میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۶
 
 
افغانستان همچنان تاوان اشغالگران را می‌پردازد
۶۳ غیرنظامی قربانی آزمایش تسلیحات جدید آمریکا
۶۳ غیرنظامی قربانی آزمایش تسلیحات جدید آمریکا
 

منابع محلی افغانستان اعلام کردند که نیروهای آمریکایی با استفاده از تسلیحات جدید به شهرستان «چهاردره» در ولایت قندوز در شمال افغانستان حمله کردند که در نتیجه ۶۳ غیرنظامی و تعدادی از اعضای طالبان کشته شدند.
منابع محلی و از شاهدان حمله نیروهای آمریکایی در شهرستان «چاردره» ولایت قندوز در شمال افغانستان اعلام کردند که نیروهای خارجی با استفاده از تسلیحات جدید این حملات را انجام دادند. شاهدان این حملات تصریح کردند یک هواپیمای غول‌پیکر از منطقه «اوربتلاقی»، مناطق اطراف را تا فاصله ۵۰ کیلومتری هدف قرار داده است.
به گفته منابع محلی در این حملات که سه شب متوالی ادامه داشت دست‌کم ۶۳ غیرنظامی و ۱۴ نفر از افراد طالبان کشته شده‌اند. از سوی دیگر ساکنان محلی افزودند حملات هوایی آمریکا به شهرستان چهاردره به قدری قدرتمند بوده است که شیشه‌های ساختمان‌های مرکز این ولایت نیز از آن متاثر شده است. به گفته منابع محلی، این حملات نسبت به درگیری‌های مشابه در سال ۲۰۱۵ هنگامی که افغان‌ها و نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به مدت دو هفته داخل شهر قندوز با طالبان می‌جنگیدند نیز شدیدتر بوده است. فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی این نیروها به قندوز را رد کرده است.
نیروهای آمریکایی سال گذشته نیز ده‌ها غیرنظامی افغان را در انتقام کشته شدن یک سرباز آمریکایی در درگیری با طالبان هدف حملات هوایی قرار دادند. با این حال «خوش محمد نصرت‌یار» عضو شورای ولایتی قندوز نیز کشته شدن دست‌کم ۵۵ غیرنظامی افغان را در حملات هوایی آمریکا به شهرستان چاردره را تایید کرده است.
جالب توجه آنکه ارتش آمریکا در کابل طی بیانیه‌ای اعلام کرد، در تحقیقات آمریکا درخصوص گزارش‌های منتشر شده مبنی بر کشته شدن دست‌کم ۱۳ غیرنظامی در هفته گذشته، طی عملیاتی در شهر قندوز افغانستان، مدرکی برای اثبات تلفات غیرنظامیان یافت نشد. در این بیانیه آمده است: نیروهای آمریکا-افغانستان (USFOR-A) ادعای تلفات غیرنظامیان در استان قندوز طی روزهای ۳ و ۴ نوامبر را بازرسی کردند؛ هیچ مدرکی مبنی بر کشته شدن غیرنظامیان یافت نشد.
این در حالی است که مقامات ناحیه چهاردره در خارج شهر قندوز اظهار کردند که طی حملات هوایی آمریکا در این منطقه، ۱۳ تن در دو روستا کشته شده‌اند. این در حالی است که برخی گزارش‌ها از کشته شدن ۶۵ تن خبر می‌دهند. با این وجود، سایر مقامات کشوری و نظامی افغانستان این گزارش‌ها را تکذیب کرده و گفته‌اند که پیش از آغاز عملیات مشترک، غیرنظامیان از این منطقه تخلیه شده بودند. آنان همچنین اظهار کردند، طی این عملیات، ده‌ها تن از شبه‌نظامیان طالبان کشته شده‌اند.
