میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۱
 
 
تحولات فلسطین، لبنان، سوریه، عراق و یمن آشکار ساخت
غلبه نسیم مقاومت بر تابستان داغ منطقه
غلبه نسیم مقاومت بر تابستان داغ منطقه
 

صحنه بین‌الملل دورانی حساس را سپری می‌کند به گونه‌ای که به اذعان بسیاری از ناظران سیاسی هر تحولی در این منطقه بر کل معادلات جهانی تاثیرگذار خواهد بود.
شاید در ظاهر محور تحولات برگرفته از بحران تروریسم و تقسیم منطقه و متحدانشان به مبارزان و حامیان تروریسم باشد اما در واقع این معادلات تمام ساختار نظام بین‌الملل را درگیر خود ساخته است و می‌تواند تعیین‌کننده سپهر سیاسی جهان باشد. دامنه این تحولات از افغانستان و پاکستان گرفته تا عراق و سوریه و لبنان و یمن و فلسطین اشغالی را در بر می‌گیرد.
تروریسم دولتی صهیونیست‌ها در کنار تروریسم وارداتی و تحمیلی آمریکا به منطقه در حالی مجری طرح بحران‌سازی و نابودی و حتی تجزیه منطقه بوده‌اند که توانی ورای طراحان این ساختارها تمام معادلات را به چالش کشیده و سرنوشت منطقه را دگرگون ساخته است. نیرویی که در سال ۲۰۰۶ در جنگ ۳۳ روزه لبنان و سپس در جنگ‌های ۲۲، ۸ و ۵۱ روزه غزه معادلات را برهم زد در سال‌های اخیر در ابعاد گسترده‌تری در معادلات منطقه‌ای ایفای نقش نموده است.
حضوری که نمود عینی آن را در سوریه و عراق و این روزها در عرسال لبنان مشاهده می‌شود که به اذعان جهانیان ساختاری نوین را در چینش معادلات و سپهر سیاسی - امنیتی جهان رقم زده‌اند.
غرب‌ آسیا در حالی دورانی حساس را سپری می‌کند که ارزیابی‌ها از تحولات فلسطین، لبنان، سوریه، عراق و یمن نشانگر یک نکته کلیدی است و آن پیرزوی‌های مقاومت بر آنانی است که همچنان به دنبال داغ نگاه داشتن تنور بحران در منطقه هستند.
مقاومت هر روز کارکردی جدید را ثبت می‌کند که به اذعان بسیاری از ناظران سیاسی یک اصل را در خود دارد و آن اینکه مقاومت مهمترین و تاثیرگذارترین نیروی حاضر در منطقه است که طراحی و توطئه‌های دشمنان منطقه و جهان اسلام را نقش برآب ساخته است.
این روزها عملیات حزب‌الله در عرسال شکست‌های سنگین تروریست‌ها از جمله جبهه النصره را به همراه داشته است. «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی درباره نبرد «عرسال» اعلام کرد تروریست‌ها در این منطق چون مرضی سرطانی بودند که باید ریشه‌کن می‌شدند.
وی افزود نبرد عرسال دو هدف داشت: پاکسازی مرزهای شرقی از لوث این وحشی‌صفتان و دوم؛ حمایت لبنان از شر خودروهای بمب‌گذاری شده یا کمربندهای انتحاری آنها. شیخ قاسم تصریح کرد: ما در مقابل یک نمونه اخلاقی بزرگ در این نبرد بودیم؛ مقاومت همان استقامت، جهاد و اخلاق و مدرسه‌ای برای کل آزادگان در جهان است و درس‌هایی به ما داد که نمی‌توان در هیچ جای دیگر آن را آموخت. از ویژگی‌های منحصر به فرد نبرد عرسال تشکیل مثلث ارتش، مردم و مقاومت بود. لازم به ذکر است جنبش انصارالله یمن در پیامی، پیروزی‌های اخیر نیروهای لبنانی در جنگ با تروریست‌ها را به ملت، ارتش و حزب‌الله لبنان تبریک گفت.
کنگره آمریکا نیز طرح تحریم حزب‌ الله را در پیش گرفته است. در ادامه مبارزه با تروریسم ارتش لبنان در پی رصد برخی تحرکات مشکوک،‌ پایگاه‌های گروه تروریستی داعش در ارتفاعات راس بعلبک و ارتفاعات القاع را هدف آتش توپخانه‌ای خود قرار داد.
در همین حال از سوریه به عنوان کانون دیگر مقاومت نیز خبر می‌رسد ارتش سوریه به ۷۰ کیلومتری دیرالزور رسید. نیروهای مقاومت موفق شدند پس از آزادسازی شهرکهای «رجم السلیمان و الخراز» در ریف جنوب شرقی استان رقه به نزدیکی منطقه «معدان» برسند. عملیات نیروهای سوری در بخش جنوبی رقه و در موازات مناطق تحت سیطره نیروهای دموکراتیک سوریه است. ارتش سوریه موفق شد در ادامه پیشروی به سمت مرکز داعش در استان حمص، کنترل ارتفاعات «ام خصم و جبل القلیلات» را به دست گیرد.
