میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
تنها سؤال فرهنگی در نشست خبری رئیس دولت بی‌جواب ماند
آیا وزیر فرهنگ‌ دولت دوازدهم باز هم امنیتی است؟
آیا وزیر فرهنگ‌ دولت دوازدهم باز هم امنیتی است؟
 

دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری با همه حاشیه‌ها و روزهای شیرین و تلخش تمام شد. حسن روحانی توانست با رأی مردم،‌ رئیس دولت دوازدهم شود.
روز دوشنبه اولین نشست خبری روحانی پس از برگزاری انتخابات باشکوه ۲۹ اردیبهشت برگزار شد. ۲۷ خبرنگار مقابل روحانی ایستادند و سؤال‌هایشان را پرسیدند.
سؤال‌های متعددی درباره وضعیت عربستان، سفر ترامپ، برجام، فعالیت‌های موشکی، تحولات منطقه، حقوق شهروندی و ... پرسیده شد. روحانی به همه آنها پاسخ داد اما نوع بیانش با آخرین هفته برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کاملاً متفاوت بود. دوباره خط‌قرمزها سر جایش برگشته بود؛ اما این بار خبرنگارها بودند که سؤال‌هایشان را بدون هیچ ممیزی پرسیدند.
سهم فرهنگ و هنر از نشست خبری رئیس دولت فقط یک سؤال بود. خبرنگار روزنامه صبا جزو آخرین نفراتی بود که پشت تریبون رفت. او به استقبال هنرمندان از کاندیداتوری روحانی اشاره کرد و پرسید: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت بعد از میان چه قشری انتخاب خواهد شد؟ آیا وزیر از میان هنرمندان انتخاب می‌شود و یا باز هم یک شخصیت امنیتی - سیاسی است، البته با احترام به آقای صالحی‌امیری؟!
سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ردیف اول صندلی‌ها و درست مقابل روحانی نشسته بود. جمعیت حاضر و حتی وزرای دولت با این سؤال خبرنگار حسابی خندیدند اما صالحی‌امیری بیشتر از همه برافروخت، رنگ و رویش عوض شد و داخل صندلی فرو رفت.
وزیر ارشاد هنوز از حاشیه روزهای گذشته‌‌ و واکنش هنرمندان رها نشده است که دوباره با اتفاقی جدید مواجه می‌شود. او در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی، وزرا، رئیس دولت و از آنتن زنده صداوسیمای ملی عنصری امنیتی - سیاسی خطاب می‌شود که حالا متصدی فرهنگ کشور است. سید رضا صالحی‌امیری در گذشته مدیرکل اطلاعات استان خوزستان بوده است. او در خوزستان نیز دوران پرحاشیه‌ای را سپری کرده است.
روحانی پاسخ به سؤال دوم خبرنگار درباره وضعیت موسیقی و سینما را بهانه کرد تا از پاسخ به سؤال اصلی درباره کابینه‌اش رها شود. او پاسخی به این پرسش اساسی نداد.
دولت یازدهم در ابتدا علی جنتی و سپس رضا صالحی‌امیری را برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد برگزید درحالی که جدی‌ترین سابقه کاری هر دو در اجرای مأموریت‌های امنیتی اطلاعاتی بوده است. این مسئله یکی از چالش‌های هنرمندان با دولت بوده است چراکه نوع نگاه دولت به فرهنگ و هنر، جدا از انتخاب وزیر نیست. کارشناسان معتقدند که انتخاب وزیر امنیتی اطلاعاتی برای فرهنگ و هنر نشان‌دهنده هراس دولت از جریان آزاد هنری کشور است چون با وجود مدیران هنرمند و هنرمندان مدیر در کشور، تصدی امنیتی اطلاعاتی‌ها بر فرهنگ و هنر توجیه دیگری ندارد.
هرچند سؤال فرهنگی خبرنگار روزنامه صبا با خنده حضار و حتی رئیس دولت مواجه شد اما در این چهار سال هیچ‌کس نتوانسته پاسخی برای این سؤال پیدا کند که چرا دولت یازدهم برای تصدی مناسبات فرهنگی کشور به هنرمندان اعتماد نمی‌کند؟

کد مطلب: 99405
 
Share/Save/Bookmark