در بیانیه آمریکا آمده است: همانگونه که مورد تایید عمر خیل، فرماندار قندوز و دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان است، ما انجام عملیات در این منطقه و کشته شدن تعداد زیادی از نیروهای دشمن را تایید می‌کنیم. تحقیقات نیروهای آمریکا-افغانستان درخصوص این پرونده به طور مستقل صورت گرفت و به این نتیجه رسید که هیچ تلفات غیرنظامی طی این عملیات رخ نداده است؛ به ویژه آنکه هیچ بیمارستان یا درمانگاهی در این منطقه، به درمان فردی با جراحات ناشی از درگیری مسلحانه اشاره‌ای نکرده است. با افزایش حملات هوایی از جانب آمریکا برای مبارزه با طالبان که به عنوان بخشی از یک سیاست قدرتمند با هدف شکستن بن‌بست نیروهای شبه‌نظامی صورت می‌گیرد، مساله تلفات غیرنظامیان با حساسیت بیشتری مواجه شده‌ است. آمار و ارقام ماه گذشته سازمان ملل حاکی از رشد ۵۲ درصدی تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی در ۹ ماه نخست سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته است. این آمار در سال گذشته ۲۰۵ نفر بوده و در سال‌جاری به ۲۶۱ تن افزایش یافته است.
خبر دیگر آنکه دبیر کل ناتو اعلام کرد که این سازمان در نظر دارد شمار نظامیان خود در افغانستان را به حدود ۳ هزار نفر برساند. «ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که این سازمان شمار نظامیان خود در افغانستان را به حدود ۳ هزار نفر می‌رساند. خبر دیگر آنکه مقامات افغان اعلام کردند که با کشته شدن افراد وابسته به داعش در حمله به ساختمان تلویزیون شمشاد در کابل درگیری‌ها پایان یافته است.
«نجیب دانش» سخنگوی وزارت کشور افغانستان کشته شدن مهاجمان مسلح و تصفیه ساختمان تلویزیون شمشماد از سوی نیروهای امنیتی افغان را تایید کرد. وی آماری از تلفات این حمله ارائه نکرد اما از کشته شدن دو محافظ امنیتی این شبکه تلویزیون خبر داد. مهاجمان مسلح وابسته به داعش پس از حمله انتحاری وارد ساختمان تلویزیون شمشماد در شهر کابل شدند و به سوی کارمندان این شبکه آتش گشودند. «طایر زلاند» مدیر مسئول این تلویزیون گفت که پس از انفجار در ورودی ساختمان این تلویزیون، کارمندان از محل کارشان به بیرون انتقال یافتند.اما یکی از کارمندان این تلویزیون اظهار داشت در این حمله ۲۰ نفر از کارمندان این تلویزیون زخمی و دو محافظ امنیتی این شبکه تلویزیونی نیز کشته‌ شده‌اند. همچنین دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان گزارش که در یک سال ۴۲ حمله به علما و اماکن مذهبی در افغانستان صورت گرفته که منجر به کشته شدن ۲۶۱ نفر و زخمی شدن ۵۷۲ نفر شده است.
از اول ژانویه سال ۲۰۱۶، ۴۲ حمله به اماکن مذهبی و علما انجام شده است که بر اثر آن ۲۶۱ نفر کشته و ۵۷۲ نفر دیگر زخمی شدند. از سوی دیگر نیز از آغاز سال ۲۰۱۶ شمار شهدا و مجروحان حمله به اماکن مذهبی بیش از دو برابر مجموع قربانیان بر اثر اینگونه حملات از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ بوده است. گفتنی است که پس از آغاز فعالیت افراد وابسته به داعش در افغانستان اماکن مذهبی بارها هدف حملات تروریستی قرار گرفته و از آغاز سال گذشته میلادی تاکنون حملات متعددی اشخاص و اماکن مذهبی را هدف قرار داده است. در آذرماه سال گذشته هنوز چیزی از حمله تروریستی به عزاداران اربعین حسینی(ع) در مسجد باقرالعلوم شهر کابل نگذشته بود که تروریست‌ها به نمازگزاران مسجد رضائیه در شهر هرات حمله کردند. حمله به مسجد باقرالعلوم ۲۷ نفر شهید و بیش از ۳۵ زخمی بر جا گذاشت؛ از سوی حمله به مسجد رضائیه نیز سبب شهادت چهار نمازگزار شد.

کد مطلب: 101755
 
Share/Save/Bookmark