در ادامه رفتارهای بحران ساز در سوریه سخنگوی نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا گفت این ائتلاف تنها از گروه‌هایی از معارضان سوری که به دنبال مبارزه با داعش و نه مبارزه با دولت سوریه و اهداف غیرداعش هستند، حمایت و پشتیبانی می‌کند.
از عراق نیز خبر می‌رسد در منطقه تلعفر عملیات‌های گسترده ارتش و نیروهای مردمی ادامه دارد و دهها عامل انتحاری در سایر نقاط عراق بازداشت شده‌اند.
در یمن نیز یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله یک فروند موشک «زلزال۲» را به سمت پادگان «المطعن» در جازان شلیک کرد.واحد توپخانه‌ای ارتش یمن و انصارالله نیز تعدادی از پایگاه‌های ارتش عربستان در جازان و نجران واقع در جنوب این کشور را هدف قرار داد. یگان توپخانه‌ای ارتش یمن و انصارالله همچنین محل استقرار نظامیان ارتش عربستان در پایگاه السدیس در نجران را منهدم کرد. یگان موشگی نیروهای یمن اعلام کرد که موفق شده است چند موشک بالستیک میان برد را به پایگاه نظامی ملک فهد در منطقه طائف عربستان شلیک کند. لازم به ذکر است همزمان با این عملیات‌ها بازرسان سازمان ملل اعلام می‌کنند که ائتلاف سعودی در حمله به یمن، یک قایق حامل پناه‌جویان سومالی در آبهای یمن را هدف قرار دادند.
در همین حال "محمد علی الحوثی" با رد ادعای عربستان سعودی درخصوص شلیک موشک بالستیک به سوی مکه مکرمه، تأکید کرد: موشک بالستیک (پنج شنبه شب) فقط به سوی یک پایگاه هوایی در منطقه "الطائف" عربستان شلیک شد، و ادعای مطرح شده درخصوص شلیک به سوی مکه، بیانگر آن است که موشک مذکور با دقت به هدف (پایگاه نظامی طائف) اصابت کرده است.
خبرگزاری النجم الثاقب نوشت، خطرناک‌ترین قضیه در رفتارهای تروریستی امارات در جنوب یمن تشکیل گروه‌هایی سلفی است که خود را وکیل و وصی دینی مردم دانسته و دست به بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه وحشیانه مخالفان می‌زنند. از فلسطین نیز خبر می‌رسد که رژیم صهیونیستی تحت فشار مقاومت فلسطینی‌ها مجبور به جمع آوری گیت‌های مسجد‌الاقصی شد. جنبش حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای از مقاومت مردم فلسطین در برابر اقدامات رژیم صهیونیستی را ستود و گشایش درب‌های مسجدالاقصی بر روی آن‌ها را تبریک گفت. وزیر آموزش رژیم صهیونیستی با تشبیه کردن عقب‌نشینی کابینه از تدابیر امنیتی مسجدالاقصی به عقب نشینی از مرزهای لبنان در سال ۲۰۰۰، آن را تسلیم شدن در برابر فلسطین توصیف کرد.فلسطینی‌هایی که رژیم صهیونیستی به آنها اجازه ورود به مسجدالاقصی را داد، نماز جمعه خود را پس از دو هفته در این مسجد به جا آوردند؛ همزمان ورودی‌های شهر قدس شاهد درگیری میان جوانان فلسطینی و نظامیان رژیم صهیونیستی است.
در ادامه سیاست اشغالگری نخست وزیر رژیم صهیونیستی به کاخ سفید پیشنهاد داد در ازای تشکیل دولت مستقل فلسطینی، مرزبندی‌ها تغییر کرده و تبادل اراضی انجام شود. پلیس رژیم صهیونستی اعلام کرده است که ورود مردان فلسطینی زیر ۵۰ سال را به نماز جمعه در مسجدالاقصی ممنوع خواهد کرد.
اتحادیه عرب در نشست فوری خود به منظور بررسی حوادث اخیر در قدس، اعلام کرد که همه اقدامات رژیم صهیونیستی باطل است. نظامیان رژیم صهیونیستی حدود ۱۲۰ نمازگزار فلسطینی را پس اقامه نماز جمعه در مسجدالاقصی بازداشت و ده‌ها تن دیگر را زخمی کردند. شرکت کنندگان در همایش «یاری مسجدالاقصی» که در محل اتحادیه روزنامه نگاران مصر برگزار شد پرچم رژیم صهیونیستی را در مقابل این اتحادیه به آتش کشیدند.

کد مطلب: 100251
 
Share/Save/Bookmark