میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
پیام‌های آستانه

نشست آستانه با محوریت سوریه با حضور نماینده نظام سوریه، ایران، ترکیه و روسیه در حالی برگزار شد که این نشست پیام‌های قابل تاملی به همراه داشت. نخست آنکه محور این نشست ادامه آتش‌بس و افزایش کمک‌های مردمی بوده است این مساله نشانگر اراده نظام سوریه برای برقراری امنیت و ثبات پایدار است.
نکته دیگر رفتار معارضه در قبال این نشست است گروه‌هایی که به ادعای امریکا به دنبال راهکار سیاسی بوده و نظام سوریه را به سرکوب آنان متهم می‌کند بسیاری از این گروه‌ها حاضر به حضور در نشست آستانه نشده‌اند این امر نشانگر ماهیت غیرمردمی و زیاده‌خواهانه این گروه‌هاست که موجب می‌شود تا این گروه‌ها در کنار گروه‌های تروریستی قرار بگیرند.
گروه‌هایی که مورد حمایت برخی کشورهای عربی و غربی هستند در این نشست به دنبال کارشکنی در روند مذاکرات بوده‌اند که این امر از یک‌سو نشانگر حقانیت مواضع سوریه مبنی بر عدم مذاکره با این گروه‌ها است و از سوی دیگر واهی بودن ادعای امریکا و شرکای منطقه را مبنی بر رویکرد راه حل سیاسی نشان می‌دهد.
آنچه در ورای این نشست به چشم می‌خورد آن است که سوریه و متحدانش از همه ظرفیت‌ها برای تحقق صلح و ثبات در کشور بهره می‌گیرند اما معارضان تحت حمایت امریکا و شرکایش همچنان در مسیر بحران‌سازی گام برمی‌دارند که زمینه‌ساز تشدید تنش‌ها در سوریه می‌شود.
نکته قابل تامل نوع رفتارهای ترکیه در نشست وین است در حالی آنکارا با حضور در این اجلاس ادعای می‌کرد حل بحران سوریه را مطرح می‌سازد اما همچنان تحرکات نظامی آن علیه دمشق ادامه دارد دوگانگی رفتاری ابهامات بسیاری را در صداقت آنکارا برای حل بحران سوریه ایجاد کرده است که پایان دادن به اقدامات نظامی و حضور صادقانه در روند مذاکره راهکار آنکارا برای پایان دادن به نگاه منفی جهانی به رفتارهایش در قبال سوریه است.
در جمع‌بندی کلی از آنچه در باب نشست سوریه ذکر شد می‌توان نتیجه گرفت که همچنان یک مانع بزرگ برای تحقق راهکار سیاسی در قبال حل بحران سوریه وجود دارد و آن عدم صداقت امریکا و شرکای منطقه‌ای آن است که موجب شده تا گروه‌های معارض به دنبال استمرار رفتارهای غیراصولی در قبال مذاکرات باشند. در این میان نقش سازمان ملل و عدم اقدامات آن برای مقابله با این خرابکاری‌ها ابهامات بسیاری را در باب صداقت این سازمان برای حل بحران سوریه در افکار عمومی جهان ایجاد کرده است بر این اساس اگر سازمان ملل به قضاوت افکار عمومی درباره خود اهمیت می‌دهد باید هر چه سریع‌تر با اقدامی قاطع به حواشی و شایعات ایجاد شده پایان دهد.

کد مطلب: 98811
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark