میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۱۵
 
 
آتش‌بس موقت فاز جدید حمایت از جنایات سعودی است
طرح آمریکا برای تشدید محاصره میلیون‌ها قحطی‌زده یمنی
طرح آمریکا برای تشدید محاصره میلیون‌ها قحطی‌زده یمنی
 

همزمان با پیش روی ارتش و نیروهای مردمی یمن به مارب و نزدیک شدن شکست سعودی، آمریکا و اروپا تحرکات جدیدی برای کمک به سعودی و تشدید محاصره یمن قحطی زده آغاز کرده‌اند چنانکه رئیس هیئت ملی یمن تاکید کرده است پیشنهاد فرستاده آمریکا به یمن توطئه‌ای برای قرار دادن یمن در مرحله‌ای خطرناک‌تر از چیزی است که اکنون در آن قرار دارد.
اقدام آمریکایی‌ها مبنی بر طرح آتش بس موقت در حالی که همچنان محاصره یمن ادامه دارد و سعودی به کشتار مردم ادامه می دهد با مخالفت یمنی‌ها همراه شده است چنانکه محمد عبدالسلام افزود پیشنهاد آمریکا به معنای پایان محاصره یا برقراری آتش بس نیست بلکه اقداماتی صوری برای ازسرگیری محاصره به شکل دیپلماتیک است.وی افزود: آمریکا با طرح شروط عربستان سعودی به عنوان پیشنهاد‌هایی برای متوقف کردن جنگ بار دیگر ثابت کردند پشت پرده تجاوزات به یمن و محاصره این کشور قرار دارند.
عبدالسلام بار دیگر تاکید کرد: نتایجی را که متجاوزان با جنگ و محاصره به دست نیاوردند با گفتگو هم به دست نخواهند آورد.وی تاکید کرد: «از شروط مطرح در این طرح، مشخص شدن مقاصد فرودگاه صنعاء و صدور مجوز پرواز از سوی ائتلاف سعودی است؛ یعنی مجوزهای پرواز از صنعاء صادر نشود».
این مقام یمنی خطاب به آمریکا تاکید کرد: «اگر برای توقف تجاوز و محاصره علیه یمن جدی هستید، به طور جدی توقف جنگ و محاصره را اعلام کنید، آن زمان ما از این اقدام استقبال خواهیم کرد».رئیس هیأت مذاکره کننده یمن افزود: «اینکه فرستاده آمریکا بیاید و طرحی کم ارزش‌تر از طرح فرستاده سازمان ملل ارائه بدهد، قابل قبول نیست چیزی که فرستاده آمریکا ارائه داد، توطئه‌ای برای قراردادن یمن در وضعیتی خطرناک‌تر از چیزی است که هست».وی همچنین تأکید کرد:« آنچه را که آنها از طریق جنگ و ویرانی به دست نیاورده‌اند، آن را از طریق گفت‌وگو بدست نخواهند آورد. تجاوز و محاصره طی شش سال گذشته یک روز هم متوقف نشده آن وقت منظور آمریکا از درگیری و محاصره چیست».وی درباره کمک‌های بشردوستانه نیز گفت: «آنچه فرستاده آمریکا درباره کمک‌های بشردوستانه به یمن و نرسیدن آن به دست کسانی که مستحق آن هستند، دروغ بسیار بزرگی است».عبدالسلام گفت: «کشتی‌های نفتی که تجار یمنی با پول‌های خودشان خریداری کردند و مجوز سازمان ملل دارد، ائتلاف سعودی خودسرانه مانع رسیدن آنها به یمن می‌شود».
لازم به ذکر است تحت محاصره سعودی، میلیون‌ها یمنی در قحطی به سر می‌برند اما آمریکا اقدامی برای شکستن محاصره صورت نداده و صرفا از آتش بس می گوید. مدیر اجرایی نهاد بین‌المللی «برنامه جهانی غذا» با هشدار درباره وقوع بدترین قحطی قرن در یمن، اعلام کرد که ۱۶ میلیون یمنی دچار رنج گرسنگی هستند و پنج میلیون نفر از آنها، با خطر قحطی مواجهند.وی در گفت‌وگو با «العربی الجدید»، تصریح کرد: «وضعیت یمت فاجعه است و این کشور در بزرگترین فاجعه اسنانی روی زمین به سر می‌برد. ۱۶ میلیون یمنی از گرسنگی رنج می‌برند و پنج میلیون نفر از آنها با خطر قحطی مواجهند. با کمبود بودجه برای کمک‌های بشر دوستانه و ممانعت ائتلاف [سعودی] از انتقال تانکرهای سوخت به الحدیده، بر شدت وخامت اوضاع می‌افزاید.» دلیل طرح‌ آمریکایی اتش بس زمانی آشکارتر می شود که پیش‌روی نیروهای ارتش یمن در استان مأرب، ائتلاف سعودی را دستپاچه کرده و این ائتلاف درصدد است با حمله به ساحل غربی یمن مانع این پیشروی‌ها شود.همزمان با پیشروی نیروهای مقاومت یمن در جبهه «مأرب» جنبش «أنصارالله» تأکید کرد که متجاوزان سعودی هنوز دست از نقض آتش بس «الحدیده» برنداشته اند.در این میان بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگو با وزیر خارجه دولت مستعفی یمن نسبت به تشدید درگیریها در استان مأرب ابراز نگرانی کرد و خواستار برقراری آتش بس فوری در این کشور شد.

کد مطلب: 117451
 
Share/Save/Bookmark