میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۴
 
 
دادستان کل کشور اعلام کرد
برخورد با قصور و تقصیرها در حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد
برخورد با قصور و تقصیرها در حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد
 

دادستان کل کشور گفت: دستگاه قضا این آمادگی را دارد که حقوق آسیب‌دیدگان حادثه اتوبوس دانشجویان را پیگیری کند. اگر کسی هم قصوری داشته باشد، برابر موازین با آن برخورد می‌شود.
حجت‌الاسلام محمدجعفر منتطری در نشست خبری با بیان اینکه حادثه دانشگاه آزاد باید از همه ابعاد بررسی شود، گفت: اگر کسی یا کسانی در پدید آمدن حادثه قصوری داشتند باید شناسایی‌ و با انها برخورد شود. وی با بیان اینکه باید این حادثه، عبرتی شود،گفت: مسولان دانشگاه و کسانی که باید، از این حادثه درس بگیرند.‌از دست دادن جوانان تلخ است.
دادستان کل کشور با بیان اینکه یکی از معاونین دادستانی اعلام می‌کرد دانشگاهی مشابه واحد علوم و تحقیقات در یکی از استان‌ها داریم، گفت: مسولان باید هم نواقص این واحد اخیر و سایر واحدهایی که مشکل دارند را حل کنند. وی افزود. مصدومان این حادثه حقوقی دارند که از لحاظ قانونی باید مورد توجه قرار گیرد. دستگاه قضا این آمادگی را دارد حقوق آسیب دیدگان را پیگیری کند. اگر کسی هم قصوری داشته باشد برابر موازین با آن برخورد می‌شود.
منتظری ضمن اشاره به بازدید اخیر از محل حادثه، گفت: به نظرم رسید برخی از مطالبات دانشجویان، مطالبات به حقی است که باید بررسی شود. هم دانشگاه و هم نیروی انتظامی در کنار قوه قضاییه این قضیه را پیگیری می‌کنند. وی با بیان اینکه نشانه‌هایی را در آنجا دیدم، گفت: عده‌ای به دنبال این هستند از این حادثه پلی برای رسیدن به اهداف خود درست کنند. شاهدیم که کوچک ترین حادثه‌ای که دشمن می‌تواند از آن استفاده کند، موج سواری درست می‌کند. از تجمع چند ده نفره، موجی راه انداخته و حتی از آرشیو استفاده کنند و در نهایت رسوا شده و تکذیب می‌کنند.
دادستان کل کشور خطاب به آسیب‌دیدگان حادثه گفت: حتما می‌دانند که دشمن به دنبال این است که از این حوادث استفاده کنند. وقتی جریان‌های سیاسی می‌ببیند که دشمن به دنبال سوءاستفاده است، اجازه این فرصت را ندهند. قراینی در دانشگاه دیدم که هر چند اندک بودند اما عده کمی به دنبال بهانه‌تراشی برای دشمن بودند.
منتظری تصریح کرد: خداوند به مسولان تدبیری بدهد تا برای رفع مشکلات، قدم بردارند. وی با بیان اینکه پلیس و پزشکی قانونی از منظر خودشان گزارشی دادند، گفت: ممکن است این گزارش‌ها به دادگاهی برود و مجدد به کارشناسی‌ها اعتراض شود. زمانی که دادگاه به نتیجه نهایی رسد و میزان قصور را به طور دقیق یابد، نظر نهایی است. الان آنچه که پلیس یا پزشکی قانونی بگوید، به عنوان نظر نهایی نیست.

تعیین شعبه ویژه برای رسیدگی به حادثه
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور گفت: شعبه ویژه برای رسیدگی به این پرونده تعیین شده است.
محمدجواد حشمتی نیز در این جلسه گفت: این حادثه از ابعاد مختلف قابل بررسی است. پیگیری‌ها و برخوردهای در این رابطه انجام شده است. وی با بیان اینکه هیات کارشناسی در این رابطه تشکیل شده است، گفت: شعبه ویژه برای رسیدگی به این پرونده تعیین شده است.
حشمتی با بیان اینکه رئیس دانشگاه آزاد باید همه ابعاد. حادثه را ببینید، گفت: با توجه به محل احداث ساختمان دانشگاه و صعب‌العبور بودن محل رفت و آمد، متاسفانه تدابیر لازم برای عبور و مرور دانشجویان و کارکنان اندیشیده نشده بود. وی افزود: جاده تردد دانشجویان فاقد گاردریل و اتوبوس نیز فاقد معاینه فنی بود و دانشگاه آزاد با امکاناتی که دارد می‌توانستد محیط را ایمن کنند اما متاسفنانه این کار انجام نشده است و باید هرچه سریع تر اقدامات پیشگیرانه در محیط دانشگاه در نظر گفته شود.

پیگیر حقوق دانشجویان هستیم
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه پیگیر حقوق دانشجویان حادثه دیده هستیم گفت: فرصت سوءاستفاده به ضد انقلاب را نمی‌دهیم.
محمدمهدی طهرانچی ضمن تشکر از بازدید دادستانی کل کشور از محل حادثه واژگونی اتوبوس گفت: مسئولین دانشگاه از روز حادثه، بسیج کامل بودند و در این رابطه خدمات‌رسانی به مصدومان حادثه انجام شد. وی افزود: در یک تلاش پنج روزه طبق تفاهمی که با دانشجویان مطرح شد، فرصت سوء‌استفاده به ضد انقلاب داده نشد.به عنوان مسئولان دانشگاه، پیگیر حقوق فرزندان‌مان هستیم تا حقوق دانشجویان به طور کامل رعایت شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما یک مرکز آموزشی وسیع هستیم که دانشجویان زیادی را در خود جای داده است. وی گفت: با حضور دادستان کل کشور دانشجویان فهمیدند که کل نظام پای کار آنها است و لازم نیست افرادی از آن طرف آب وارد کار شوند.

ترخیص ۱۰ دانشجوی مصدوم
گفتنی است روز گذشته روابط عمومی دانشگاه آزاد اعلام کرد:۱۰ مصدوم دیگر سانحه واژگونی اتوبوس علوم و تحقیقات از بیمارستان مرخص شدند و ۶ مصدوم دیگر در آی‌سی‌یو بیمارستان بستری هستند.

کد مطلب: 107452
 
Share/Save/Bookmark