقتصادی بسیاری برای کشور بوده است. اکنون نیز این سناریو وجود دارد که غرب در کنار دخالت‌‌ها برای به آشوب کشاندن کشور، به دنبال القای لزوم اجرای برجام و اف.ای.تی.اف و تن دادن به خواسته‌های آمریکا و اروپا، به عنوان حلال مشکلات اقتصادی باشد که مقابله با این روندها با استمرار گام‌‌های تعلیق تعهدات برجام و عدم پیوستن به این کنوانسیون‌‌های تحمیلی، راهکار تحقق این مهم است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 111655
 
Share/Save/Bookmark