میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰
 
 
ولیعهد سعودی برای سرکوب مخالفان بهانه‌جویی می‌کند
مظلوم‌نمایی کودتاچی
مظلوم‌نمایی کودتاچی
 

حمله مشکوک تروریستی در مکه مکرمه در حالی روی داد که برخی آن را محفلی برای سوء‌استفاده ولیعهد کودتاچی جهت حذف تمامی مخالفانش از صحنه ارزیابی می‌کنند.
چند روزی از کودتای نرم در خاندان سعودی توسط ملک سلمان نگذشته است که خبر می‌رسد عامل انتحاری تروریستها به قصد صدمه زدن به مسجدالحرام خود را منفجر کرده است. خبری که بی‌شک واکنش منفی و محکومیت این وقعه را توسط سیل عظیمی از مردم و مسئولان جهان درپی خواهد داشت. اصل حادثه تروریستی در هر کجای کره خاکی اتفاق افتد مورد تقبیح و محکومت قرار می‌گیرد اما این اتفاق که هر چه بیشتر از آن می‌گذرد ردپای عوامل سعودی در آن نمایان‌تر می‌شود بهانه‌ای را به دست ملک سلمان و ولیعهد تازه می‌دهد که از آن به نفع پیشبرد افکار دیکتاتورمابانه خود سوء استفاده کرده و با تهمت همکاری با تروریستها همه مخالفان داخلی و خارجی و منتقدان را از سر راه کودتای خود بردارند.
در این میان اما یک معارض برجسته آل‌سعود به افشاگری درباره پشت پرده انفجار انتحاری در مکه مکرمه پرداخت.

افشاگری یک منتقد سعودی
اما پازل ساختگی بودن انفجار تروریستی وقتی قوی‌تر می‌شود که یک منتقد حکومت، دست به افشاگری بزند. این منتقد برجسته آل‌سعود، از نقش محمد بن‌سلمان ولیعهد تازه منصوب شده این رژیم در این حادثه پرده برداشته است که خواندن آن برای تکمیل قطعات پازل نیت شوم سعودی‌ها مطلوب به نظر می‌رسد.
«حمزه الحسن» در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «خنثی شدن انفجار در حرم،‌ یک حادثه ساختگی بوده و هدف از آن جلب حمایت‌های مردمی از «بن‌سلمان» و سرپوش گذاشتن بر برکناری «بن‌نایف» از ولیعهدی و پیامدهای آن بوده است».
این پیام وقتی روی شبکه مجازی این منتقد نقش بست که رسانه‌های سعودی از خنثی شدن یک اقدام تروریستی در نزدیکی مسجدالحرام خبر داده بودند. در این زوینه حتی منصور الترکی سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان گفته بود که نیروهای امنیتی این کشور یک اقدام تروریستی را که مسجدالحرام در مکه را هدف قرار داده بود، خنثی کرده‌اند و مدعی شد که اعضای گروه تروریستی که این عملیات را طراحی کرده بود، در استان‌های جده و مکه مکرمه مستقر بودند. الترکی همچنین گفته که نیروهای امنیتی پنج نفر از متهمان را دستگیر کرده‌اند و این متهمان در حال حاضر تحت بازجویی قرار دارند.
برخی از رسانه‌های سعودی نیز اعلام کردند که عملیات تروریستی اول در محله العسیله در مکه خنثی شد و عملیات تروریستی دوم نیز در محله اجیاد المصافی واقع در منطقه مرکزی مسجدالحرام خنثی شده است.

یورش خودروهای زرهی به راهپیمایان در مکه!
اما قطعات پازل برای نمایش خودساخته بودن این عملیات تروریستی وقتی تکمیل می‌شود که در اخبار صبح همان روز انتحار آمده است که نظامیان سعودی در واکنش به برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر العوامیه عربستان با خودروهای زرهی به این شهر یورش بردند.
اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود چراکه تجاوز نظامیان آل‌سعود به شهر «العوامیه» و روستای تاریخی «المسورة» بیش از چهل روز است که ادامه دارد و این نیروها با تیراندازی در مناطق مختلف العوامیه، آتش زدن منازل، مساجد و مدارس و تخریب آنها، همچنان مردم این شهر را در انزوا نگه داشته‌اند و مانع امدادرسانی به آنها می‌شوند.
در تازه‌ترین جنایات آل‌سعود در این شهر در سایه سکوت و عدم اقدام عملی مجامع بین‌المللی، روز جمعه، که مصادف بود با روز جهانی قدس، نظامیان سعودی با خودروهای زرهی به روستای المسوره حمله کردند. بنا به اعلام شبکه «نبأ»، نظامیان سعودی در واکنش به راهپیمایی سمبلیک جوانان عربستانی در محله «الدیرة» در العوامیه به مناسبت روز قدس، با ده‌ها خودروی زرهی به روستای المسوره حمله کردند.
به حاشیه راندن جنایات العوامیه در کنار محقق کردن وعده کودتای نرم در عربستان و از بین بردن همه منتقدان و مخالفان از اهدافی است که می‌تواند موجب سوء استفاده از برنامه تروریستی مسجدالحرام باشد چراکه بر اساس اطلاعات موجود در عریضه‌ای که اخیرا فاش شده است شاهزادگان ارشد سعودی از قبل با ولیعهدی بن‌سلمان مخالفت کرده بودند.
این عملیات تروریستی در حالی به وقوع پیوسته است که چند روز قبل «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی در حکمی حکومتی، «محمد بن‌نایف» را از ولایتعهدی برکنار و «محمد بن‌سلمان» را که پیشتر جانشین ولیعهد بود، به‌عنوان ولیعهد تعیین کردو حالا این اتفاق باعث می‌شود که ولیعهد کودتاچی بتواند انتقامش از مخالفت‌ها را با مساله تروریست پاک کند. این حادثه تروریستی در حالی در عربستان رخ داده که همه گروه‌ها و کشورها آن را محکوم کرده‌اند، حزب‌الله نیز یکی از گروه‌هایی است که در محکومیت جنایت صورت گرفته بیانیه صادر کرده است.

کد مطلب: 99801
 
Share/Save/Bookmark